Pesketaryen Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

Pesketaryen Diyet Nedir?

Pesketaryen diyeti, balık veya diğer su hayvanlarını içeren vejetaryen bir diyettir. “Pesce” kelimesi İtalyanca balık anlamına gelir, bu nedenle bitki bazlı diyetlerinde balıkları vurgulayanlara bu terim çağrılır. Bazen bu sağlıklı beslenme şeklini seçenlere pesco-vejetaryenler veya pescetaralar da denir.

Uzmanlar Ne Diyor!

Balık ilavesiyle vejetaryen diyet olarak tanımlanan pesketaryen diyet, besleyici bir yemek planı arayanlar için mükemmel bir seçim olabilir. Bitki bazlı gıdalar çok sayıda vitamin, mineral ve fitokimyasal ve deniz ürünleri omega-3 yağ asitler ve protein sağlar. “

—Crissy Carroll, RD, MPH

Bir pesketaryen ve bir vejetaryenı belirleyen kesin kurallar yoktur. Ve bir pesketaryen olmak için ne sıklıkta balık yemeye ihtiyacınız olduğunu tanımlayan hiçbir kural yok. Örneğin, zaman zaman balık yiyen bir vejeteryan olabilirsiniz veya her yemeğe dahil edebilirsiniz.

Beslenme uzmanları, Pesketaryen diyet yapanların sağlık konusunda bilinçli ve yemek planlarken dikkatli seçimler yapma eğiliminde olduklarını söylüyor. Vejetaryen diyetini düşünen ve kendilerini bitki temelli yemeye alıştırmak için balık temelli bir yaklaşım kullanan bireyler olabilirler. Ya da kırmızı etten kaçınmak için uzun süre bir pesketaryen diyet izlemeyi planlayan insanlar olabilirler.

Ayrıca Bakınız: Balık Yemenin Faydaları

Pesketaryen Diyet Nasıl Yapılır?

Pesketaryen bir diyet uygulamak için meyveler, sebzeler, tahıllar, baklagiller ve deniz ürünlerini içeren yemekler tüketeceksiniz. Sağlıklı bir pesketaryen diyet genellikle zeytin ve kinoa gibi kepekli tahıllar, baharatlı biberler, kuruyemiş, tohumlar, bitkisel yağlar ve diğer besleyici, dolgu maddeleri gibi lezzetli yiyecekleri içerir.

Ayrıca Bakınız: Bitki Bazlı Proteinler

Pesketaryen Diyette Neler Yenir?

Pesketaryen diyette yer alan besinler aşağıda genel olarak listelenmiştir:

  • Deniz ürünleri
  • Meyve ve sebzeler
  • Süt ürünleri ve yumurta
  • Tahıllar

Pesketaryen Diyette Neler Yenimez?

  • Kırmızı et
  • Kümes hayvanları
  • Deniz ürünleri
  • Av Eti

Bir pesketaryen diyetteki deniz ürünleri, alabalık veya levrek gibi tatlı su balıklarını, somon veya ton balığı gibi tuzlu su balıklarını ve karides, istiridye ve daha fazlasını içeren kabuklu deniz hayvanlarını içerebilir.

Ayrıca Bakınız: Omega-3 Yağ Asitleri Oranı En Yüksek 8 Balık

Meyve ve Sebzeler

Tipik bir Pesketaryen yemek, sebze, deniz ürünleri veya bitki proteini ve tam tahıllar veya diğer karmaşık karbonhidratları içerebilir. Eklenebilecek meyve ve sebze türleri üzerinde herhangi bir sınırlama yoktur. Bu yeme tarzının avantajlarından yararlanmak için, gökkuşağını yemek ve ürüne doldurmak isteyeceksiniz.

Koyu yapraklı yeşillikler, parlak kırmızı, sarı ve turuncu biber, patlıcan, mısır, yaban mersini, kivi ve diğer meyve ve sebzeleri ekleyin.

Tahıllar

Balık yediğinizde tahıllar harika bir garnitür yapar ve lif ve diğer önemli besinleri sağlar. Kepekli tahıllar, rafine edilmiş tahıllardan (beyaz pirinç ve beyaz un gibi) daha fazla besin maddesi ve daha az şeker (ve çoğu zaman katkı maddeleri) sağlar.

Süt Ürünleri ve Yumurta

Çoğu kişi, bazıları yemese de yumurta ve süt ürünleri yer. Teknik olarak, yumurta ve süt ürünleri yiyen bir pesketaryen lakto-ovo-pescatarian olarak adlandırılır.

Et, Tavuk ve Av Eti

Yoğurt veya peynir gibi bazı hayvansal ürünleri yiyip yemediğinize bakılmaksızın, bir pescatarian diyet uygularsanız et veya et ürünleri yemezsiniz. Bu, sadece kırmızı etten (dana eti gibi) kaçınmakla kalmayacak, aynı zamanda kümes hayvanları, kuzu eti ve av eti (geyik eti gibi) da kaçınacağınız anlamına gelir.

Pesketaryen Diyet Ne Kadar Süre Yapılmalı?

Pesketaryen diyet resmi bir diyet veya kilo verme planı olmadığından, bu tamamen açıktır. İstediğiniz zaman ve istediğiniz kadar yemek ve atıştırmalık yiyin. Tabii ki, kilo vermek istiyorsanız, porsiyon kontrolü önemli olacaktır. Besin açısından yoğun ve doğal olarak daha düşük kalorili ve yağlı bir diyet seçerek yolunuza devam ediyorsunuz. Kilo vermek için yapmanız gereken tek şey porsiyon boyutlarını akıllıca seçmek olabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status