Hangi Yiyecekler Selülit Yapar?

Hanımların korkulu rüyası selülit, direkt olarak cilt altında yağ öbeklerinin oluşması ile ilgilidir. Dolayısı ile beslenme son derece önemlidir selülit oluşmaması adına.

Pek çoğumuz farkında olmadan geliştirdiğimiz beslenme alışkanlıkları ile selüliti aslında kendimiz davet ediyoruz hayatımıza. Bu noktada selüliti azdıran yiyecekler yerine selüliti engelleyen ya da en azından etkisi olmayan yiyecekler ile bu sorunu ortadan kaldırabiliriz.

Tamam da selüliti azdıran yiyecekler hangileridir ve yerine neler koyabiliriz dediğinizi duyar gibiyim. İşte sakıncalı gıdalar ve yerine koyabilecekleriniz…..

Doyulmaz Tatlar: Etler

Selülitin ana nedeni aslında sağlıksız ve düzensiz beslenmedir. Etler, doğru şekilde pişirilmediği zaman sağlıksız bir gıda ortaya çıkıyor.

Biliyorum, mangalda pişmiş güzel bir balık tadını hiç bir şeyde bulamıyorsunuz. Ya da köfte, şiş ya da tavuk. Hepsi mangalda ve özellikle açık havada nefis bir lezzet. Ama maalesef selülite neden oluyorlar. Mangalda pişmiş ya da kızartılmış etler selülitin en büyük nedeni denilebilir. Bunun yeri-ne haşlanarak yenilmesi daha doğru ve sağlıklı. Üstelik de selülite neden olmuyorlar haşlanınca.

İyisi mi, biz arada bir mangal da yapalım kızartalım da ama araya haşlamaları da ekleyelim. Örneğin mangalda balık yerine buğulama hamsi iyi bir alternatif olabilir. Üstelik çok daha sağlıklı. Köfteyi fırında yaparsak belki daha iyi olur. En azından kızarmamış olur. Tavuk, bol baharatlı şekilde fırın torbasında fırına atıldığında oldukça da hoş bir tat bırakıyor ağızlarda.

Pirinç Pilavı

Hemen her yemeğin yanına eşlik eden pirinç pilavı maalesef yasaklılar lisitesinde üst sıralarda yer alıyor. Selülitleri doğrudan tetikleyen yiyecekler listesinin en başlarında bulunan pirinç pilavı yeri-ne bulgur pilavı tavsiye ediliyor.

Bulgur pilavı glisemik indeksi daha düşük olduğu için yani kana daha uzun sürede karıştığı için kan şekerini de pirinç pilavı kadar yükseltmiyor. Yani hem şeker hastaları hem de selülitliler açısından bulgur pilavı daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

Şimdi Karadenizliler “hamsili pilav sağlıksız değildür da! Ya ne?” diyeceklerdir eminim. Ama işin aslı öyle değil. Hamsili de olsa pirinç pilavı pirinç pilavıdır ve selüliti azdırır. En azından esmer pirinç kullanabilirsiniz.

Kızarmış Sebzeler

Türk halkı olarak pek severiz kızartmaları. Patates, patlıcan, kabak hepsi kızartılır. Üzerine bir domates sosu… İsterseniz bir de sarımsaklı yoğurt. İnanılmaz ve vazgeçilmez bir lezzet. İşin aslı, lezzet-leri ile tamak tadı olarak düşünüldüğünde tercihimiz kızartmalardan yanadır.

Evet, ama selülitleri tetikleyen gıdalar arasında kızartmalar da yer alıyor. Kızartma yerine yine bu sebzelerde de haşlama ya da buğulama deniyebilirsiniz. Üstelik kızartmalar kolesterolü de yükseltiyor. Çifte kazanç. Hayatınızda kızartma olmazsa selülit de kolesterol de gelmez kapınıza.

Soslu Gıdalar

Cips, bazı çerezler özellikle soslu olduklarında daha çok tercih ediliyor. Ama soslu her tür gıda ya da atıştırmalık hayatımızdan çıkması gereken ürünler. Üzgünüm….

Bunlardan vazgeçtiğinizde yüksek tansiyon sorunu da kontrol altında tutulabilir.

Margarin ve Katı Yağlar

Doymuş yağ oranı yüksek margarin ve katı yağlar, ciddi şekilde tansiyon, şeker ve kolesterol hastalarına yasak olduğu gibi selüliti de tetikler.

Margarin ve katı yağları mutfakta bulundurmamak en iyisi gibi. Ama mutlaka kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız en azından güvendiğiniz bir üreticiden aldığınız köy tereyağını kullanın. Kötünün iyisi olsun bari. Elbette onu da asla abartmamak gerekiyor.

Turşu ve Turşu Suları

Bazı yemeklerin yanında çok yakışan turşular da kara listede. Özellikle etkin maddelerin çok yoğun olarak bulundukları turşu suları kesinlikle alınmaması gereken gıdalardan. Organik de olsa yine de selüliti azdırıyor.

Tuzlu Gıdalar

Tuz, hemen her açıdan hayati önemi olan bir eleman mutfaklarda. Tuzu az olan yemekler yavan gelir damaklarımıza. Ancak, son derece de zararlı etkilerini bilmeyen yok gibidir. Özellikle tansiyon üzerindeki olumsuz etkileri kişilerin hayatına bile mal olabilir.

Artık sadece tansiyon hasatları değil selüliti olan hanımlar da tuzdan uzak durmalı. Yapılan araştırmalar tuzlu gıdaların selüliti tetiklediğini ve azdırdığı göstermiştir. Merak etmeyin bir süre sonra az tuzlu ya da tuzsuz yiyecekler sorun olmaktan çıkıyor ve insan tuzsuz tatları sevmeye başlıyor.

Kahve ve Çay

Çoğumuzun baş içecekleri olan çay ve kahve aşırı zengin kafein nedeni ile selüliti azdırır. Bir tansiyon hastası kadar çay ve kahve tüketimi selülit üzerinde olumlu sonuçlar yaratacaktır.

Meyve Suları ve Gazlı İçecekler

Paketli meyve suları ve özellikle gazlı içecekler, selülitin temel nedenlerinden olabilir. İçeriğindeki aşırı şeker selülit üzerinde son derece olumsuz etkiler yaratıyor.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status