Selülit Hangi Bölgede Başlar? En Sık Görüldüğü Bölgeler

Kadınlarda sıklıkla görülen estetiksel sorunlardan bir tanesi de selülit problemidir. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de selülit problemine rastlanılmaktadır. Bebeklik döneminden itibaren kişilerde selülit problemi görebilmektedir. Bu nedenle selülitin belirli bir yaşı bulunmamaktadır. Kişiler, selülite neden olan etkenlerden uzak durarak, hareketli yaşam tarzı benimseyerek, egzersizleri düzenli yaparak selüliti engelleyebilmektedir.

Selülit vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan portakal kabuğu görünümüne verilen isimdir. Sağlık sorunu olarak ciddi bir hastalık grubunda yer almasa da selülit oluşumunun psikoloji üzerinde etkisi büyük olmaktadır. Bu nedenle kişilerde ruhsal problemlere neden olabilmektedir. Tedavisi mümkün olan selülit rahatsızlığı kişilere sadece estetiksel açıdan sıkıntı çıkarmaktadır.

Selülit Teşhisi Konulması

Zaman içerisinde kişilerin ciltlerinde çeşitli deformasyonlar meydana gelmektedir. Bunların yanı sıra varis gibi rahatsızlıklar da cildin kötü bir görünüme bürünmesine yol açmaktadır. Bazı hastalıkların sebep olduğu bu görüntü bazen selülit sanılıp ciddiye alınmamaktadır. Her hastalık ve sağlık probleminde olduğu gibi selülit tedavisinde erken teşhis edilmesi de önem taşımaktadır.

Erken teşhis edebilmek için kişilerin ciltlerini yakından takip etmesi gerekmektedir. Evde kişiler birkaç dakika içerisinde yaşadıkları bu problemin selülit olup olmadığını belirleyebilmektedir. Selülit olduğu düşünülen bölgenin iki elin parmaklarıyla sıkılması sonucunda portakal kabuğu görünümü oluşuyorsa selülit var denilmektedir. Ayrıca selülit ağrı, kaşınma, kızarıklık, batma gibi problemlere yol açmamaktadır. Ender olarak iltihaplı selülitlerde bu durum ortaya çıkabilse de bu çok ileri evrelerde yaşanmaktadır.

Selülitin En Sık Görüldüğü Bölgeler

Vücudun her yerinde selülit oluşumu mümkündür. Belirli bir yaş grubu olmadığı gibi belirli bir bölgeye özgü bir problem değildir. Fakat selülitin yaygın olarak görüldüğü bölgeler denildiğinde ilk akla basen, üst bacak ve kalça gelmektedir. Özellikle kadınlarda görülen selülit probleminin en sık bu bölgelerde görüldüğü bilinmektedir.

Selülit problemi sadece kilo problemi olan kişilerde görülmemektedir. Zayıf kişilerde de selülit görülmesi mümkündür. Çünkü selülit vücuttan atılamayan yağ, tuz gibi zararlı besinlerin damarlarda birikerek tıkanıklığa yol açması ile oluşmaktadır. Kilolu kişilerde daha sık ve çok selülit görüldüğü için böyle bir yanılgı oluşabilmektedir.

Selülit Hangi Bölgede Başlar?

Bu bölgelerin yanı sıra diz ve bileğin iç kısımlarında, kolların üst bölümlerinde de zaman zaman selülitler yaygın olarak görülebilmektedir.

Bölgeye Özel Selülit Tedavisi

Selülit tedavisine başlamak isteyen kişiler çeşitli yöntemlerden kendilerine en uygun olanını tercih etmektedir. Selülit tedavisi için genellikle cerrahi müdahale dışında masaj, egzersiz ve spor önerilmektedir.

Bacak bölgesinde oluşan selülit tedavisinde bölgeye özel selülit tedavisi uygulanabilmesi için yürüyüş, yüzme, bisiklete binmek tavsiye edilebilmektedir. Yüzme sporu vücudun tüm bölümlerini çalıştırdığı için kollarda görülen selülit tedavisinde de etkili olabilmektedir. Üst kol kısımlarında oluşan selülit sıkıntısı yaşayan kişilerin kol egzersizleri ve masajla bu bölgelerde oluşan selülit görünümden kurtulması mümkün olmaktadır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status