Fasulyenin Yaşlanma Karşıtı Faydaları

Fasulye, beslenmenizin sağlıklı bir parçası olabilir ve yaşlanma karşıtı özellikler içerir. Fasulye iyi bir protein kaynağıdır. Hayvansal protein kaynaklarının (et ve süt ürünleri gibi) aksine, sağlıksız yağ içermezler.

Antioksidanlarda da oldukça yüksektir. Aslında, yarım bardak fasulye, herhangi bir gıdadaki en yüksek miktarlarda antioksidan içerir.

Fasulye, az yağlı vejetaryen proteinlerin harika bir kaynağıdır, ancak besinsel faydaları bununla bitmez. Fasulye, diğer baklagiller gibi, doğal olarak, gastrointestinal sağlık söz konusu olduğunda tartışılamaz bir madde olan lif içerir.

Fasulyedeki lif de sizi daha çabuk tok hissetmenize yardımcı olur, yani lif bakımından fakir bir yemekten daha az kalori ile dolu hissedebilirsiniz.

Fasulye ayrıca, hasarlı hücreleri onarmaya yardımcı olma yeteneği ile bilinen büyük bir folat kaynağıdır (folik asit veya B9 vitamini olarak da bilinir). Hepsi bir arada, fasulye, fazla sodyum veya yağ olmadan hazırlandıkları varsayılarak, herhangi bir sağlıklı diyete mükemmel bir katkı olabilir.

En popüler fasulye türlerinden biri için bu beslenme verilerine bakın:

Fasulye Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri yağ eklenmeden pişirilmiş 1/2 su bardağı (90 g) barbunya fasulyesi için sağlanmaktadır.

  • Kalori: 113.5
  • Yağ: 0,5g
  • Sodyum: 198mg
  • Karbonhidratlar: 20g
  • Lif: 6,7 g
  • Şekerler: 0.3g
  • Protein: 7,8 g

Farklı fasulye türleri biraz farklı istatistikler taşımasına rağmen bir porsiyon, biraz daha az lif içerir ve C vitamini içermez), tüm fasulye, antioksidan özellikleri ile bilinen güçlü bir flavonoid olan antosiyanin içerir.

Yaşlanma Karşıtı Antioksidanların Önemi

Antioksidanlar yaşlanma karşıtı ve uzun ömürlülük için özellikle önemlidir. Antioksidanlar aslında pazarlamacıların inandığınız gibi kendi başlarına bir madde değildir. Aksine, antioksidan terimi, bir maddenin vücuttaki zararlı oksitleyici ajanları çıkarma yeteneğini ifade eder, bu da kaç farklı doğal maddenin antioksidan olarak tanımlandığını açıklar.

Yaşlanma karşıtı beslenmede en önemli şey, sağlıklı gıda kaynaklarında bulunan antioksidanların, yaşlandıkça organlarınızı ve dokularınızı metabolizmanın ve sağlıksız gıdaların neden olduğu uzun süreli sorunlardan korumaya yardımcı olan serbest radikallerin neden olduğu hasarla savaşmasıdır.

Antioksidanları Fasulye Dahil Tüm Gıdalardan Alın

Antioksidanları E vitamini ve C vitamini gibi bazı takviyelerden ve vitaminlerden kesinlikle alabilirsiniz, ancak tüm beslenme ihtiyaçlarınızın en iyi kaynakları hala bütün gıdalardan dengeli tüketmektir. Haftada birkaç öğüne fasulye ve barbunya fasulyesi eklemeyi deneyin. Bedeniniz size teşekkür edecek.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status