Shiitake (Şitaki) Mantarının 5 Şaşırtıcı Faydası ve Zararları Nelerdir?

Shiitake mantarları yüzyıllardır alternatif tıpta doğal bir ilaç olarak görülüyor. Benzer şekilde, modern tıp shiitake mantarlarının umut verici sağlık yararlarını gösterir.

Ayrıca Bakınız: Shiitake Mantarı Besin Değerleri

Şitaki Mantarı Yemenin Yararları

Kalp Sağlığını Geliştirir!

Shiitake mantarlarındaki beta-glukan (bir tür çözünür lif) kolesterolün azaltılması için faydalıdır. Sodyumda doğal olarak düşük ve doymuş yağ içermeyen mantarlar, özellikle işlenmiş etlere alternatif olarak kullanıldığında kalp için sağlıklı besindir. Shiitake mantarlarındaki potasyum da kan basıncını düşürmek için faydalıdır.

Ayrıca Bakınız: Kolesterolü Düşüren Sağlıklı Yiyecekler

Prostat Kanseri Riskini Azaltır!

Japonya’da 40 ila 79 yaşları arasındaki 36.000’den fazla erkeğin ardından yapılan bir 2019 araştırması, mantar tüketimi ile prostat kanseri insidansında azalma arasında bir korelasyon buldu.

Araştırmacılar ilişkiyi, shiitake, kral istiridye, istiridye mantarı ve oksidatif stresi hafifletebilen maitake mantarı çeşitleri gibi mantarlarda bir antioksidan olan ergotionine bağlamaktadır.

Dişeti İltihabının Önlenmesine Yardımcı Olur!

Diş eti iltihabı plak oluşumundan ve “kötü” bakteri birikmesinden kaynaklanan önlenebilir bir diş hastalığıdır. Bu bakteri dişeti dokularına zarar verir ve periodontal hastalık da dahil olmak üzere daha büyük sorunlara yol açabilir.

Çalışmalar, shiitake mantar özütünün, sağlıklı bakterileri korurken ağızdaki “kötü” bakterileri azaltma yeteneğini göstermiştir. Bu sonuçlar, shiitake mantarlarıyla ilişkili diş sağlığı yararlarını göstermektedir.

Bağışıklığa Yardımcı Olur!

Bir fincan pişmiş shiitake mantarı, çoğu yetişkin için günlük gerekli miktarda bakır içerir. Vücutta çok fazla bakır depolanmadığından, güvenilir bir gıda kaynağına sahip olmak eksikliği önlemeye yardımcı olabilir.

akır, T hücreleri, nötrofiller, fagositler, B-lenfositler, doğal öldürücü hücreler ve antikorlar dahil olmak üzere çeşitli bağışıklık hücrelerinin oluşumunu ve aktivitesini destekleyen bağışıklık sistemi için hayati önem taşır.

Vejetaryenler için Beslenme Durumunu İyileştirir!

Shiitake mantarları, vejetaryenler için ilgi çekici birkaç besin maddesi sunarak, eksiklik riskini azaltmaya yardımcı olur. Shiitake mantarları iyi bir çinko kaynağıdır.

Çinko tipik olarak kırmızı et, kümes hayvanları ve deniz ürünlerinde bulunur. Bir fincan pişmiş shiitake mantarı neredeyse 2 miligram çinko içerdiğinden, günde 8 ila 11 miligramlık bir günlük hedefe katkıda bulunur.

Alerjiler

Shiitake mantarları yaygın bir alerjen olarak kabul edilmez, ancak onlara alerjisi olması imkansız değildir. Son derece nadir olmasına rağmen, shiitake mantarlarının işlenmesinin IgE aracılı reaksiyon yoluyla astımı indüklediği gösterilmiştir. Shiitake mantarlarına alerjinizle ilgili endişeleriniz varsa, bir alerji testi için sağlık uzmanınıza danışın.

Shiitake (Şitaki) Mantarı Zararları ve Yan Etkileri

Çiğ shiitake mantarı tüketmek dermatite neden olabilir. Çiğ shiitake mantarlarında, bazı kişilerde kızarıklık üreten lentinan adı verilen toksik bir madde vardır. Bu reaksiyon bir hafta kadar sonra kendiliğinden çözülse de, tüketmeden önce shiitake mantarları pişirilerek önlenebilir.

Shiitake takviyeleri, sözde sağlık yararları için ilan edilir. Bununla birlikte, takviyelerin büyük ölçüde düzensiz olduğunu ve güvenlik açısından test edilmediğini unutmayın. Rutininize yeni takviyeler eklemeden önce dikkatli olun ve doktorunuzla veya kayıtlı bir diyetisyen beslenme uzmanıyla konuşun.

Esnek olan shiitake mantarlarını seçin. Cilt basıldığında geri sekmelidir. Küf belirtilerine dikkat edin. Shiitake mantarlarını satın aldıktan hemen sonra kullanın veya koruyun.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status