Karides: Besin Değerleri ve Kalorisi

Karides yemeyi seviyorsanız, ancak kolesterolünüz hakkında endişeleriniz varsa, en son araştırmaları duymaktan memnun olacaksınız. Bilim adamları, kolesterolün gıdalardan kaynaklanan tehlikeleri hakkında eski varsayımları ortadan kaldırmışlardır.

Kardiyologlar bir zamanlar hastalara karideslerden (doğal olarak kolesterol bakımından yüksek) kaçınmalarını tavsiye ederken, artık durum değişmiştir. Artık çok fazla tereddüt etmeden karideslerin sayısız sağlık yararlarından yararlanabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Karides Faydaları

Karidesin Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 84g haşlanmış veya buğulanmış karides için verilmiştir.

  • Kalori: 76
  • Yağ: 5g
  • Sodyum: 292mg
  • Karbonhidratlar: 1g
  • Lif: 0g
  • Şekerler: 0g
  • Protein: 15g

Karbonhidrat

Karides, 85 gr porsiyon başına 1 gramın altında, karbonhidratlarda doğal olarak çok düşüktür. Karides bitki bazlı bir gıda olmadığı için lif içermez.

Ancak pişirme yöntemi ve hazırlanması besin değerlerini etkileyecektir. Örneğin, un ve ekmek kırıntıları ile pişirilen karides karbonhidratlarda daha yüksek olacaktır.

Yağlar

Karides, 85 gr porsiyon başına yaklaşık 1 gram yağ içerir, ancak kalp hastalığına bağlı doymuş yağlardan neredeyse yoksundur. Karidesteki yağın çoğu yararlı omega-3 yağ asitleri ve çoklu doymamış yağlardan gelir. Bununla birlikte, karides tereyağı veya yağda pişirmek, yemeğin toplam yağ içeriğini arttırır.

Protein

1 su bardağı karidesde 25 gram yağsız protein elde edersiniz. Karides, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri içerir. Ekstra doymuş yağlar almadan protein alımınızı arttırmanın kalbi sağlıklı bir yoludur.

Vitaminler ve Mineraller

Karides harika bir fosfor ve B12 vitamini kaynağıdır. Karides ayrıca biraz kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, çinko, selenyum ve kolin sağlar.

Karides Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Uzmanlar, taze karidesleri yalnızca dondurulmuş, buzdolabında veya erimeyen kalın bir buz yatağında sergilendiğinde satın almanızı önerir.

Yarı saydam ve parlak, çok az kokulu veya kokusuz karides arayın.

Dondurulmuş karides satın alırsanız, paketin yırtılmadığından veya hasar görmediğinden emin olun. Çözülmüş ve yeniden dondurulmuş olabileceğinden, görünür buz kristalleri içeren ambalajlardan kaçının.

Karidesleri eve getirdiğinizde hemen soğutun ve 2 gün içinde kullanın veya dondurun. Dondurulmuş karidesleri buzdolabında veya soğuk suya daldırarak çözdürün.

Nasıl hazırlanır?

Salatalarda protein ve lezzet artışı için soğutulmuş, pişmiş karides eklemeyi düşünün. Ayrıca bir şiş üzerinde karides ızgara yapabilirsiniz. Limon ve baharatları lezzet için ızgara karides üzerine serpin. Baharatlı otlar ve baharatlar (sarımsak veya kırmızı biber gibi) karideslere ekstra bir lezzet verir.

Karidesleri, derin kızartma veya kremalı soslu yemeklerde pişirmek, bu yağsız deniz ürünlerinden elde etmek için sahip olduğunuz bazı beslenme faydalarını azaltabilir. Bunun yerine, karides tüketiminizden en iyi şekilde yararlanmak için daha sağlıklı pişirme yöntemlerini seçin.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status