Sivilce Tedavisi Alternatif Tıp

Sivilce alternatif tıp yöntemleriyle cilde kimyasal ürün kullanmadan iyileştirilebilir. Birçok hastalığın iyileştirilmesinde etkili olan alternatif tıp, çoğu zaman uzmanlar tarafından da desteklenmektedir. Sivilce alternatif tıp yöntemleriyle cildin diğer bölümlerine zarar vermeden iyileştirilebilir. Sivilce tedavisinde bu alanda en bilindik seçenekler soğan suyu ve kırmızı turptur.

Kırmızı Turp ile Sivilce Tedavisi

Sivilce bitkisel tedavi yöntemleri arasında en etkili ve en çok tercih edilen yöntemler arasında bulunan kırmızı turpun yan etkileri de bulunmamaktadır. Turp içeriğinde sivilceye neden olan bakterilerin azalmasına yardımcı olan doğal maddeler mevcuttur. Cilt üstünde yaşayan bu bakteriler ciltte gözeneklerin yağlanmasına ve deri altı tabakada dengesizliklere yol açar.

Kırmızı turp ile sivilce tedavisi için bir adet kırmızı turpa, elma sirkesi ve kavanoza ihtiyaç vardır. Kırmızı turp iyice yıkandıktan sonra kabuklarıyla birlikte rendelenir ve ince bir tülbent ile turpun suyu süzülür. Elde edilen suyun ölçüsü kadar sirke de turp suyuna eklenir. Karışım kavanozun içinde hava almayacak şekilde ağzı kapalı olarak üç gün bekletilir. Muhafaza için güneş almayan bir noktanın tercih edilmesi önemlidir.

Sivilcelere Kırmızı Turpun Kullanımı:

Sivilce bitkisel tedavisinde kullanılacak kırmızı turp hazırlandıktan sonra mutlaka doğru şekilde uygulanmalıdır. Karışım cilde 12 saatte bir pamuk yardımıyla sürülmelidir. Kırmızı turp siyah noktalar üzerine de uygulanabilir. Karışımın cilde 10 gün hiç aksatılmadan uygulanması gerekir. Muhtemelen herhangi bir yan etki oluşmayacaktır ama ciltte farklı bir reaksiyon görülmesi halinde kullanıma son verilmelidir.

Soğan Suyu ile Sivilce Tedavisi

Soğan suyu ile sivilce tedavisi için gereken malzeme sadece bir orta boy kuru soğandır. Kürü yapabilmeniz için meyve suyu sıkacağına ve bir miktar pamuğa gerek vardır. Öncelikle kuru soğanın suyu elde edilir. Meyve suyu sıkacağı yoksa soğan rendelenip tülbent yardımıyla suyu elde edilebilir. Su hazır olduktan sonra cilde soğan suyu uygulamasına geçilebilir.

Soğanın sivilce yaptığı yönündeki bilgiler tamamen yanlıştır. Aksine soğan vücuttaki toksinlerin, iltihapların atılmasında etkili bir sebzedir. Soğan suyunu öneren Ahmet Maranki’nin de söylediği gibi soğan suyu sivilcelere kesin çözüm olmaktadır.

Soğan Suyu Kullanımı:

Soğan suyunu cilde uygularken geniş bir alana yaymamaya özen gösterilmelidir. Bu nedenle pamuk ya da kulak çöpü kullanımı uygundur. Soğan suyuna kulak çöpünü batırdıktan sonra tam sivilcenin üzerinde bir süre bekletilmelidir. İltihaplı sivilcelerde bekleme süresini uzun tutmak gerekecektir. Soğan suyu uygulamasını sivilce kaybolana kadar yapmakta bir sakınca yoktur.

Tekrar bir sivilce oluşması halinde soğan suyu kürü tekrar yapılabilir. Adet döneminde sivilce artışı yaşayan bayanlar da soğan suyu küründen faydalanabilirler. Soğan suyu ile uygulama yaptıktan sonra herhangi bir işleme gerek yoktur. Bir süre sonra cilt ılık suyla yıkanabilir ve sivilceye neden olmayan nemlendiriciler kullanılabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status