Selülit Hangi Bölgelerde Olur?

Selülit problemleri, erkeklere kıyasla kadınlarda çok daha sık görülen estetiksel bir yapı bozukluğudur. Selülit problemini hastalık olarak nitelendirmek yanlıştır. Tıp bu konuyu, estetik sorunu veya estetik problemi olarak adlandırmaktadır. Selülit tamamen görsel açıdan tartışılan bir konu olduğundan dolayı herhangi bir sağlık problemi teşkil etmez ve bu yüzden hastalık demek yanlıştır. Bir tür bağ dokusu iltihabı olan selülit, estetik açıdan hoş olmayan bir görüntüye neden olur. Peki estetik açıdan kötü olan bu görüntü, vücudumuzdaki hangi bölgelerde daha sık görülür?

Bazı kaynaklarda erkeklerde selülit oluşmaz denilse de, bu bilgi yanlıştır. Erkeklerde de selülit oluşur fakat kadınlara oranla çok daha azdır. Her 100 kadından 80’i selülit problemiyle karşı karşıya kalıyor. Selülit probleminin erkeklerde daha az gözükmesinin biyolojik sebebi ise daha sık ve kalın bağ dokularına sahip olmalarıdır.

Erkeklerin biyolojik açıdan kas yapısı daha iyi olduğundan dolayı bu problemle daha az karşılaşırlar. Kadınların cilt yapısı erkeklere göre çok daha esnek ve narindir. Bağ dokuları ve cilt yapısı bu şekilde olunca selülitin oluşması kaçınılmaz oluyor diyebiliriz.

Selülit Oluşumda Fazla Kilolar

Selülitin oluşmasında sürekli kilo problemleri öne sürülse de, kilo ile uzaktan yakından alakası yoktur. Çok zayıf birisininde selülit problemi ile karşılaşma riski vardır. Selülitin oluştuğu bölgeler ise özellikle kalça bölgesi, basen, diz ve bileğin iç kısmı, baldırların arkası, üst bacak diye tabir edilen kısımda ve kolların üst arka bölgelerinde selülit problemi görülebilmektedir.

Dikkat ettiyseniz saydığımız bölgelerin hepsi yumuşak ve narin bölgelerdir. Vücuttaki diğer bölgelere nazaran yağlanması çok daha kolay olan bu bölgelerde, cildin yumuşak bir hal alıp selülite davetiye çıkarması gayet normal. Bu bölgelere temasta bulunmadan portakal kabuğu görüntüsü yoksa, parmaklarınızla ufak sıkıştırmalar yaparak birde öyle göz atmanızda fayda var. Cildinizin kırışıp portakal kabuğu görünümüne dönmesini en iyi bu şekilde anlayabilirsiniz.

Kalça ve Bacaklarda Selülit Sorunu

Çoğunlukla bacaklardan yana şikayet edilen selülit problemini çözebilmek için düzenli olarak spor yapmalı ve beslenmenize çeki düzen vermelisiniz. İstikrarlı bir şekilde sporunuzu devam ettirmeniz, zamanla yağların parçalanmasını sağlayacak, düzeltmiş olduğunuz beslenmeniz ile birlikte çok daha güzel bir cilde kavuşmuş olacaksınız.

Yağların parçalanması, selülitin oluşmasını durdurup, var olan selüliti yok etmeye başlayacaktır. Tuz, yağ ve şeker üçlüsünden kesinlikle uzak durarak, düzeltmeniz gereken beslenme düzenine bu şekilde bir başlangıç yapabilmeniz mümkün. Bunları içeren her besin, kilo ve yağlanmaya sebep olur ve bu da doğal olarak selülit oluşumunu tetikler. Kısaca selülitin oluştuğu bölgeleri koruma altına almak istiyorsanız, spor ve doğru beslenme şarttır.

Spor ve doğru beslenme sadece selülit ile savaşmak için değil, aynı zamanda sizin kendinizi daha huzurlu hissetmenize yarayacaktır.

Siz de bu yazımızı beğendiyseniz yorum yapabilir, ayrıca alttaki kolay bağlantılar ile diğer selülit problemlerine karşı detaylı çözüm sunan içeriklere ulaşabilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status