Dudakta Siyah Noktalar Neden Olur? Ne Yapmalı?

Dudakta Siyah Noktalar, genelde zarsız ve kozmetik bir durum olmaktadır. Rahatsız edici ve utanç verici bir durum olmaktadır. Bu problem sadece bayanlarda değil erkeklerde de sık rastlanmaktadır. Dudaktaki bir çok siyah noktaların potansiyel tedavisi bulunmaktadır.

Dudakta Siyah Nokta Olmasının Nedenleri

Dudakta siyah noktalar denince akla ilk gelen nedenler:

  • Kahve veya çay gibi kafeinli maddelerin çok ve aşırı tüketimi sonucu oluşmaktadır.
  • Sürekli olarak dudak ıslatılması, yalaması veya ısırılmasıyla oluşmaktadır.
  • Kişinin vücudunda demir çokluğu yüzünden dudaklarda siyah noktalar oluşur.
  • B vitamini eksikliği nedeniyle olmaktadır.
  • Diş macunu veya ilaçlar nedeni ile oluşan alerji etkenlerinden olmaktadır.
  • Sigara veya içki gibi tüketilen şeylerin işareti olmaktadır.
  • Kuru dudaklarda siyah nokta oluşması oldukça yüksek olmaktadır.
  • Eski ve kötü ruj kullanımından dolayı oluşur.
  • güneşten dolayı etkilenen dudakta görülür.

Dudaktaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Hormonal dengesizlikler yüzünden siyah nokta oluşması görülür. Dudaktaki siyah noktaları önlemek kişinin kendi elindedir. Örneğin günde 10 bardak su içilmelidir. Dudaklar nemli olduğunda ise limon uygulaması yapın. B vitaminin takviyesi alınmalıdır.

Kaliteli kozmetik ürünler kullanılmalıdır. Bol miktarda C vitaminin tüketilmelidir. Dudakta oluşan siyah noktaları engellemek için limon ve bal karışımı ile giderebilirsiniz. 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı balı yatmadan önce dudaklarınıza sürün hem çatlağı önler hem de siyah noktayı giderir. Limon tek başına da uygulanabilir. Birde elma sirkesi ve pancar suyu uygulayabilirsiniz. Parmaklarınız ile siyah lekelerin olduğu bölgeye elma sirkesi veya pancar suyu ile günde bir kaç kez ovalayın.

Son olarak dudakta siyah nokta gül yaprakları ve gliserin ile giderilir. Yani gliserine batırılmış  gül yapraklarını hamur haline getirin ve yatmadan önce bu hamuru dudaklarınıza uygulayın. Ayrıca dudaklarda ki siyah noktalar kesinlikle sıkılmamalıdır. Aksi halde iz oluşumuna neden olabilir. Birde her hangi bir krem uygulaması yapmayın. Bayanlarda ise dudakta siyah nokta oluşumu ise daha çok bıyık alınırken uygulanan ağda yüzünden meydana gelmektedir.

Ağda şekeri yüksek olduğu için cildi etkileyerek siyah nokta ve sivilce oluşumu gerçekleşmektedir. Bu gibi durumlarda sıkıldığında dudak çizgisi değişimine kadar yol açılmaktadır. Fakat buhar banyosu yapıp ardından temizleyici jel kullanılabilir. Yada kil maskesi gibi maskeler yapılabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status