Fındık: Besin Değerleri ve Kalorisi

Fındık, fındık ağacının (Corylus avellana) sert kabuklu somunudur. Fındıkların 5.000 yıldan uzun bir süre önce Çin’de ortaya çıktığı söyleniyor. Bugün, fındık esas olarak Türkiye, İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilmektedir.

Fındık çiğ olarak yenebilir ve bu çok yönlü kuruyemiş hem tatlı hem de tuzlu yemeklerde de kullanılır. Fındık yağı ve diğer fındık ürünleri de yaygın olarak bulunmaktadır. Fındıklar sağlık ve beslenme yararları sunar ve diyetinize akıllı bir katkı olabilir.

Ayrıca Bakınız: Fındık Faydaları

Fındığın Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 28 gr veya yaklaşık 21 tam tuzsuz fındık için sağlanır.

  • Kalorisi: 178
  • Yağ: 5g
  • Sodyum: 0mg
  • Karbonhidratlar: 4.7g
  • Lif: 2.8g
  • Şekerler: 1.2g
  • Protein: 4.2 g

Karbonhidrat

Standart fındık porsiyonu 28 gr veya yaklaşık 21 fındıktır. Bir porsiyon yaklaşık 178 kalori ve 5 gramın altında karbonhidrat sağlar.

Fındıktaki karbonhidratların çoğu liflerden gelir. Doğal olarak oluşan şekerlerden (1.2 gram) daha az miktarda ve nişastadan (0.1 gram) çok az miktarda gelir.

Tek bir porsiyon fındığın tahmini glisemik yükü 0’dır. Glisemik yük, bir yiyeceğin kan şekeri üzerindeki etkisini tahmin ederken porsiyon büyüklüğünü dikkate alır.

Yağlar

Fındıktaki kalorilerin çoğu yağdan gelir. Fındık bir porsiyonda toplam 17 gram yağ vardır. Yağın çoğu tekli doymamış (neredeyse 13 gram) yağdır. Ayrıca 2.2 gram çoklu doymamış yağ vardır. Doymamış yağların sağlıklı yağ formları olduğu düşünülmektedir. Daha az miktarda (1.3 gram) daha az sağlıklı doymuş yağ vardır.

Protein

Fındık porsiyon başına 4 gramın üzerinde protein sağlar.

Vitamin ve Mineraller

Fındık birkaç vitamin ve mineral için iyi bir kaynaktır.

Fındık mükemmel bir E vitamini kaynağıdır (önerilen günlük alımınızın yaklaşık %28’i) ve iyi bir tiamin kaynağıdır. Fındık ayrıca daha az miktarda B6 vitamini ve folat içerir.

Fındık ayrıca mükemmel bir manganez ve bakır kaynağı ve iyi bir magnezyum kaynağıdır. Fındıkta daha az miktarda fosfor, demir, çinko ve potasyum bulunur.

Fındık genellikle kavrulmuş veya tuzlanmış olarak satılmaktadır. Fındık, marketin atıştırmalık yiyecek koridorlarında bulunur. Fındık karışımları satın aldığınızda, fındıklar genellikle yağda kavrulur ve yüksek sodyum ürünleri ile terbiye edilir. Bu ilave bileşenler, besin profilini değiştirecektir.

Fındıklardan yapılan en popüler ürünlerden biri Nutella‘dır. Çikolatalı fındığı yaygın olarak fıstık ezmesi yerine kullanılır ve tüm dünyadaki evlerde favori olarak kullanılır. Bununla birlikte, Nutella hem kaloriler hem de doymuş yağ bakımından yüksektir, bu nedenle ılımlı olarak tüketilmelidir.

Diğer yaygın fındık ürünleri, fındık sütü, fındık unu, çikolata kaplı fındık ve fındık yağıdır.

Fındık seçerken, kabukları açık veya kapalı olarak satın almayı seçebilirsiniz. Kabuklu fındık satın alırsanız, ağır, dolu ve küf içermeyenleri bulun. Mümkünse, tutarlı renge sahip ve lekesiz olanları arayın.

Fındık Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Fındık yetiştiricilerine göre, daha az işlenmiş fındık daha uzun süre dayanır. Bu nedenle, mümkünse fındıkları kabuklu olarak bir yıla kadar sürebilir. Fındık yetiştiricileri ayrıca fındıkların kullanılmadan hemen önce kabuklarından ayrılması ve işlenmesinin en iyi yol olduğunu söylüyor.

Fındık, buzdolabındaki hava geçirmez bir kapta veya dondurucuda yaklaşık altı ay taze kalarak saklanabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status