Güzellik Uykusu Nedir? İyi Uyku Güzelleştirir!

Uykusuz kalmanın birçok kısa ve uzun vadeli sonucu vardır. Klinik olarak görünenler arasında yorgun gözler, gözlerin altındaki koyu halkalar ve torbalar, şişmiş ve kabarık gözler, yüzdeki kırışıklıklar ve ince çizgiler, susuz ve soluk cilt vb. Yetersiz uyku (7 ila 9 saatten az) cilt nemini de etkiler. Bu da kollajen büyümesi, yara iyileşmesi ve cilt dokusuna olumsuz etki yapar.

Uykudan mahrum insanlar ayrıca egzama, cilt alerjileri, akne ve sedef hastalığına neden olan daha yüksek inflamasyon oranına sahiptir (Axelsson ve ark., 2010).

Bu makale uykunun cilt üzerindeki önemini vurgulamaktadır. Cildin yenilenmesi, onarımı ve yeniden yapılandırılması için yeterli ve iyi bir uyku şarttır. Sağlığa bir temel inşa edilebilir ve korunabilir.

Uykusuzluk Cildi Bozar Mı?

Uykusuzluk, cildin bütünlüğü ve yapısını kötü bir şekilde etkiler. Glukokortikoid üretimini yükseltir. Kortizoldeki artış fibroblast fonksiyonunu inhibe eder ve matris metaloproteinazları (jelatinaz, kollajenaz) yükseltir.

Matris metaloproteinazlar, cildin bütünlüğü için önemli olan elastin ve kollajen yıkımını hızlandırır ve cilt kalınlığını azaltarak, ince çizgileri ve kırışıklıkları artırarak, cilt elastikiyetini azaltarak ve büyüme faktörlerini inhibe ederek yaşlanma sürecini hızlandırır.

Ayrıca Bakınız: Düzenli Uykunun Cilde Faydaları

Güzellik Uykusu Nedir?

Sağlıklı cilt ve uyku arasında önemli bir bağlantı vardır.

Uykunun ilk 3 saati boyunca: vücut hipofiz bezinden insan büyüme hormonu üretir. Yaşla birlikte, bu büyüme hormonu parlak ve genç cildin bakımı için önemli hale gelir. Cilt, bu hormon olmadan günlük hasarı geri onaramaz ve bu sebeple yaşlanma sürecini indükler ve hızlandırır.

Melatonin sirkadiyen ritimimizi (uyku düzeni ve uyku-uyanıklık döngüsü) düzenler. UV’yi indükleyen hasarı yavaşlatır ve hatta tersine çevirir ve ayrıca cildin ve hücresel DNA’nın serbest radikallere zarar vermesini önlemeye yardımcı olan bir antioksidan görevi görür.

Son 3 saatte veya aktif REM uyku aşamasında, kortizol seviyeleri olarak bilinen stres hormonu azalır. Cildin sıcaklığı da en düşük noktasına iner, kasların hareketsizleşmesine ve rahatlamasına izin verir, cilde gecenin en derin restorasyonunu ve iyileşmesini sağlar.

Cildin parlaklığı dinlenme sonrası artar.

Daha İyi Uyku ve Cilt İçin Öneriler

  • Rutin bir uyku saatini takip edin ve her gece en az yedi ila dokuz saat uyuyun.
  • İyi bir gece uykusu çekmek için uyku hijyeninizi koruyun.
  • Yatmadan önce alkol ve sigara içmeyin.
  • Yüzünüzü suyla düzgün bir şekilde yıkayın ve kusursuz bir cilt oluşturmak için yatmadan önce tüm makyajınızı çıkarın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status