Kabak: Besin Değerleri ve Kalorisi

Bu yazımızda yaz kabaklarından bahsedeceğiz. Yaz kabakları, kabak ailesinin kuzenidir. Çeşitli boyutlarda, şekillerde ve renklerde olabilirler.

Kabak çoğu pazarda kolay bulunan bir sebzedir ve C ve B6 vitaminleri gibi mikrobesinler sağlar. Bu çok yönlü sebze (teknik olarak bir meyvedir) kalorisi düşüktür ve çoğu sağlıklı beslenmeye büyük bir katkı sağlar.

Ayrıca Bakınız: Kabak Faydaları

Kabağın Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 1 bardak (124g) doğranmış kabak için verilmiştir.

  • Kalorisi: 21
  • Yağ: 0,40g
  • Sodyum: 9.9mg
  • Karbonhidratlar: 3.9g
  • Lif: 1.2g
  • Şekerler: 3.1g
  • Protein: 1.5 g

Karbonhidrat

Bir bardak kabak yerseniz, sadece yaklaşık 21 kalori ve 4 gramdan az karbonhidrat tüketeceksiniz. Karbonhidratın çoğu şekerdir, ancak 1.2 gram liften faydalanacaksınız.

Tek bir porsiyon kabağın tahmini glisemik yükü 2’dir, bu da onu düşük glisemik bir gıda haline getirir. Glisemik yük, bir yiyeceğin kan şekeri seviyeniz üzerindeki etkisini tahmin ederken porsiyon boyutunu dikkate alır.

Yağlar

Tek bir porsiyon kabakta bir gramdan daha az yağ vardır.

Protein

Bir porsiyon kabak 1.5 gram protein sağlar

Vitaminler ve Mineraller

Kabak mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. B6 vitamini için iyi bir kaynaktır. Ayrıca daha az miktarda A vitamini, folat, riboflavin ve tiamin alırsınız.

Kabaktaki mineraller manganez, potasyum ve az miktarda magnezyum ve fosfor içerir.

Çoğu kabak benzer bir tada sahiptir, ancak genellikle farklı şekillerde kullanılırlar. Uzun ince çeşitler dilimlenebilir ve çorbalara, salatalara ve sebze tepsisine eklenebilir. Yuvarlak veya daha kalın çeşitler dolma ve kızartma için mükemmeldir.

Herhangi bir yaz kabağı satın alırken, lekeler, çürükler, çentikler ve yumuşak lekeler içermeyen parlak bir kabuğu olanları arayın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status