Ton Balığı: Besin Değerleri ve Kalorisi

Balıklardaki cıva seviyeleri hakkındaki endişelerden dolayı birçok insan ton balığı yemek konusunda emin değildir. Cıva bazı deniz ürünleri için göz önünde bulundurulsa da, ton balığı, yemek planınıza dahil edilmeye değer olan sağlığı geliştiren birkaç besine sahiptir.

Ton balığının beslenme değerleri ve faydaları ve sağlıklı bir yaşam tarzının bir parçası olarak nasıl dahil edileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Ayrıca Bakınız: Ton Balığı Faydaları

Ton Balığının Besin Değerleri

Bu beslenme bilgisi 1 kutu (165g) light ton balığı için verilmiştir.

  • Kalorisi: 191
  • Yağ: 1,40g
  • Sodyum: 83mg
  • Karbonhidratlar: 0g
  • Lif: 0g
  • Şeker: 0g
  • Protein: 42g

Karbonhidrat

Ton balığı karbonhidrat, lif veya şeker içermez.

Yağlar

Ton balığı, omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek, ancak “light” ton balığı için kutu başına 2 gramdan az içeren toplam yağ oranı düşüktür. Bununla birlikte, farklı ton balığı çeşitleri farklı miktarlarda yağ içerir.

Ayrıca Bakınız: Omega-3 Yağ Asitleri Oranı En Yüksek 8 Balık

Protein

Ton balığı protein bakımından çok yüksektir. Bir ton balığı konservesi, gerekli amino asitlerin tümü ile 42 gram tam protein sağlar.

Vitaminler ve Mineraller

Ton balığı kalsiyum, fosfor, potasyum, çinko, B vitaminleri, selenyum ve kolin içerir. Diğer konserve yiyecekler gibi ton balığı da sodyumda yüksek olabilir. Düşük veya hiç sodyum ürünü bulmak için gıda etiketlerini karşılaştırın.

Ayrıca Bakınız: Balıklardaki Civa Oranları

Ton Balığı Depolama ve Gıda Güvenliği

Taze balık satın alıyorsanız, balık, ekşi veya amonyak gibi kokan ürünlerden kaçının. Taze ton balığı, sağlam olması gereken kırmızı ete sahiptir. Göstergeler varsa, balığın uygun sıcaklıkta saklandığından emin olun. Taze balık “önceden dondurulmuş” olarak satılabilir, fakat ne olursa olsun her zaman taze kokmalıdır. Dondurulmuş balıklar kaya gibi sağlam olmalı, bükülebilir olmamalıdır.

Çiğ ton balığı satın aldıktan hemen sonra buz üzerine veya buzdolabına koyun ve 2 gün içinde kullanın. Yakında kullanmayı planlamıyorsanız, plastik sargı ve folyoya sıkıca sarın ve dondurucuya koyun. Çiğ deniz ürünlerini kullandıktan sonra ellerinizi 20 saniye sabunlu suyla iyice yıkayın. Tezgahları, kesme tahtalarını ve mutfak aletlerini çiğ balık hazırladıktan sonra dezenfekte edin.

Dondurulmuş balıkları buzdolabında veya soğuk suya batırılmış kapalı bir plastik torbada çözün. Çiğ veya az pişmiş ton balığı yemeyi seçerseniz, daha önce dondurulmuş olan ve parazit içermesi daha az olası olan ürünleri seçin.

Açılmamış konserve veya paket ton balığı, kapalı kaldığı sürece birkaç yıl saklanabilir. En iyi ürün kalitesi için, satın alma tarihinden itibaren bir yıl içinde tüketmeye çalışın. Açtıktan sonra konserve ton balığı kapalı bir kaba koyun ve buzdolabında saklayın. 3-4 gün içinde kullanın. Konserve ton balığı açıldıktan sonra, hava geçirmez bir kapta dondurucuda saklanabilir.

Nasıl hazırlanır?

Konserve ton balığı hazırlamanın en popüler yollarından biri ton balığı salatası yapmaktır. Lezzetli olmasına rağmen, çoğu tarifte bulunan bileşenler, balıkların besinsel faydalarının çoğunu zayıflatır. Kullandığınız mayonez miktarına dikkat edin ve soğan, yeşil biber veya kereviz gibi ekstra lezzet için sebzeler ekleyin.

Ton balığı kalp sağlığı beslenmesine dahil etmenin sayısız yolu vardır. Klasik bir salata için ton balığı domates, salata yeşillikleri, pişmiş yeşil fasulye ve haşlanmış dilimlenmiş patates ile birleştirebilirsiniz. Lezzetli bir ton balığı konservesini mısır çorbası içine koyun. Domates, kereviz, konserve barbunya ve siyah zeytin ile lezzetli bir soğuk makarna salatası bile yapabilirsiniz.

Taze ton balığı ızgarada veya tereyağı ve limonla kavrulur. Çiğ veya az pişmiş ton balığı tercih ederseniz, iyi tanınan bir suşi restoranına gittiğinizden emin olun. Çiğ deniz mahsulleri tüketirken her zaman gıda kaynaklı hastalık riski vardır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status