Karpuz: Besin Değerleri ve Kalorisi

Yaz mevsiminin en ikonik meyvelerinden biri olan karpuz kalorisi düşük ve su yönünden zengindir. Karpuz genellikle tatlı bir atıştırmalık olarak kendi başına yenir, ancak birçok tarifte çok yönlü bir bileşen olabilir.

Aynı zamanda mükemmel bir likopen ve A ve C vitaminleri kaynağıdır ve narenciye ve domateslerden, diğer bilinen likopen ve C vitamini sağlayıcılarından daha az asidiktir.

Ayrıca Bakınız: Karpuz Faydaları

Karpuzun Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 1 fincan (154g) çiğ, toplanmış karpuz için verilmiştir.

  • Kalori: 46
  • Yağ: 0,5g
  • Sodyum: 1.5mg
  • Karbonhidratlar: 11.6 g
  • Lif: 0.6g
  • Şekerler: 9.5g
  • Protein: 0.9g
  • C Vitamini: 12.5mg

Karbonhidrat

Karpuzdaki karbonhidratlar çoğunlukla şekerdir, sadece az miktarda lif içerir. Beslenmenizde karbonhidratları sayıyorsanız, karpuzu dikkatlice ölçmek en iyisidir.

Ayrıca Bakınız: Karpuz Diyeti İle Kilo Vermek

1 su bardağı doğranmış karpuz (152g): 0.6 gram lif, 9.4 gram şeker, toplam 11.5 gram karbonhidrat, 10.9 gram net karbonhidrat içerir.

Karpuzdaki şekerin yarısı fruktoz, dörtte biri glikoz ve dörtte birinden azı sükrozdur, diğer şekerler küçük fraksiyonlar oluşturur.

Karpuzun ortalama 76 glisemik indeksi vardır ve bu değer onu en üst sırada tutar. Bu, kan şekerinde daha düşük glisemik indeksli gıdalardan daha hızlı bir artış sağlayabileceği anlamına gelir. Karpuz, glisemik yük göz önüne alındığında daha iyi görünüyor, bu da porsiyon başına ne kadar yediğinizi dikkate alıyor. 10 altındaki glisemik yük düşük olarak kabul edilir. Bir dilim karpuzun glisemik yükü 6 iken, yarım bardak doğranmış karpuz 1.5’tir.

Yağlar

Karpuz yediğinizde neredeyse hiç yağ almazsınız, bu da kavun veya bal kavunu gibi diğer kavunlara benzer hale getirir. Mevcut yağ, doymuş, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ arasında eşit olarak ayrılır. Diyet takibi amacıyla, karpuzun yağsız bir gıda olduğunu düşünebilirsiniz. Tohumları konsantre ederseniz (evet, yenilebilirler), omega-3 yağ asitleri kaynağıdır.

Protein

Karpuz, 1 fincan porsiyon başına sadece 1 gramın altında olan küçük bir proteine ​​sahiptir. İlginçtir, bazı şirketler tohumları filizleyerek ve kabuklarını ekleyerek karpuz tohumu proteini üretmektedir. Bununla birlikte, o seviyedeki proteini taze tohumlardan alamazsınız, çünkü tohumun kabuğu içindeki proteinin sindirilmesini önler.

Vitaminler ve Mineraller

Tamamen olgunlaşmış kırmızı bir karpuz, daha az olgunlaşmış pembe karpuzdan daha yüksek besin seviyeleri içerir. Tek bir karpuz porsiyonu, her biri için günlük gereksiniminizin önemli bir yüzdesini sağlayan iyi bir C vitamini ve A vitamini kaynağıdır.

C vitamini yara iyileşmesine yardımcı olabilir ve yaşlanma karşıtı ve bağışıklık arttırıcı özelliklere sahip olduğu söylenirken, A vitamini göz sağlığı için önemlidir. Bir fincan karpuz porsiyonu ayrıca günlük bakır ve pantotenik asit ihtiyaçlarınızın yaklaşık %7’sini, %5 biyotin ve %4 B1 ve B6 vitaminlerini sağlar.

Karpuz Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Taze, kesilmemiş karpuz oda sıcaklığında saklanabilir. Isı, etin kurumasına neden olur, bu nedenle sıcaksa, karpuzlar serin bir yerde veya varsa buzdolabında saklanmalıdır. Kesilmemiş karpuz buzdolabında iki ila üç hafta saklanabilir.

Karpuzları kestikten sonra, kapalı bir kapta veya kapalı plastik bir pakette ise buzdolabında beş güne kadar saklayabilirsiniz. Ayrıca parçalar halinde kesilmiş karpuzları dondurabilirsiniz.

Nasıl hazırlanır?

Tipik dilimlerin ötesine geçin ve smoothies, salsa ve salatalara karpuz ekleyin. İnce tatlılığı da peynir, kuruyemiş ve diğer protein kaynakları ile iyi bir şekilde eşleşir. Lezzetli bir tatlı için karpuz ızgara yapabilir veya dondurabilirsiniz. Lezzetli veya düşük kalorili bir içecek için soğuk veya dondurulmuş karpuz parçalarını suya veya maden suyuna koyun.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status