Çam Fıstığı: Besin Değerleri ve Kalorisi

Çam fıstığı aslında bir kuruyemiş değildir. Çam fıstığı aslında belirli çam kozalaklarından hasat edilen tohumlardır. Yüksek yağlı yiyeceklere karşı dikkatli iseniz, çam fıstığından uzak durabilirsiniz. Bununla birlikte, çam fıstığı, çeşitli sağlık yararları sağlayan sağlıklı yağlar içerir.

Market listenize neden çam fıstığı eklemeyi düşünmeniz gerektiğine dair bazı ayrıntılar yazımızın devamında yer alıyor.

Ayrıca Bakınız: Çam Fıstığı Faydaları

Çam Fıstığı Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 28 g kurutulmuş çam fıstığı (yaklaşık 167 çekirdek) için açıklanmıştır.

  • Kalorisi: 191
  • Yağ: 5g
  • Sodyum: 0.6mg
  • Karbonhidratlar: 3.7g
  • Lif: 1,1 g
  • Şekerler: 1g
  • Protein: 3.9g

Karbonhidrat

28 gr kurutulmuş çam fıstığı, 1 gram lif ve 1 gram doğal şeker ile 4 gramın altında karbonhidrat sağlar.

Yağlar

Çam fıstığı kalorilerinin çoğunu 28 gram başına 19 gram ile yağdan alır. Çam fıstığı içindeki yağ asitlerinin çoğu çoklu doymamış yağdan (9.5 gram), ardından tekli doymamış yağdan (5.3 gram) gelir.

Çam fıstığı, minimum doymuş yağa sahiptir, 28 gr başına yaklaşık 1.4 gramdır. Yağ eklenmiş kavrulmuş çam fıstığı yağda daha yüksektir.

Protein

Çam fıstığı, 28 gr başına 4 gramın altında protein sağlar, bu da onları protein içinde ceviz, badem ve antep fıstığı gibi gerçek ağaç kuruyemişlerinden daha düşük yapar.

Vitaminler ve Mineraller

Çam fıstığı magnezyum, demir, çinko, kalsiyum, fosfor, E vitamini ve K vitamini bakımından zengindir.

Çam Fıstığı Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Ham çam fıstığı birkaç ay içinde tüketilmelidir, çünkü doymamış yağlar hızla katılaşır. Raf ömrünü uzatmak için çam fıstığını buzdolabında veya derin dondurucuda saklayın. Çam fıstığı kokmuş veya küflü görünüyorsa, onları atın. Ham olandan daha uzun sürecek kavrulmuş çam fıstığını da kavurup satın alabilirsiniz.

Nasıl hazırlanır?

Çam fıstığı çiğ tüketmek kolaydır. Onları salatalara, makarna yemeklerine atabilir, tahıl yemeklerine karıştırabilir ve hatta dondurma veya yoğurtta kullanabilirsiniz. Çam fıstığından pesto yapın veya ev yapımı humus tariflerine karıştırın.

Çam fıstıklarını kavurmak hafif ve narin lezzetlerini ortaya çıkarır. Tohumları kızartmak için bir fırın tepsisine yayın ve 10 dakika veya daha az bir süre kavurun. Çabuk yanmaları nedeniyle fındıklara dikkat ettiğinizden emin olun.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status