Kilo Vermek Selüliti Yok Eder Mi?

Yaz aylarında birçok kadının uykularını kaçırmasına, ne giyeceğim derdine düşmesine neden olan cilt problemi selülittir. Selülit problemi ciltte kötü bir görünüm oluşturarak kişilere rahatsız etmektedir. Bu durumda kişiler, selülite karşı bazı önlemler almak için çaba harcamaya başlamaktadır.

Hem fazla kilolardan kurtulmak hem de selülit problemini ortadan kaldırmak için yazın yaklaşması ile birlikte şok diyetler, aşırı sporlar yapılmaya başlanmaktadır. Fakat birçok uzman bunun yanlış bir uygulama olduğunu savunmaktadır. Selülit problemi yaşayan kişilerin yaşamlarında belirli konularda dikkatli olması bu sorunun çözümüne yardımcı olmaktadır.

Ciddi sağlık problemi olmasa da kişileri estetik olarak rahatsız eden bu selülit görünümden kurtulmak için neler yapılabileceği kişiler tarafından merak edilmektedir. Genellikle kilolu kişilerde görüldüğü yanılgısı olduğu için çoğu kişi kilo verildiğinde selülitli görünümün de ortadan kalkacağı düşünülmektedir. Oysa selülitten kurtumak için kilo vermek tek başına yeterli değildir.

Selüliti Yok Etme Yolları

Kilo problemi yaşayan kişiler, yaz aylarına doğru kilo vermek için çok çaba harcamaya başlamaktadır. Bu çabalar sonucunda istenilen kilolar verilse de selülitli görünümde bir değişiklik meydana gelmeyebilmektedir. Çünkü kilo vermek selülitin yok olması için yeterli değildir. Selülit tedavisinde özel diyetler uygulanmaktadır. Bu diyetlerde selülit yapan yiyeceklerden uzak durma ve selülit yakıcı gıdaların tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Ergenlik döneminden itibaren birçok kişide selülit oluşumu başlamaktadır. Bu durum genetik veya hormonal olabilmektedir. Hormon bozuklukları ile ilgili selülit oluşumunda gerekli diyet yapımı ve tedavi ile selülitin yok edilmesi mümkün olmaktadır.

Selülit Oluşumunda Riskli Gruplar

Selülit oluşumu bazı kişilerde daha sıklıkla görülmektedir. Özellikle kadınlar erkeklerden daha fazla selülit problemi yaşamaktadır. Çünkü kadın olmak, selülit oluşumu için ilk nedenler arasında yer almaktadır.

Kötü beslenme alışkanlıkları, spor yapmama hareketsiz yaşam, etnik faktörler daha sonra kişilerin risk grubunda yer almasına neden olmaktadır. Özellikle sıcak iklim bölgesinde yaşayan kişiler, Akdeniz insanları risk gruplarının ilk sıralarında yer almaktadır.

Kilo Vererek Selülitten Kurtulma

Uzmanlar, kilo vermenin selülit tedavisi için yeterli olmadığını savunmaktadır. Birçok zayıf kişide de selülit problemi görülebilmektedir. Bu nedenle kilolu olmak selülit oluşumu için yeterli bir faktör değildir. Selülit nedeniyle kilo vermek isteyen kişiler, çoğu zaman istediği kiloya ulaşsa da selülitli görünümden kurtulamamaktadır.

Kilo verirken selülitten kurtulmak için de çeşitli yöntemlerin uygulanması gerekmektedir. Beslenme düzeni ve kilo vermek için yapılan diyetlerde selülit yapan gıdalardan uzak durulmalıdır. Şeker, tuz tüketimi sınırlandırılmalıdır. Selülitli bölgelere düzenli olarak masaj uygulaması yapılması da selülitten kurtulma sürecini hızlandıracaktır.

Sporcu kişilerde dahi selülit oluşumu söz konusudur. Bu nedenle selüliti yok edecek bakım ürünleri kullanımı, beslenme alışkanlıkları ve selülit için doğru sporun seçilmesi selülit tedavisinde önemli bir etken oluşturmaktadır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status