Selülit İçin Spor Yöntemi Ve Faydaları

Selülit başlı başına yağ ile alakalı bir yapı bozukluğu olduğundan dolayı, yağ yakmanız selülit sorununu ortadan kaldıracaktır ve bunu spor ile hızlı bir şekilde sağlayabilirsiniz. Hormonsal dolaşımınız ile doğrudan alakalı olan selülit probleminin en büyük düşmanı hareket etmektir. Düzenli olarak belli bir seviyenin üstünde hareket eden bir insan vücudunun da selülitin oluşma riski çok daha azdır.

Selülit problemi yaşayanların büyük bir kısmı kadındır, bu bilgi doğru fakat erkeklerde selülit olmaz demek yanlıştır. Erkeklerde, çocuklarda bile görülebilir. Selüliti hastalık olarak değerlendirmemek gerekir. Hastalıktan ziyade cilt problemi olarak nitelendirilmektedir.

Selülitten korunmanın altın formülü, doğru beslenme ve hareketli bir yaşam sürmeye gayret göstermektir. Selülitten korunmak için bol bol bisiklet sürebilir, dakikalarca yürüyüş yapabilir veya yüzmeyi seven birisiyseniz yüzebilirsiniz. Yüzmek, tüm vücut kaslarınızı çalıştıran bir spor olduğundan dolayı selülitten kurtulmak için çok etkilidir. Şimdi size selülit problemini ortadan kaldırmanız için uygulayabileceğiniz egzersizleri anlatacağız.

Selülit için Egzersiz Hareketleri

Bacak selüliti için egzersiz; Yere sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı yukarı doğru indirip kaldırmaya başlayın. Emekleme pozisyonuna geçin ve bacaklarınızı bükmeden tek tek kaldırıp bırakın. Aynı hareketi bükerek tekrar edin. Ayakta dik bir şekilde durun ve parmak ucunuzda yukarıya doğru hareketlenip tekrar eski halinize dönün. Dik bir şekilde oturun ve gövdenizi düzgün tutarak bacaklarınızın arasına bir yastık koyun, bu yastığı minimum 3 dakika sıkabildiğiniz kadar sıkıp bırakın. Yere yan bir şekilde yatın altta kalan bacağınızı bükerek üstteki bacağınızı yukarı doğru indirip kaldırın. Bu işlemi 5 dakika yaparak aynı hareketi diğer bacağınız için uygulayın.

Selülit İçin Spor Yöntemi

Kalça selüliti için egzersiz; Sırt üstü yere yatın, ayaklarınızı yere basın ve köprü oluşturarak kalçanızı sıkın ve indirin. Bu işlemi 4-5 dakika tekrar edin. Yere yüz üstü yatın ve aynı işlemi bir de bu pozisyonda tekrarlayın. Ayakta dik bir şekilde durun ve bir duvara yaslanın. Bacaklarınızı sıkarak teker teker bir sağ bir sol olacak şekilde kaldırıp indirin.

Kol selüliti için egzersiz; Kollarınızı öne doğru gergin ve sıkı bir şekilde omuz mesafesinde uzatın. Daha sonra ise yukarı aşağı indirip kaldırarak 5 dakika boyunca bu hareketi tekrar edin. Aynı hareketi elinize ağırlık alarak yaparsanız, daha etkili sonuçlar sağlayabilirsiniz.

Tüm bahsettiğimiz egzersiz çeşitlerini evinizde rahatlıkla yapabilir, selülit probleminden kurtulabilirsiniz. Yapacağınız sporun yanında sağlıklı beslenmeyi ve selülit çaylarını da eklerseniz, çok daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status