Selülit Aşamaları Nelerdir? Selülit Çeşitleri

Bilindiği üzere Selülit herkes tarafından kabul edilen bir sorun haline gelmiştir. Genellikle kadınlarda görülen bu sorun bazı erkeklerde de görülmektedir. Görüntü açısından hoş olmayan bu durum karşısında özellikle kadınlar takıntı haline getirmiş durumdadır.

Haliyle bu selülit takıntısı strese ardından da yeme içme bozukluğuna kadar götürebiliyor. Selülitin bir başka ana hazırlayıcısı ise sağlıksız beslenme ve düzensiz uyku düzeni olmasından dolayı, strese giren insanlar daha kötü duruma düşebilmekteler.

Selülit Aşamaları ve Derecelendirilmesi

Selülit Toplamda 3 Aşamadan(derece) oluşmaktadır. Peki, bu aşama(dereceler) Nedir?

Selülitin 1. Derecesi Nedir?

1. Derece Selülitin bulunduğu bölge yatar pozisyonda ya da ayakta beklediğiniz zaman görüntüsü açısından fark edilmesi oldukça zordur. Bu nedenle elinizle selülit bulunan kısmı sıktığınızda portakalın dış kısmına benzeyen irili ufaklı çukurlar görülür. Bu nedenle tedavi yöntemi en kolay olan Selülit tipidir.

Tedavi için doktor kontrolü altında da yapabilirsiniz veya evde krem kullanarak hafif bir şekilde deriye zarar vermeyecek şekilde masaj yaparak tedavisini evde gerçekleştirebilirsiniz. Evde yapacaksanız tedavi edilecek bölge temiz olmalı ve masajı yapacak kişi kan basıncını etkilemeyecek şekilde hafif ve zarif dokunuşlar yaparak Selülit bulunan bölgeye masaj yapmalıdır.

Selülitin 2. Derecesi Nedir?

2.Derece Selülitin bulunduğu bölge ise ayakta beklerken Selülit yer belli olurken yatma esnasında bu belirginlikler belli olmaz. Elinizde Selülit bulunan yerde gezdirdiğinizde deri altındaki sertlikleri rahatlıkla hissedebilirsiniz. Bu nedenle 2.Derece Selülit var ise kesinlikle doktor tedavisini uygulamanız gerekmektedir. Tedavi olursanız iyileşme süreci ile etkisini rahatlıkla hissedebileceksiniz. 1.Derece Selülitin yanı sıra bu derecede masaj yapmak pek doğru sayılmaz. İlk olarak doktor tarafından muayene edilip, Doktorun söylediklerinden yola çıkılarak tedavi süreci izlenmelidir.

Selülitin 3. Derecesi Nedir?

3.Derece Selülitin bulunduğu bölge hem ayakta beklerken hem de yatakta uzanırken gözle görülebilir. Görüntüsü açısından Portakala benzediği söylenebilir. Bu nedenle oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bu nedenle doktor tarafından kesinlikle muayeneye gidilmeli ve verdiği direktifler doğrultusunda tedavi süresine başlanmalıdır.

Selülitin Etkenleri Nelerdir?

Selülitin en büyük etkenlerinin başında hareketsiz bir yaşam gelir. Bu nedenle yeteri kadar yürüyüş yapmayan, ofis ortamlarında çalışan ya da ev hanımlarında sıklıkla görülmektedir. Geçirilmiş hastalıklar sonucunda ameliyat olanlarda da Selülit görülmektedir. Hormonlardan kaynaklanan rahatsızlıklarda Selülite neden olabilir.

Selülite neden en dikkat çekici detay ise giyilen dar kıyafetler. Öyle ki giydiğimiz dar kıyafetler kan dolaşım hızımızı zayıflatıyor ve bu nedenle Selülite sebebiyet verebiliyor. Bunların yanı sıra fazla sigara tüketimi, alkol tüketimi de kan akışını zayıflatarak Selülite neden olan bazı etkenlerden sadece bir kaçı.

Selülitin Tedavisi Nelerdir?

Hayatın neresinde olursanız olun sağlığımız için en önemli şey SPOR. Selülit tedavisinde de en önemli rol olan spor yaparak ve düzenli beslenerek sağlığımızı her zaman koruma altına alabiliriz. Öyle ki alkol alıp sigara tüketmek yerine spor yaparak vücudumuza iyi bakarak her türlü hastalıktan uzak kalabiliriz. Elbette spor yapmanın yanında en önemli etken ise Sağlık beslenme. Sağlıklı beslenme de en az spor kadar önemli bir etken Selülit konusunda.

Düzensiz beslenme ile fazla kilo alarak Selülite bir fırsat sunuyoruz. Bünyemizin fazla kilolarına daha fazla dayanamayıp Selülit haline geliyor. Düzensiz beslenme abur cubur yemek, Selülitin en büyük etkenlerinin başında geliyor. Bu nedenle Alkol, Sigara, sağlıksız beslenme, hareketsiz kalma, gibi kötü alışkanlıkları bırakıp hayatımıza değer verip spor yaparak, yürüyüşler yaparak hayatımızı çok daha sağlıklı bir hale getirmek için çabalıyoruz.

Sizde bu yazımızı beğendiyseniz yorum yapabilir, ayrıca alttaki kolay bağlantılar ile diğer selülit problemlerine karşı detaylı çözüm sunan içeriklere ulaşabilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status