Nektarinin 5 Şaşırtıcı Faydası ve Zararları Nelerdir?

Nektarinlerin 4000 yıl öncesine kadar ekildiği düşünülmektedir. Şeftali gibi, nektarinler uzun zamandır kolik ve karın ağrısı için halk ilaçlarında veya kabızlığı ve adet ağrısını tedavi etmek için geleneksel Çin tıbbında kullanılmaktadır.

Ayrıca Bakınız: Nektarin Besin Değerleri

Nektarin Yemenin Yararları

Obezite, Diyabet ve Kalp Hastalığı Riskini Azaltır!

Nektarinlerdeki antioksidanların, bu sağlık sorunlarının (genellikle birbirleriyle ilişkili olan) riskini önleyerek veya azaltarak sağlık yararları sunduğuna inanılmaktadır.

Nektarinler, aynı anda kan şekerini düşürürken ve ateroskleroz ile ilişkili vasküler inflamasyonu (arterlerin sertleşmesi) azaltırken, metabolik sendrom semptomlarını potansiyel olarak tersine çevirebilen güçlü polifenol bileşikleri içerir.

Araştırma, dört polifenolik grubun (antosiyaninler, klorojenik asitler, quercetin türevleri ve kateşinler), yağ hücreleri, kan damarlarındaki endotel hücreleri ve enflamatuar yanıta katılan makrofaj hücreleri dahil olmak üzere farklı hücre çizgileri üzerinde hareket ettiğini göstermektedir.

Kompleman olarak çalışan polifenol bileşiklerinin kan şekeri seviyesini hafiflettiğine, kardiyovasküler hastalık riskini azalttığına ve organların çevresinde yağ hücrelerinin birikmesini önlediğine inanılmaktadır.

Ayrıca Bakınız: Meyve ve Sebze Yemenin Önemi!

Kanser Hücrelerinin Büyümesini Yavaşlatır!

Aynı araştırmacı ekibi, bu polifenollerin ayrıca test tüplerinde östrojenden bağımsız meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını %50 oranında azalttığını bildirdi. Bu, şeftali ve nektarin polifenollerin belirli meme kanserlerine karşı koruyucu bir fayda sağlayabileceğini düşündürmektedir.

Kolesterolü Düşürür!

A vitamini, C vitamini, beta-karoten ve triptofan benzer özelliklere sahiptir. Bu antioksidan bileşikler sadece vasküler inflamasyonu azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, kan dolaşımını ve kan basıncını iyileştirir.

Aynı zamanda ateroskleroz ve koroner arter hastalığı ile ilişkili olan düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolün oksidasyonunu da önleyebilir.

Bu potansiyel faydalara rağmen, nektarinlerin bu koşulların herhangi biri üzerindeki doğrudan beslenme üzerindeki etkisini araştıran az sayıda insan çalışması yapılmıştır.

Alerjiler

Nektarine karşı gerçek bir alerji, diğer gıdalarla olduğu kadar yaygın değildir. Bununla birlikte, oral alerji sendromu (OAS) olarak bilinen bir fenomen nedeniyle nektarin yedikten hemen sonra çapraz reaktif semptomlar gelişebilir. Bu, bağışıklık sisteminin “gerçek” alerjilere neden olan ağaç veya çim polenleri için bazı yiyecekleri yanlış yaptığı zamandır.

En yaygın olarak nektarin ve şeftali OAS ile ilişkili iki polen, huş ağacı poleni (nisan sonundan temmuz başı) ve çim polenidir (mayıstan temmuz ayı başına).

Nispeten konuşmak gerekirse, OAS semptomları gerçek alerjilerden daha az şiddetli olma eğilimindedir, ancak bu her zaman böyle değildir. Belirtiler şunları içerebilir:

  • Ağızda kaşıntı veya yanma hissi
  • Şişmiş veya uyuşmuş dudaklar
  • Boğazda rahatsızlık
  • Tıkanma veya burun akıntısı

Semptomlar devam ederse veya kötüleşirse doktorunuzu arayın veya acil bakım alın. Nadir durumlarda, anafilaksi olarak bilinen potansiyel olarak hayatı tehdit eden, tüm vücut alerjik reaksiyonunun meydana geldiği bilinmektedir (çoğu zaman, uzun bir şeftali veya nektarin alerjisi öyküsü olan yaşlı yetişkinlerde).

Bağışıklık sisteminin reaksiyona girdiği proteinleri parçalayan nektarinleri pişirerek OAS semptomlarından kaçınabilirsiniz. OAS genellikle daha önce sorunsuz bir şekilde nektarin yiyen büyük çocukları, gençleri ve genç yetişkinleri etkiler. Sadece çok yıllık alerjik rinit (saman nezlesi) geliştikten sonra OAS semptomları ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Nektarin Zararları ve Yan Etkileri

Nektarinler ile bilinen hiçbir ilaç etkileşimi yoktur. Bununla birlikte, potasyum kısıtlı diyetler alan kişilerin, özellikle potasyum tutucu bir diüretik olan ilaç alan kişilerin nektarinlerden kaçınması gerekebilir.

Potasyum kısıtlı diyetler genellikle kronik böbrek hastalığı (KBH) olan kişiler için reçete edilir. Aldakton ile nektarin gibi potasyum açısından zengin gıdalar yemek, KBH olan kişilerde potansiyel olarak ciddi bir potasyum birikmesine (hiperkalemi olarak bilinir) neden olabilir.

Şeftali gibi, nektarin de “kirli düzine” listesinde. Bu, daha yüksek pestisit kalıntısına sahip olan ürün listesidir. Mümkünse organik nektarin satın alın. Güvenliğin ötesinde, organik meyvelerin genellikle ağaç veya asma üzerinde daha uzun olgunlaşmasına izin verilir ve şeker konsantrasyonları artar. Maliyet bir sorunsa, organik olmayan nektarinler iyidir; sadece iyice yıkadığınızdan emin olun.

Çoğu insanın düşündüğünün aksine, kırmızı lekeler olgunluğu göstermez. Ancak, yeşil derili bir nektarin bulursanız, bu çok erken seçildiği ve daha fazla olgunlaşmayacağı anlamına gelir. Nektarinler zamanla yumuşar, ancak toplandıktan sonra daha tatlı olmazlar.

Satın alınan nektarinler oda sıcaklığında olgunlaşmaya devam edecektir. Bir kağıt torbaya koyarak süreci hızlandırabilirsiniz. Meyve olgunlaştıkça etilen olarak bilinen bir hormon yayılacak ve küçük bir kaba hapsedildiğinde olgunlaşma maddesi olarak işlev görecektir.

Konserve ve dondurulmuş nektarinler tüm yıl boyunca mevcuttur. Dondurulmuş nektarinler genellikle besin değerlerinin çoğunu korur. Konserve nektarin satın alıyorsanız, su veya kendi meyve suları ile paketlenmiş olanları ilave şeker içermeyenleri seçin.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status