Melanom Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Melanom Tedavisi

Melanom kanseri tedavisi; kanserin büyüklüğü ve evresi, hastanın genel sağlığı ve tercihlerine bağlı olarak planlanır.

Erken Evre Melanom Tedavisi

Erken evre melanomların tedavisi genellikle melanomun çıkarılması için ameliyat içerir. Çok ince bir melanom, biyopsi sırasında tamamen çıkartılabilir ve daha ileri tedavi gerektirmez. Aksi takdirde, kanserle birlikte normal ciltle sınırı ve deri altındaki doku tabakası çıkarılır. Erken evre melanom olan kişiler için bu gerekli tek tedavi olabilir.

Ayrıca Bakınız: Melanom Belirtileri

Melanom kanseri tedavi seçenekleri aşağıda açıklamaları ile birlikte yer almaktadır:

a) Ameliyat

Lokalize melanoma için cerrahi ilk tedavi yöntemidir. İnce ve lokalize melanomlar için ameliyat genellikle iyileştiricidir ve gerekli olan tek tedavi yöntemidir. Eğer melanom için ameliyata gerek duyulduğuna inanılıyorsa, aşağıda yer alan cerrahi seçeneklere başvurulabilir:

Basit eksizyon: Genellikle ince melanomları gidermek için lokal anestezi altında yapılır. Bu tür bir kanser cerrahisi sırasında, melanom ile birlikte, çevreleyen normal cilt miktarının bir kısmı (marj) çıkarılır.

Re-eksizyon veya geniş eksizyon: Biyopsi örneği kullanılarak, melanom tanısı konduysa veya orijinal basit eksizyonun marjında kanserli hücreler bulunduysa; fazladan dokuyu çıkarmak amacıyla geniş eksizyon olarak bilinen melanom kanseri cerrahisi prosedürü uygulanabilir.

Metastatik melanom ameliyatı: Kanser cerrahisi tek başına uzak organlara yayılmış olan melanomu tedavi edemediğinde; belirtileri hafifletmek ve hastanın yaşam kalitesini iyileştirmek amacıyla primer tümör veya bilinen metastazlar çıkarılabilir.

Lenf nodu diseksiyonu: Yakın lenf nodları genellikle melanomun ilk yayılım gösterdiği yerler olduğundan, kanserli hücreleri aramak için sıklıkla bir veya daha fazla lenf nodu çıkarılır. Yakın lenf nodları anormal derecede sertleşmiş veya büyümüşse ya da görüntüleme testleri sonuçları kanser hücresi olasılığını işaret ediyorsa; orijinal melanoma yakın tüm lenf nodları çıkarılabilir.

Eğer lenf nodlarında hiçbir kanserli hücre belirtisi bulunmuyorsa; sıklıkla sentinel lenf nodu biyopsisi olarak bilinen bir prosedürle lenf nodunun biri çıkarılır. Eğer sentinel lenf nodu kanser belirtisi göstermezse, başka bir ameliyat gerekmez. Ancak, sentinel nodda melanom hücreleri saptanırsa, sıklıkla bölgedeki kalan lenf nodları çıkarılır.

Ayrıca Bakınız: Melanom Teşhisi

b) Kemoterapi

Kemoterapi, genellikle vücudun uzak kısımlarına yayılmış olan metastatik melanom hastaları için kullanılır. Eğer kemoterapi tedavi seçeneği olarak düşünülürse, sağlık ekibi bireyselleştirilmiş bir tedavi planı geliştirir.

Kemoterapiye intravenöz, hap şeklinde veya her ikisi şeklinde de verilebilir. Ayrıca izole ekstremite perfüzyonu denilen bir prosedür ile kol veya bacak damarlarına uygulanabilir.

c) Radyoterapi

İleri evre melanom hastaları için radyoterapi kullanılabilir. Radyoterapi, lenf nodlarını çıkarmak amacıyla ameliyattan sonra tavsiye edilebilir. Bazen, vücudun başka bir alanına yayılmış olan melanom kanseri belirtilerini hafifletmek için kullanılır.

d) İmmünoterapi

İmmünoterapi, bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini tanımlamasına ve saldırısına yardımcı olmak amacıyla, bağışıklık sistemini güçlendirmek için tasarlanmıştır. Melanoma tedavisinde çeşitli immünoterapi seçenekleri olabilir.

e) Hedefe Yönelik Tedavi

Hedefe yönelik tedavi ilaçları, belirli kanser hücrelerine özgü reseptörleri, genleri veya diğer spesifik proteinleri tanımlamak için tasarlanmıştır. Bu ilaçlar hedeflerine ulaştıktan sonra, kanser hücrelerini yok etmek için tek başına hareket edebilirler veya kemoterapi gibi diğer tedavilerin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilirler.

f) Lokal Hipertermi

Melanom için, tümörün radyasyon etkilerine daha duyarlı olmasına yardımcı olmak amacıyla radyoterapi ile birlikte lokal hipertermi kullanılabilir. Ayrıca, kemoterapi veya hedefe yönelik ilaç tedavisi ile birlikte lokal hipertermi tedavisine başvurulabilir.

Ayrıca Bakınız: Cilt Kanseri Tedavisi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status