Çam Fıstığının 5 Farklı Faydası ve Zararları Nelerdir?

Kuruyemiş ve tohumlar, herhangi bir yemek planına besleyici bir ektir. Çam fıstığının daha yüksek yağ içeriği, dikkate değer benzersiz faydalar sağlar.

Ayrıca Bakınız: Çam Fıstığı Besin Değerleri

Çam Fıstığı Yemenin Yararları

Glisemik Kontrolü Geliştirir!

Çam fıstığı, kan şekeri seviyelerini sabit tutmak için iyi bir protein, yağ ve lif dengesi sunar. Uygun bir makro besin profili ile birlikte, çam fıstığı diyabet yönetimi için de faydalı mikro besinlere sahiptir.

Çam fıstığı ve ağaç fıstığı içindeki magnezyumun insülin tarafından glikoz alımını arttırdığı gösterilmiştir. Ek olarak, çam fıstığı içindeki tekli doymamış yağın kan şekeri kontrolünün önemli bir belirteci olan hemoglobin A1c seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir.

Kalp Sağlığını Destekler!

Çam fıstığı, kalp krizi ve inmeyi önleyen birkaç kardiyovasküler fayda sağlar. Haftada üç porsiyon veya daha fazla çam fıstığı veya ağaç fındık tüketmek (hiçbirine kıyasla) kalp yetmezliği ve atriyal fibrilasyon riskini azaltır.

Kuruyemişlerdeki L-arginin ve çam fıstığı gibi tohumlar, nitrik oksit bulunabilirliğini artırarak endotel fonksiyonunu iyileştirir. Çam fıstığı, hem uzun vadede hem de kısa vadede kalp sağlığını destekleyen antioksidanlar ve anti-enflamatuar bileşikler açısından zengindir.

Bilişsel Gelişim!

Çam fıstığı kalp sağlığı için dolaşımı iyileştirdiği gibi, beyne de gerekli besinleri sağlayarak, Alzheimer, Parkinson hastalığı ve yaşa bağlı bunama gibi bilişsel sorunları önler. Yaşlı yetişkinlerin çam fıstığı alımını arttırmak bilişsel işlevi iyileştirir ve depresif belirtileri azaltır.

Yemeğinizdeki bazı doymuş yağların yerine çam fıstığı kullanmak (bir salata üzerine peynir yerine ilave etmek) beyin sağlığının geliştirilmesinde özellikle etkili olabilir.

Kolon Kanserini Önlemeye Yardımcı Olabilir!

Kore’de yapılan büyük ölçekli vaka kontrollü bir çalışma, fıstık, çam fıstığı ve badem tüketiminin erkekler ve kadınlar için kolon kanseri oranlarının azalmasıyla ilişkili olduğunu belirledi.

Çam fıstığı içindeki lif ve antioksidanların kombinasyonu onları iyi sindirim ve kanserin önlenmesi için sağlıklı bir seçim haline getiriyor.

Sağlıklı Kilo Yönetimine Yardımcı Olur

2005-2010 yıllarına ait NHANES verilerine göre, çam fıstığı ve ağaç fıstığı yiyenlerin vücut ağırlıkları, vücut kitle indeksi (VKİ) ve yüksek enerji yoğunluklarına rağmen, bu yiyecekleri yemenin bir sonucu olarak vücut ağırlığındaki artış, bel çevresi daha düşüktür.

Ayrıca, bazı kalorilerin sindirilemeyen lifte tutulması nedeniyle, fındık ve tohumların daha önce düşünülenden daha düşük bir kalori içeriğine sahip olması da mümkündür. Çam fıstığı yağları, iştahı azaltan ve sağlıklı kilo yönetimini teşvik eden tatmin edici bir gıda yapar.

Alerjiler

Çam fıstığı alerjileri anafilaksi de dahil olmak üzere hafif ila şiddetli reaksiyonlara neden olabilir. Çam poleni veya yer fıstığına alerjiniz varsa, çam fıstığına çapraz reaktivite yaşayabilirsiniz. Semptomlar göğüs sıkışması, kurdeşen ve kusmayı içerebilir. Çam fıstığına alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız bir doktorla konuşun.

Çam Fıstığının Zararları ve Yan Etkileri

Çam fıstığı sendromu, bazılarının çam fıstığı tüketiminden sonra yaşadığı genetik bir bozukluktur. Bu, çam fıstığı yedikten 2-3 gün sonra başlayan ve ağızda 2–3 gün kalan acı metalik bir tada neden olur. Aksi halde zararsız olsa da, bu hoş olmayan yan etki ancak çam fıstığından tamamen kaçınarak önlenebilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status