Sivilce Hapları Yararlı Mı Zararlı Mı?

Sivilce tedavisinde cilt doktorlarının en çok tercih ettiği yöntem sivilce haplarıdır. Krem, losyon gibi ürünlerle de desteklenen sivilce tedavisi, haplar sayesinde başarıyla sonlandırılabilir. Sivilce ilaçlarının sivilceleri çoğalttığı yönündeki düşünceler kısmen doğrudur. Ancak aslında bu çoğalma tedavinin bir parçası kabul edilmelidir. Sivilce hapları ile yapılan tedavilerde sivilcelerde öncelikle artış görülebilir. Bu geçici bir süreçtir ve sonrasında iyileşme dönemi başlayacaktır. Bunun dışında sivilce ilaçlarının farklı yan etkileri olduğu da bilinmektedir. Bu noktada bakılacak yarar ve zarar oranına kişinin kendisi karar vermeli. İlaçların yan etkileri bazı detaylara dikkat edilerek hafifletilebilir.

Sivilce Haplarının Yararları

Sivilce haplarının yararı doğal olarak sivilcelerin iyileşmesi, önlenmesi yönündedir. Var olan sivilcelerin giderilmesi konusunda oldukça etkili olan bir tedavi yöntemi olduğu için birçok uzman tarafından tercih edilmektedir. En kısa vadede gözle görülür sonuçlar için sivilce hapları tercih edilmelidir. Sivilce hapları sivilcelerin giderilmesi dışında cildin pürüzsüzleşmesine, ışıltısını tekrar kazanmasına yardımcı olabilir. Sivilce tedavisine başlarken doktorunuzdan en az yan etkiye sahip ilacı talep edebilirsiniz ama bu durumda sivilce tedavi süresi uzayabilir.

Sivilce Haplarının Yan Etkileri

Sivilce hapları sivilceyi gidermek konusunda çalışırken vücutta diğer bazı dengeleri bozabilmektedir. İlaçların en önemli ve bilindik yan etkisi karaciğer hasarıdır. Bu nedenle sivilce hapı kullanımı öncesinde kan değerlerine bakılarak karaciğer hakkında fikir alınır. Hap kullanımına başlandıktan sonra da hastalar çağrılır ve ara ara karaciğer kontrolü yapılır. Sivilce ilaçlarında en bilindik diğer yan etkisi ise saç dökülmesidir. Görülen yan etkiler, sivilce tedavisi sonlanınca büyük oranda düzelecektir ama karaciğerde görülen hasar için destek gerekebilir.

Sivilce Haplarının Saç Dökülmesine Etkisi

Haplar içeriklerinde bulunan izotretionin isimli madde nedeniyle biotin metabolizmasını etkilemektedir. Biotidinaz enziminde eksikliğe yol açarak saç dökülmesini tetikler. B7 vitamini olarak bilinen bu enzimin eksikliği saç dökülmelerinin altında yatan temel nedenlerdendir. Saç dökülmesi yanında tırnaklar yumuşama, tırnağın ve saçın yavaş uzaması, saçların kolaylıkla kırılması gibi sonuçlarla karşılaşılabilir.

Sivilce Haplarının Yan Etkileri Önlenebilir Mi?

Hapların karaciğer üzerindeki yan etkilerini önlemenin pek mümkünü yoktur. Bu etkiyi engellemek için sivilce tedavisini kesmek gerekir. Hasar ciddi boyutta ise aynı tedavi tekrar uygulanmaz ve bunun yerine hasta farklı tedavi yöntemlerine yönlendirilir. Saç dökülmesi gibi bir yan etkiden kurtulmak için ilacı kesmek söz konusu olabileceği gibi ilaç kullanımına devam etmek de mümkündür.

İlacın kesilmesi halinde saç dökülmesi 3-4 ay gibi bir sürede kesilir. Tedaviye devam edilecekse saçın dökülmesini önlemek adına hastaya biotin desteği önerilir. Biotin desteğinin miktarına göre kullanım miktarı değişiklik göstermektedir. Biotin desteği genellikle tablet şeklinde yapılmaktadır. Ayrıca saç dökülmelerine karşı B7 enzimi desteği ile engel olan şampuan ve saç bakım ürünleri de kullanılabilir.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status