Sivilce Tedavisi İçin Ne Yapılmalı?

Sivilce Tedavisi

Sivilce kimyasal tedaviden bitkisel tedaviye kadar oldukça geniş yelpazeye sahip önemli bir sorundur. Bilhassa bayanların ergenlik döneminden sonra sivilcelerle ilgili ciddi problemleri ortaya çıkmakta, bu problemleri aşabilmenin yolu ise devamlı bakım ve tedaviden geçmektedir. Gerek kimyasal gerekse bitkisel tedaviler ile sivilce sorununun büyük kısmını engellenebilmek mümkündür.

Sivilce İçin Kimyasal Tedavi Mümkün Mü?

Sivilce tedavisi kişilerin hormonlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bireyin vücut yağ oranından akne sorununun sebebine kadar pek çok değişken, tedavi süreci üzerinde etkilidir. Sivilce kimyasal tedavi gerektirmekteyse pek çok cilt doktoru bu uygulamaları yapabilir. Lazer operasyonlarından kimyasal peelinglere kadar pek çok uygulama seans seans düzenlenebilir.

Sivilce sorununu kimyasal tedavi ile aşabilmek mümkündür. Glikolik, salisilik ve malik asit başta olmak üzere meyve bazlı kimyasal tedaviler; mandelik asit gibi yağ kanallarının merkez alındığı kimyasal işlemler süreç boyunca uygulanabilir. Bu noktada önemli olan devamlılıktır.

Sivilce İçin Bitkisel Tedavi Mümkün Mü?

Sivilce kimyasal tedavinin yanında bitkisel tedavi gerektiren bir problemdir. Bu nedenle sivilcelerinize çözüm ararken yalnızca kimyasal uygulamalar değil bitkisel uygulamaları da araştırmalısınız. Evde kendi yapabileceğiniz maskeler, doğal tonik ya da peelingler sivilce sorununuzun kökten çözülmesine yardım eder. Sivilce bitkisel tedavileri arasında en dikkat çeken maddeler maden suyu ve gül suyudur. Neredeyse tüm sivilce sorunlarına çözüm üreten bu iki ürün, doğal hazırlanan maskelere dâhil edilerek sağlığınızı desteklemektedir. Tüm bunların yanında sivilce bitkisel tedavisi için cildinizi iyi tanımanız gerektiğini unutmamalısınız

Sivilce tedavisi denildiğinde akla ilk gelen, yüz temizliğidir. Yüzünüzü olması gerektiği gibi temizlerseniz sivilce sorunlarınız uzun süre kalıcı olmaz. Kükürtlü, zeytinyağlı ve gül içerikli sabunlar, sivilce sorunu için önerilen bitkisel özlü sabunlardır.

Sivilce Tedavisi İçin Su İçmelisiniz!

Sivilce yalnızca fiziksel bir sorun değildir. Aynı zamanda psikolojik temele de oturtulabilir. Sivilce sorunu nedeniyle doktora başvuranların sebepleri arasında stres de bulunmaktadır. Gergin bir hayatınız varsa vücudunuz bir şekilde sivilce ile tepki göstermektedir. Hormonsal dengenizin değişmesi cildinizde yağlanmaya bağlı olarak sivilce artışı doğurabilir.

Dönem dönem yoğun olarak artış görülen sivilcelerde azalma sağlamak için su tüketimine dikkat etmelisiniz. Gün içinde 2,5-3 litre su içmeniz durumunda cildiniz kendini devamlı yenileyecektir. Kendini tazeleyen, yenilenen hücreler çok daha sağlıklı olacaktır. Tüm bunlarla beraber su tüketimi mutluluk oranınızda da artış sağlamaktadır. Stres ve gerginliğinizden kurtulmanın yolu su olduğu için tüketimine de özen göstermelisiniz.

Doğru Beslenerek Sivilcelerinizden Kurtulun!

Kişiden kişiye değişkenlik gösterse de sivilce artışının temelinde, yanlış beslenme yatmaktadır. Çok tuzlu ve yağlı besinler tüketen kişilerde sivilce görülme ihtimali çok daha yüksektir. Bu nedenle sivilcelerinizin ortadan kalkması için yağ ve tuz oranını düşürmelisiniz. Bilhassa yağ oranı yüksek olan badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişler dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Her gün belli miktarın dışına çıkılmamalıdır. Aynı kural; turşu ve salçalı yemekler için de geçerlidir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status