Papaya Yemek Ne Kadar Faydalı? Zararlı Mı?

Yüksek besin içeriği nedeniyle, papayalar tüm vücut için sağlık yararları sunar. Papaya‘nın güçlü antioksidan vitaminleri ile hücrelerinizi sağlıklı tutar ve hasardan korur.

Ayrıca Bakınız: Papaya Besin Değerleri

Papaya Yemenin Yararları

Cildi Geliştirir!

C vitamini, vücudumuzun kolajen üretmek için kullandığı bir öncüdür. Kollajen cilt bütünlüğü için gerekli olan kritik bir bileşen olduğundan, yeterli C vitamini almak cildinizin kendini onarma yeteneğini geliştirir.

Güçlü bağ dokuları oluşturmak ve yaralardan düzgün bir şekilde iyileşmek için vücudumuz C vitaminine bağlıdır. Neyse ki papaya günlük hedeflerinize ulaşmak için kolay bir yoldur.

Görmeyi Korur!

A vitamini iyi görme için kritiktir ve papayalar mükemmel bir kaynaktır. Beta karoten, meyveler, sebzeler ve bazı proteinli gıdalarda tükettiğimiz A vitamini formudur.

Havuçların gözleriniz için iyi olduğunu duymuş olabilirsiniz, ancak çalışmalar papayalardaki beta-karotenin havuç veya domatesdeki beta karotenden üç kat daha fazla biyoyararlanabildiğini (yani emilmesi kolay) gösterdi.

Yaşa bağlı maküler dejenerasyonun başlangıç ​​aşamaları olan insanlar için, yeterli beta karoten alımı, hastalığın ilerlemesi riskini ve şiddetini azaltmakla ilişkilendirilmiştir.

A vitamini takviyeleri toksisiteye neden olma potansiyeline sahiptir (çünkü A vitamini vücut ve güvensiz seviyelere kadar yükselebilir), papaya gibi gıda kaynakları bu yararlı mikro besinleri elde etmenin güvenli ve sağlıklı bir yoludur.

Sindirime Yardımcı Olur!

Çoğu meyve ve sebze gibi papaya da iyi sindirim için gerekli olan lif bakımından zengindir. Bu temel yararın ötesinde papayalarda papain enzimi de bulunur. Papain proteinleri parçalamaya yardımcı olur.

Papain ayrıca çölyak dışı glüten duyarlılığı olan kişilerde gluten sindirimine yardımcı olma kabiliyeti nedeniyle de çalışılmıştır. Papaya ve mikroorganizmalardan türetilmiş bir enzim karışımı sağlandığında, glüten intoleransı semptomlarının, olumsuz yan etkileri olmadan iyileştiği gösterilmiştir.

Kalp Sağlığını Destekler!

Papayalardaki lif kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Lif ayrıca sağlıklı kilo yönetimine yardımcı olabilecek tokluğu arttırır. Yeterli lif yemek (özellikle meyve ve sebzeler yoluyla) kalp hastalığı riskini azaltır. Papaya ayrıca potasyum, magnezyum ve pantotenik asit sağlar. Hepsi kardiyovasküler sağlığa katkıda bulunur.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur!

Lif oranı yüksek olan bitki bazlı gıdaların tüketimi, kanserin önlenmesi ile ilişkili köklü bir beslenme şeklidir. Ayrıca, papayalarda A, C ve E vitaminlerinin kombinasyonu, serbest radikalleri azaltabilen ve genel kanser riskini azaltabilecek güçlü antioksidan etkiler sağlar.

Alerjiler

Papaya alerjileri mümkündür. Mango, antep fıstığı veya kajuya alerjiniz varsa, papayaya maruz kaldığında da tepki verebileceğinizi bildirilir. Lateks alerjileri de papaya alerjileri ile ilişkili olabilir.

Papaya veya belirtilen diğer maddelerden birine alerjiden şüpheleniyorsanız, kişisel tıbbi teşhis için sağlık uzmanınızla görüşün.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status