Selülitten Kurtulma Yolları Ve İpuçları

Yaza az zaman kalmışken o sıcak günlerde denize, havuza nasıl gireceğimizi düşünmek yerine bir an önce selülit nasıl giderilir sorusunu kendimize sormalı ve uygulamalara hemen başlamalıyız. Biz sorduğunuzu ve cevap aradığınızı kabul edip cevabı sizler için açıklıyoruz.

Sağlık Kontrolleri

Öncelikle selülite neden olabilecek bir sağlık sorunu olup olmadığını incelemek gerekiyor. Damar yetmezliği ile başlamayan damar tıkanıklığı selülit nedenlerinden birisidir.

Ayrıca kronik kabızlık, hipotiroid, doğum kontrol hapı kullanımı, karaciğer fonksiyon bozuklukları ve sinirsel rahatsızlıklar selülit sebebi olabilirler. Bu nedenle öncelikle bu konularla ilgili olarak bir dahiliye uzmanı ile görüşmelisiniz.

Sağlıklı Selülit Savaşı

Sadece şu birkaç ay için değil de uzun soluklu bir çare arıyor ve selülitlerin tekrar oluşmasını engellemek istiyorsanız uyulması gereken genel geçer kurallar vardır. Bunların başında da elbette sağlıklı beslenme geliyor.

Eğer selülitleriniz var ise ve onlardan kurtulmak istiyorsanız ya da henüz selülit sizin probleminiz değilken sadece selülit oluşmasını engellemek istiyorsanız yapılacak ilk şey beslenme düzeninizi değiştirmek olacak. Bilim dünyası, düzenli ve doğru beslenme yanında hareketli yaşamın diğer çözümlere göre selülit konusunda daha etkili olduğunu kanıtlamıştır.

İşte madde madde yapılması ve yapılmaması gerekenler;

Hazır Gıdalardan Uzak Durun: Bisküi, cips, soslu gıdalar, beyaz ekmek, paketli işlenmiş gıdalar, pirinç pilavı yasaklılar listesindedir. Bu tür gıdalardan ve fast food tarzı beslenme şeklinden uzak durmalısınız.

Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekleri tercih edebilirsiniz. Pirinç pilavı yerine bulgur pilavını tavsiye ederiz. Bunlar içeriğindeki yüksek lif oranları ile selülit oluşumunda engelleyici olacaktır. Paketlenmiş gıdalar yerine evde kendiniz yapabilirsiniz.

Şekerli Gıdalardan Uzak Durun: Meyva suyu, gazlı içecekler, beyaz şeker yasaklılar listesinde. Şeker selülitlerin ana besin kaynağı gibi neredeyse. Bu nedenle vücutta yağ öbeklerinin olmaması için beyaz şeker, içeriğinde bol şeker bulunan paketli meyva suları ve gazlı içecekleri unutun.

Selülitten Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Bu zararlı içecekler yerine tatlı ihtiyacını karşılamak üzere evde kendiniz meyva suları yapabilirsiniz. Hem posası ile aldığınız lif oranı artacak hem ne içtiğinizden emin olacak hem de daha çok keyif alacaksınız içtiklerinizden.

Bir tatlı ihtiyacında ise acı yani bitter çikolatayı tercih edebilirsiniz. Bütün paket değil tabii sadece bir parça olmak kaydıyla. Bitter çikolatada kakao yağı oranı yüksektir ve kakao yağı antioksidandır.

Kahvaltı Alışkanlığı Edinin: Henüz kahvaltı alışkanlığı edinmediyseniz bunun üzerinde çalışmanın tam sırası. Kahvaltı ettiğiniz zaman kan şekerinizdeki ani inişler oluşmaz ve tabii bu da tatlı ihtiyacı hissetmenizi engeller. Böylece kek gibi tatlı atıştırmalıklardan uzak durmuş olursunuz. Ve tabii hanımların büyük derdi selülit sizden uzaklaşır.

İçecekler: Sağlıklı içeceklerin damak zevkinize daha uygun olduğu konusunda kendinizi ikna edin. Örneğin evde kendi yaptığınız meyve sularının dışarıdan aldıklarınızdan daha güzel tatları olduğunu kabul edin. Ya da gazlı bir içecek yerine yine ev yapımı limonata daha ferahlık veren bir içecektir. Fark edin.

Kahve, çay yerine sıcak bir sahlep ya da sütlü kahve tercih edebilirsiniz. Ev yapımı sıcak çikolatalar da doğru bir seçim olabilirler. Hem şeker oranlarını kendiniz belirleyebilir hem de ne içtiğinizden tam olarak emin olabilirsiniz.

Su içmek selülit engelleyici uygulamalar içinde en önemlilerden birisidir. Kişinin kilosuna bağlı olarak içmeleri gereken su miktarı farklılık gösterse de ortalama olarak örneğin; 70 kilo bir hanım günde 2 litre kadar su içmelidir. Kilonuz daha düşükse 1,5 litreye kadar inebilirsiniz. Yeterli ve uygun miktarda su içmek kan dolaşımı düzenler, ödem oluşmasını önler, yağ hücrelerinin emilimini sağlar.

Su kadar yararlı diğer içecekler yağ yakımını hızlandıran yeşil çay ve toksin atımını sağlayan domates suyudur. Bunlar da günde 2 bardaktan fazla olmamak kaydı ile selülitle mücadelenizde yarar sağlar.

Kızartmalar: Pek çok sebze selülitin engellenmesi konusunda çalışırken kızartıldıklarında tam bir selülit besleyici olabiliyor. Bu nedenle kızartmalardan uzak durulması gerekir. Kızartmalar yerine haşlamalar tercih edilmeli ya da zeytinyağlı yemekler yapılmalıdır.

Soya, bağ dokusunu desteklemek için üzüm çekirdeği, maydanoz, brokoli, karnabahar, portakal, yeşil biber, turunçgiller, vücudun fazla suyu atması için maydanoz, turp, kereviz, çilek, ödem ve toksin atma özelliği için kuşkonmaz, kara ve beyaz lahana, omega-3 ile damarların genişlemesi ve dolaşımı düzenlemek üzere yağlı balıklar, keten tohumu, soğan, sarımsak, zencefil, muz, karpuz, avokado, havuç, fasulye, bezelye, yağ depolanmasını engellemek ve ödem atmak için ananas tüketilebilir. Bunlar bu özellikleri ile selülit oluşumuna karşı çalışırlar.

Balık, kabuklu deniz ürünleri, kümes hayvanları ve yumurta ile protein alın. Ayrıca vitamin ve mineral takviyeleri de kullanılabilir. Örneğin A ve E vitaminleri derinin düzgünleşmesini sağlar.

Düzenli Spor Alışkanlığı Edinin: Düzenli olarak yapacağınız jogging, bisiklet, yüzme ya da jimnastik faaliyetleri, selülit oluşmaması ya da mevcut selülitlerin giderilmesi ve gerilemesi yolunda çok olumlu etkileri vardır. Bu sayede hem kilonuzu hem selülitlere karşı kendinizi korumuş olursunuz.

Bir spor merkezine giderek özellikle bacakları çalıştıracak hareketleri öğrenebilir ve bunları da uygulayabilirsiniz.

Diğer Yöntemler:

Masaj teknikleri de selülitle mücadelede etkin yöntemdir. Aktarlardan alınabilecek olan doğal yağ ve tuzlarla yerçekiminin aksi yönde yani yukarı doğru yapılacak masajlar, selülitli bölgede dolaşımın artarak düzelme sağlar. Ancak masaj kesinlikle yukarı doğru yapılmalıdır ve mümkünse bir masaj eldiveni kullanılmalıdır. Masaj yüzeyde kalmalı can yakmamalıdır. Mutlaka deneyimli ellerde yapılmalıdır selülit masajı.

Evinizde masaj mümkün olamıyorsa ayda bir sauna ya da bizim geleneksel Türk hamamlarımıza gidebilirsiniz.

Masajın hemen ardından duşta bir dakikalık sürelerle soğuk – sıcak su masajı yapmalısınız. Bu uygulama kan dolaşımını hızlandırı ve damar jimnastiği olarak nitelendirilebilir. Ancak vücudun dayana-bileceği sıcaklıkları seçmek gerekir. Su kasılmaya neden olacak kadar soğuk ya da haşlanmaya neden olacak kadar sıcak olmamalıdır. Yüzmek de damarlarda aynı etkiyi yaratır.

Mezoterapi Tekniği

İleri derece selülitlerde çözüm olarak mezoterapi tekniği denenebilir. Bu teknikte amaç, selülit oluşturan sürecin tersine döndürülmesi ve yağ yakımını yani lipolizi harekete geçirmektir. Lenf ve kan dolaşımını rahatlatılarak yağ yakımı hızlandırılır.

Lipoliz, depolanan yağların kimyasal olarak parçalanması ve eritilmesi ardından enerji olarak vücuda dönmesi işlemidir. Bu işlem de elbette işinin uzmanı hekimler tarafından yapılmalıdır.

Tüm bu yöntemler uygulandığı süre boyunca akılda tutulması gereken nokta ise şudur: Kabul edilebilir sonuçların alması zaman alır ve selülit mücadelesinde geriye dönüş zorlu bir savaş ister.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status