Sivilce Lekelerine Evde Çözüm

Sivilceli bir cilt yapısı cilt yapısında oluşan en büyük cilt sorunlarından biridir. Sivilceli cilt yapısı temelimde pek çok neden bu oluşuma örnek gösterilebilir. Sivilcelerin oluşumunda genelde ilk sırada gelen hormonal değişimlerdir. Ergenlik hormon değişimlerinin ilk sırasında yer alır. Bu dönemlerde ciltte yoğun yağlanmalar olur. Bunun sebebi östrojen ve projesteron hormonları bayanlarda, erkeklerde ise testeron hormonun salgılamasında oluşan değişimler ve dengesizliklerdir.

Ergenlik dönemi sona erdiğinde hormonlardaki denge genelde düzelir ve sivilceler azalara giderek yok olur. Eğer sorun devam ediyorsa bu konuda hormon testi yaptırmakta fayda vardır. Bunun dışında sağlıksız beslenme, abur cubur çok tüketme, kimyasallarla cilde zarar verme, stres gibi durumlarda sivilce ve sivilce sonrası kalıcı izleri oluşturabilir.

Sivilcelere Karşı Neler Yapılabilir?

Cilt yapısında sivilce izleri sivilce sonrasında ortaya çıkan ciltte kötü bir görünüme yol açan durumlardandır. Bu lekelere başında önlem almak için bir takım uygulamalar yapılabilir. Bunun için sivilce oluşumun önüne geçmek ve sivilcelerin daha çok yayılarak çoğalmasını önleyebiliriz. Sivilcelerin çıkışını engellemek için ilk başta yapmamız gereken bu durumu doğal bir durum olarak görmek ve sivilcelere mümkün olduğunca dokunmamak, sıkmamak. Sıkmak bakterileri hızlandırır ve daha çok sivilce çıkışını sağlar.

Temizlik ve hijyen bu konuda çok önemlidir. Sağlıklı yiyecekler tüketerek sivilcelerin çıkışını azaltabiliriz. Sağlıklı beslenmek içten cildimizi korur. Stresten uzak durarak sivilce çıkışını önleyebiliriz. Kimyasal olan makyaj ürünlerini de mümkün olduğunca az kullanmak ya da hiç kullanmamak en doğrusudur.

Sivilce Lekelerine Evde Çözüm

Sivilce İzlerini Yok Etmek İçin Ne Yapmalı?

Sivilce oluşumunda sivilceler bir süre sonra bitse de bıraktığı izler ciltte kötü bir görünüme sebep olur. Sivilce izlerini önlemek için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle bu soruna çözüm bulabilirsiniz. Bunun için gül suyu kullanabilirsiniz. Gül suyunu pamuk yardımıyla cilde sürerek izlerin geçmesini sağlayabilirsiniz. Ardıç yağı gibi yağlar kullanabilirsiniz.

Karbonatlı su karışımını sürebilirsiniz. Tarçınlı bal maskesi yaparak lekelerin üstünde 15 dakika kadar bekletebilirsiniz. Hala lekeler geçmiyorsa uzmana başvurarak hormon testi yaptırabilir ve doktorun önerdiği ilaçlar yardımıyla bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status