Siyah Nokta Neden Olur?

Siyah nokta neden olur sorusuna verilecek en güzel cevap cildin alt yüzeyinde yani deri altında meydana gelen yağ oranın artması olacaktır. Deri altında yağ bezelerinin salgıladığı olduğu yağların miktarının artmasıyla birlikte cilt yüzeyinde siyah noktalar oluşum gösterir. Siyah noktalar cilt yüzeyinin yağlanmasına bağlı olarak gerçekleşmiş olsa da cilt yüzeyinde oluşan kirlerin yağlarla birleşmesiyle daha belirgin hale gelir ve daha çok yaygınlaşarak bütün cilde yayılma gösterir.

Siyah noktalar kişilerin sıklıkla karşılaşmış olduğu cilt problemleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Çünkü deri yüzeyi çık fazla yağlı olduğundan dolayı bu oluşumların meydana gelmesinde yaygın olarak belirti gösterir. Siyah noktalar genellikle kişilerin burun bölgelerinde, yüz bölgelerinde, sırt bölgelerinde ve omuzlarda sıklıkla görülmektedir.

Siyah nokta neden olur sorusuna verilecek olan diğer bir cevap ise kişilerin buluğ çağına ulaşmasıyla birlikte vücutta salgılanan yağ bezelerinin boyutları genişleyerek cilde daha fazla yağ oluşturmasıyla siyah noktaların belirti göstermesine olanak sağlar. Siyah nokta genellikle fazla olarak tüketilen yağlı gıdalardan, çok aşırı tüketilen yağlı çerezlerden, stres oluşumlarından ve daha birçok sebepten dolayı oluşurlar.

Siyah noktalar ciltte oluşan gözeneklerin tıkanmasıyla birlikte rahat bir şekilde cildin nefes almada zorlanmasıyla oluşur. Bu sayede gözeneklerin içerisinde biriken kirlerin ciltte oluşan yağla birleşmesiyle siyah nokta oluşumu gerçekleşir.

Siyah Nokta Çıkmasının Nedenleri

Siyah nokta neden olur hususunda bilinmesi gereken bir diğer husus cildin fazla olarak pigmentasyonun üretmesiyle yada deri hücrelerinin fazla melanin üretmesi sonucunda oluşmaktadır. Bu durumun oluşması da cildin bazı bölgelerinin hasar görmesiyle birlikte meydana gelmektedir.

Aşırı olarak güneş ışınına maruz kalmak cildin ultraviyole ışınlarından korunması için melanin üretmesine sebep olur buda siyah nokta oluşumuna sebebiyet vermektedir. Kişilerde ilerleyen yaşlarda oluşan deri bozuklukları siyah nokta oluşumuna neden olur.

Oluşan siyah noktalar E vitamini, C vitamini, güneş kremleri, Hint yağı ve yeşil çay özü ile giderilmektedir. Siyah nokta oluşumunda kişilerin acil olarak dermatoloğa görüşmeleri gerekir. Dermatoloji uzmanının uygun gördüğü cilt ilaçları siyah noktaların giderilmesinde yardımcı olacaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status