Hindistancevizi: Besin Değerleri ve Kalorisi

Hindistancevizi (Coco nucifera) palmiye ağacı ailesinin tohum ve meyvesidir. Beyaz eti, yağı ve meyve suyu için hasat edildikleri tropik bölgelerde bulunurlar.

Ülkemizde taze bütün hindistancevizi egzotik ve tropikal bir gıda olarak kabul edilir ve çoğunlukla sağlık meraklıları tarafından tüketilir. Bununla birlikte, popülaritesindeki artışla, marketlerde hindistancevizi veya hindistancevizi parçalarını bulmak daha kolay hale geliyor. Rendelenmiş hindistan cevizi genellikle marketlerde bulunur.

Hindistan cevizi, ılımlı olarak tüketildiğinde beslenmenize lezzetli ve besleyici bir katkı olabilir. Doymuş yağda yüksek olmasına rağmen hindistancevizi manganez ve lif sağlar.

Ayrıca Bakınız: Hindistancevizi Faydaları

Hindistan Cevizinin Besin Değerleri

Bütün (45g) taze hindistan cevizi eti için aşağıdaki beslenme bilgileri verilmiştir.

  • Kalori: 160
  • Yağ: 5g
  • Sodyum: 9mg
  • Karbonhidratlar: 6.8g
  • Lif: 4g
  • Şekerler: 2.8g
  • Protein: 1.5 g

Karbonhidrat

Bir parça taze, şekersiz hindistan cevizi eti sadece 6.8 karbonhidrat içerir, bunların çoğu çözünmez liftir, sindirilemez bir diyet karbonhidrat formudur. Çözünmeyen lif kabızlığı ve hemoroid gelişimini önlemeye yardımcı olabilir.

Hindistan cevizi içinde az miktarda doğal olarak oluşan şeker vardır, ancak porsiyon başına sadece 2.8 gramdır. Tek bir porsiyon taze hindistan cevizi etinin glisemik yükünün yaklaşık 6 olduğu tahmin edilmektedir.

Yağlar

Hindistan cevizi etinin tek bir porsiyonunda 15 gram yağ vardır. Yağın çoğu (13.4 g) doymuş yağdır. Ayrıca az miktarda tekli doymamış yağ (0.64g) ve daha az miktarda çoklu doymamış yağ (0.16g) vardır.

Hindistan cevizi, bitki bazlı en yüksek doymuş yağ kaynaklarından biridir. Doymuş yağ esas olarak hayvansal proteininden elde edilen türdür. Hiperkolesterolemi (yüksek kolesterol), ateroskleroz (arterlerin sertleşmesi) ve kalp hastalığı ile ilişkilidir.

Sağlık ve araştırma ortamlarında, hindistancevizi ve hindistancevizi yağındaki farklı yağ türlerinin göreceli riskleri ve yararları hakkında önemli tartışmalar yapılmıştır. Hindistan cevizi orta zincirli yağ asitleri (MCFA’lar) sağlar.

MCFA’ların bazıları tarafından uzun zincirli yağ asitlerinden (et ve süt kaynaklarında bulunur) daha sağlıklı olduğu düşünülmektedir. Ne olursa olsun, hindistancevizi yağı, her yağda olduğu gibi gram başına 9 kalori sağlar. Bu yüzden ılımlı olarak tüketmek akıllıdır.

Protein

Hindistan cevizi eti zengin bir protein kaynağı değildir, ancak parça başına yaklaşık 1.5 gram sağlar.

Vitaminler ve Mineraller

Hindistan cevizi etinin tek bir porsiyonu, vücudunuzun sağlıklı bir beyin, sinir sistemi ve bağışıklık fonksiyonunu sürdürmesine yardımcı olan bir mineral olan manganez için günlük değerin %34’ünü sağlar.

Hindistancevizi tropik ve subtropikal bölgelerde yıl boyunca büyür. Bununla birlikte, bir hindistancevizi ağacı dikerseniz, ağacın meyve vermesi 12 ila 13 yıl sürebilir.

Mağazada hem kahverengi hem de yeşil hindistancevizi görebilirsiniz. Aynı çeşittirler, ancak olgunlukları farklıdır. Yeşil hindistancevizi daha taze ve daha az ete sahiptir. Kahverengi hindistancevizi tamamen olgun ve daha az meyve suyu var.

Markette en iyi hindistancevizi seçmek için, boyutu için ağır olan birini seçin. Hindistancevizi sallayın ve içerideki sıvıyı dinleyin. Hindistancevizi çatlak olanlarından kaçının.

Hindistancevizi Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Bütün bir hindistancevizi dört aya kadar oda sıcaklığında saklanabilir. Açıldıktan sonra hindistan cevizi etini bir haftaya kadar buzdolabında saklayabilirsiniz. Ayrıca üç aya kadar dondurabilirsiniz. Hindistan cevizi sütü de üç gün içinde soğutulmalı ve tüketilmelidir.

Bir paket rendelenmiş hindistan cevizi satın alırsanız, hava geçirmez bir kapta saklayın. Oda sıcaklığında saklanan dört ila altı ay boyunca taze kalmalıdır. Rendelenmiş taze hindistancevizi, açık kırılmış taze bir hindistancevizinden daha kısa bir raf ömrüne sahiptir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status