Selülit İçin Maske Yöntemi ve Tarifleri

Şüphesiz ki selülit deyince herkesin aklına ilk portakal kabuğu görüntüsü gelir. Kimisi selüliti hastalık, kimisi de fazla kilo sonucu oluşan kötü bir görüntü olarak adlandırır fakat bu bilgiler yanlıştır. Selülit kesinlikle bir hastalık değildir. Selülit, derinin altında bulunan kas bağlarının, yağları ters hizadan itmesinden kaynaklı bir yapı bozukluğudur. Kilodan dolayı selülitin oluştuğunu düşünmek tamamen yanlıştır ve çok zayıf birinde bile selülite rastlayabilirsiniz. Bir diğer yanlış ise sadece kadınlarda olduğunu düşünmektir.

Erkeklerde hatta çocuklarda bile selülit sorunu görülebilmektedir. Selülit bazen de genetik olabilmektedir, ailenizde böyle bir genetik bozukluk varsa, sizde olması kaçınılmazdır diyebiliriz. Selülitin kiloyla ilgisi yoktur. Yanlış ve kötü bir beslenme düzenine sahipseniz, vücudunuza aldığınız kalitesiz yağ çeşitleri selülite davetiye çıkaracaktır.

Selülit için Yağlı Gıdalardan Uzak Durun

Selülitli bir vücut istemiyorsanız, yağlı ve şekerli gıdalardan kesinlikle uzak durmalısınız. Cips ve çerez gibi gıdaları tüketmemelisiniz. Eğer beslenme konusunda bu başarıyı sağlarsanız, tedavinize sporu da ekleyerek çok daha verimli bir çalışma sergileyebilirsiniz. Günlük yapacağınız minimum 30 dakikalık yürüyüşler oldukça işinize yarayacaktır. Yazın gelmesiyle birlikte ilginiz varsa yüzme de yapabilirsiniz. Yüzme sporu vücudunuzdaki tüm kas gruplarını çalıştırarak, yağ yakmanızı hızlandırır.

Unutmayın, selülit kısa bir sürede oluşmadığı gibi kısa bir sürede de geçmez. Vücuda tamamen yerleşmiş bir selülitin tedavisi zaman ve sabır isteyecektir. Spor yapmak için vaktiniz yoksa evde yapabileceğiniz egzersizler mevcut, araştırıp uygulayabilirsiniz. Sporla uğraşmak istemiyorum başka bir yöntem var mı? diye soracak olursanız, evde pratik bir şekilde yapabileceğiniz selülit maskeleri vardır.

Selülit için Maske Yöntemi ve Tarifleri:

Selülit Maskesi Tarifleri

Kakaolu selülit maskesi:

2 tatlı kaşığı biberiye yağı, 2 tatlı kaşığı karabiber yağı, 2 tatlı kaşığı tarçın yağı, 30 gram çikolata ve 20 gram kakao, ilk yapmanız gereken çikolatayı benmari usulü ocakta eritin. Tamamen erittikten sonra içine kakao ilave edin, ocaktan alın ve diğer malzemeleri de ekleyerek güzelce karıştırmaya başlayın. Elde ettiğiniz karışım ılık haldeyken selülitten şikayet ettiğiniz bölgeye masaj yaparak sürün. Bir saat bekleyin ve ılık suyla yıkayın. Bu uygulamayı haftada bir kez selülitten kurtulana kadar pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

Naneli selülit maskesi:

1 yemek kaşığı nane yağı, 1 yemek kaşığı su, 1 yemek kaşığı sirke, suyu ve yağları güzelce karıştırdıktan sonra selülitli bölgeye masaj yaparak dairesel hareketlerle uygulayın. Bir saat kadar bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Bu karışımı en az 4 günde bir olacak şekilde uygulayın. Naneli selülit maskesi içerisinde daha az çeşit bulundurduğundan 3-4 günde bir yapılması uygundur.

Selülit maskesinin ardından çeşitli doğal yağlarla cildinizi nemlendirerek daha yumuşak bir cilt elde edebilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status