Yumurtanın 4 Harika Faydası ve Zararları Nelerdir?

Yumurtaların mikro besinlerinin sağladığı sağlık yararlarına ek olarak, yumurtalardaki protein ve yağ da faydalıdır.

Ayrıca Bakınız: Yumurta Besin Değerleri

Yumurta Yemenin Yararları

Kas Kütlesinin Korunmasına Yardımcı Olur!

Yumurtalar iyi bir protein kaynağıdır. Proteinli yiyecekler yemek, yaşlandıkça daha zor olabilecek güçlü kaslar oluşturmanıza ve korumanıza yardımcı olabilir.

Sağlıklı Yağ Sağlar!

Yumurtalar doymuş yağ içermekle birlikte, LDL veya “kötü” kolesterolünüzü düşürme ve kalp sağlığını artırmada yardımcı oldukları gösterildiğinden “iyi” yağlar olarak kabul edilen hem çoklu doymamış yağ hem de tekli doymamış yağ sağlarlar.

Uzmanlar, günde yaklaşık 2.000 kalori tüketirseniz, doymuş yağların günde yaklaşık 13 gramla sınırlandırılmasını önerir.

Göz Sağlığını Geliştirir!

Yumurtalar ayrıca gözlerimizi maküler dejenerasyondan (yaşa bağlı görme kaybı) korumaya yardımcı olan karotenoidler lutein ve zeaksantin bakımından yüksektir.

Beyin Sağlığını ve Gelişimini Destekler!

Yumurtaları mükemmel bir kaynak olan kolin, uterodaki bilişsel gelişimi artırmaya yardımcı olur ve ayrıca bizi yaşa bağlı hafıza kaybından ve diğer bilişsel bozukluklardan koruyabilir.

Alerjiler

Yumurta alerjileri, özellikle çocuklarda en yaygın alerjilerden biridir. Semptomlar hafif döküntü veya mide ağrılarını içerebilir ve ciddi vakalarda hayatı tehdit eden bir durum olan anafilaksi içerebilir. Bir yumurta alerjisinden şüpheleniyorsanız, kişiselleştirilmiş tavsiye için doktorunuza başvurun.

Yumurta akı ve / veya yumurta sarısına alerjik olmak mümkündür. Tavuk yumurtasına alerji, kaz yumurtalarına ve ördek yumurtalarına da alerjiniz olduğu anlamına gelebilir.

Bir yumurta alerjisini yönetmek karmaşık olabilir, çünkü birçok gıda yumurta ile hazırlanır. Bununla birlikte, yumurtalar büyük bir alerjen olduğundan, gıda etiketlerinde tanımlanmalıdır

Geçmişte, mevsimsel grip aşısı da dahil olmak üzere bazı aşılar yumurta ile yapılıyordu. Yumurtasız aşılar artık mevcuttur ve yumurtaya alerjisi olan kişilerde bile herkesin grip aşısı yaptırmasını önermektedir.

Yumurta Zararları ve Yan Etkileri

Bazı insanların yumurtalardaki kolesterol hakkında endişeleri vardır, ancak kalp hastalığı riskinizi belirlemek için test edilen diyet kolesterolü (büyük bir yumurtada 186 miligram) ve kan kolesterolü farklıdır.

Güncel tıbbi kanıtlar, diyet kolesterolü yüksek gıdalar yemenin kalp hastalığı riskinizi önemli ölçüde etkilemeyeceğini göstermektedir. Bunun yerine, kan kolesterol seviyelerini sağlıklı bir seviyede tutmak için doymuş ve trans yağ alımınızı azaltın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status