Selülit Giderici Bacak Hareketleri

Selülit sorunu kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Bacak, göbek, kol gibi vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkan selülit problemi, kişileri psikolojik olarak etkilemekte ve özgüvenlerini yitirmelerine sebep olmaktadır. Kış aylarında kalın, uzun kıyafetlerin altında rahatlıkla saklanan selülit problemi, yaz aylarında daha ciddi bir sorun haline gelmektedir.

Plaj, havuz, deniz sezonu açılmadan birçok kişi, selülitleri azaltmak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Kişilerde ağrı, sızı, kaşıntı gibi sorunlara yol açmayan selülit, portakal kabuğunu andıran görünümü ile kişileri rahatsız etmektedir. Selülit günümüzde bebeklerde dahi görülebilmektedir. Bu rahatsız eden görüntüden kurtulmak için yapılacak birkaç yöntem bulunmaktadır.

Selülit en sık bacak bölgesinde meydana gelmektedir. Üst bacak, baldır, diz ve bileklerde yaygın olarak görülen selülit probleminin evde selülit tedavisi için kişilere masaj ve egzersiz uygulaması tavsiye edilmektedir. Masaj uygulaması bilen kişiler tarafından uygulandığında etkili sonuç verse de evde uygulanabilecek selülit hareketleri ile bu görünümden kurtulmak mümkün olmaktadır.

Selülit İçin En Pratik Bacak Egzersizleri

Evde kendi başınıza dahi rahatlıkla uygulayabileceğiniz bazı hareketler bacaklardaki selülit problemini azaltmak için yeterli olmaktadır. En sık olarak bacak selülitine karşı tavsiye edilen egzersiz, ayakta çömelme hareketi olarak bilinmektedir. Bu hareketi yaparken sırtı bükmemeye, bacakları yanlara doğru gergin ve yeterli açmaya, elleri önde birleştirmeye dikkat edilmelidir. Pozisyon alındıktan sonra bacaklar dizden kırarak bedenle eğilmeden aşağı doğru çömelme gerçekleştirilmelidir. Kaslarda zedelenme, kopma gibi sorunlar yaşanmaması için mutlaka öncesinde ısınma sonrasında gevşeme hareketleri yapılmalıdır. Ayrıca ilk aşamada fazla zorlamamaya dikkat edilmelidir.

Bacaklarınızda oluşan selülit görünümden kurtulmak için aynı zamanda kalçalarınızı da çalıştırmak istiyorsanız emekleme pozisyonundaki hareketi yapmalısınız. Emekleme pozisyonunda sırtın dik tutulmasına dikkat edilerek bacaklar geriye doğru uzatılmalıdır. Bu hareket bacaklara sırayla yaptırılırken bir dizin yerde olmasına dikkat edilmelidir.

Selülit Bacak Hareketleri

Ön ve iç bacaklardaki selülitlerden yakınıyorsanız yere uzandıktan sonra omuzlarınızı, boynunuzu ve başınızı yerden yukarda tutun. Bacaklarınızı kalçanız yukarda olacak şekilde kaldırın ve ayak topuklarını havada birleştirin. İlk etapta hareketi yaparken zorlanabilirsiniz. Zorlandığınız noktada kasları zorlamayın, bırakın ve hareket aralarında 1 dakika dinlenmeye dikkat edin.

Evde Uygulanabilecek Selülit Problemleri

Birçok kişi zamansızlık nedeniyle spora vakit ayırmamaktadır. Bu durumda evde uygulanabilecek selülit egzersizleri kişiler için daha cazip görülmektedir. Evde olduğunuz zamanlarda sevdiğiniz diziyi izlerken dahi yapabileceğiniz hareketler ile selülitlere veda etmek mümkündür. Bunun için tek yapmanız gereken egzersizlere düzenli olarak devam etmek ve beslenme programına özen göstermektir.

Ayakta dik durun. Bir ayağınızı bir adım öne atın ve dizden kırın. Diğer bacağınızı geriye doğru atarak dizden kırın. Bu aşamada omuzlarınızı düşürmemeye, dik durmaya dikkat edin. Bu hareketi başlangıç pozisyonuna dönerek 15 – 20 kez tekrarlayabilirsiniz.

Bacak kaslarınızı çalıştırmak için en basit hareketlerden bir tanesi ayakta dik dururken parmak uçlarında yükselmektir. Parmak uçlarında 15 – 20 kez yükselerek hareketi yapabilirsiniz. Zorlaştırmak için ağırlık kullanabilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status