Selülitleri Azdıran Yiyecekler Nelerdir?

Selülit sorunu hemen çoğumuzda görülen cilt problemlerinden birisidir. Düzensiz beslenme sonucu aşırı yağ birikimiyle kan dolaşımının azalmasına bağlı olarak biriken bu yağlar vücudun bazı bölgelerinde selülit oluşumuna neden olur. Selülit oluşumu en çok fazla yağ birikiminin olduğu bacak, basen, kalça, üst kollar, arka bacak ve baldır kısımlarında görülmektedir. Selülit oluşumuna neden olan pek çok faktör bulunmaktadır.

Hareketsiz yaşam biçimi, dengesiz beslenme, yanlış kıyafet seçimi, şok diyet uygulamaları gibi daha pek çok nedenler selülite neden olan önemli faktörlerin içerisinde yer almaktadır. Bunlar dışında yediğimiz, içtiğimiz bazı besinlerde selülit oluşumunu tetiklemekte ve selülitlerin daha çok çoğalmasını sağlamaktadır.

Selülit Yapan Yiyecekler

Tabiri caizse bazı besinler selülitleri azdırmaktadır. Selülitleri azdıran yiyecekler olarak şunları sayabiliriz;

Tuz: Tuzun fazla kullanımı pek çok rahatsızlığı ve hastalığı da beraberinde getirmektedir. Bunlardan birisi de selülit problemidir. Aşırı tuz tüketimi selülitlerin çoğalmasına neden olacaktır.

Trans yağlar: Salam, sosis, sucuk gibi damar tıkanıklığına yol açan besinler selülitlerin en büyük düşmanlarından birisidir.

Rafine şeker: Kalori açısından yüksek değerde olan rafine şeker cildi sıkılaştıran kolajenin yıkılmasına yol açarak ciltte sarkmalara yol açmaktadır.

Yüksek oranda hayvansal protein: fazla miktarda hayvansal gıdalar tüketmekte vücutta yağlanmayı arttıracağı için selülit oluşumuna zemin hazırlayacaktır. Bu besinleri tüketirken yağsız kısımlarından beslenmeye özen göstermeliyiz.

Selülitlerden Korunmak İçin Sağlıklı Beslenin

Selülitleriden korunmanın en güzel yolu sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığını hayatımıza oturtmaktır. Sağlıklı beslenmeyle selülitlerden korunma sağlanabilir. Bunun için taze sebze ve meyveler, omega 3 ve 6 açısından zengin olan gıdalar, C vitamini içerikli besinler tüketerek hem sağlıklı şekilde beslenerek daha sıhhatli vücuda sahip olabilir hem de selülit probleminden sağlıklı bir şekilde kurtulmuş oluruz. Bunun dışında bol miktarda su tüketimine önem vermeli, günlük düzenli olarak egzersiz çalışmaları yapmalı, her gün yürümeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.

Yaşama kalitemizi arttırmak için hareketsiz yaşam biçiminden sıyrılarak hayatımıza ona göre şekle sokmalıyız. Sağlıklı ve düzenli beslenme, günlük düzenli yürüyüş ve egzersiz yapma gibi işlevleri yerine getirerek ve sağlıksız besinlerden uzak durarak selülitlerden en güzel şekilde korunabiliriz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status