Sosis Yemek Faydalı Mı? Besin Değerleri ve Kalorisi

Sosis Kalorisi, Yağ ve Karbonhidratlar

Sosis birçok farklı çeşitte sunulur. Sosis üretiminde birçok farklı et ve hayvan parçası kullanılabileceğinden, sosisin sağlıklı olup olmadığını söylemek zor. Ancak genel olarak, sosis yağ ve kaloriler bakımından yüksektir. Bu nedenle, sağlıklı kilonuzu korumaya veya kilo vermeye çalışıyorsanız, bu yemeği normal yemek planınıza dahil etmek zor olabilir.

Sosislerin Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri bir orta boy sosis (75 g) için verilmiştir.

  • Kalori: 258
  • Yağ: 7,00g
  • Sodyum: 557mg
  • Karbonhidratlar: 3.2g
  • Lif: 0.1g
  • Şekerler: 1.4g
  • Protein: 14.3 g

Birçok beslenme uzmanı, popüler boş kalorili gıdalar listesinde sosis içerir. Boş kalorili gıdalar, esas olarak ilave şeker ve doymuş yağ veya trans yağ gibi sağlıksız katı yağlar şeklinde enerji sağlar. Birçok boş kalorili yiyecek de yüksek miktarda sodyum içerir.

Beslenme verileri farklı sosis türlerine göre değişir. Sosis kalorileri ve beslenmesi, yiyecek protein sağlamasına rağmen, kalorisi yüksek, yağ oranı yüksek ve sodyum oranı çok yüksektir.

Ayrıca Bakınız: Sağlıklı Protein Kaynakları

Sosisli Sandviç Kalori ve Beslenme

En popüler sosis türü sosisli sandviç. Dana eti sosis, 186 kalori, 7 gram protein, 2 gram karbonhidrat, 0 gram lif, 1 gram şeker, 17 gram yağ, 6 gram doymuş yağ ve 572 miligram sodyum sağlar.

Bir sosisli çörek, ilave 126 kalori, 4 gram protein, 23 gram karbonhidrat, 1 gram lif, 3 gram şeker, 2 gram yağ ve 222 miligram sodyum sağlar.

Hardal ve ketçap eklerseniz kalori sayınız muhtemelen çok artmaz, ancak birkaç gram sodyum ve şeker eklenmiş olur.

Düşük Kalorili Sosis Seçenekleri

Sosisin yağ ve sodyum içeriği nedeniyle, yemek zamanında en sağlıklı seçim değildir. Daha iyi sağlık için yeme alışkanlıklarınızı geliştirmeye çalışıyorsanız, daha iyi beslenme sağlayan diğer etler ve et dışı protein kaynakları vardır

Bununla birlikte, biraz daha sağlıklı olan bazı sosis türleri vardır. Bazı kasaplar ve popüler markalar, tavuk, hindi ve hatta deniz ürünleri sosisleri, yağ ve kalorilerde biraz daha düşük ancak yine de lezzet dolu hale getirir.

Hindiden yapılan iki kahvaltılık sosis, 70 kalori, 3,5 gram yağ, 1 gram doymuş yağ, 2 gram karbonhidrat, 8 gram protein ve 340 miligram sodyum sağlar.

Sosis sağlıklı mı?

Genel olarak, sosis gibi işlenmiş etler “sağlıklı” gıdalar olarak kabul edilmez. Ancak hiçbir yiyecek sağlıklı bir yemek programı yapmaz veya bozmaz. Sosis seviyorsanız, beslenmenize ekleyin, ancak ılımlı bir şekilde yiyin ve sebzeler, taze meyve, kepekli tahıllar ve yağsız protein de dahil olmak üzere düşük yağlı, besleyici yiyecekleri beslenme programınıza doldurmaya çalışın.

Tek porsiyon sosis kaç gramdır?

Genel olarak, herhangi bir et veya deniz ürününün tek bir porsiyonu 85 gramdır. Bununla birlikte, birçok işlenmiş sosis paketinde, tek bir porsiyonun bir bağlantı olarak belirtildiğini (genellikle 85 gramdan az olduğunu) fark edeceksiniz.

Sosisli sandviç pişirilmiş veya çiğ mi?

Uzmalar sosisli sandviçleri yemeden önce tamamen pişirmenizi önerir.

Sosis buzdolabında ne kadar taze kalır?

Çoğu üretici, sosis ürünlerini ambalajdaki “son kullanma” tarihinden önce veya satın alma tarihinden itibaren 2 hafta içinde tüketmenizi önerir. Bir paket açıldıktan sonra, yiyecekleri bir hafta içinde tüketmelisiniz.

Sosis dondurulabilir mi?

Sosisleri dondurabilirsiniz. Eti hava geçirmez bir kaba koyun. Ara sıra küçük porsiyonlar yemeyi planlıyorsanız her sosisleri ayrı ayrı sarın. Buzdolabında çözülmesini bekleyin.

Kendi sosisimi yapabilir miyim?

Evet! Sosis yapmak kolay ve eğlenceli. Denemek için internette pek çok tarif mevcuttur.

Sosis gibi tek bir yiyeceğin beslenmenizin tamamını oluşturmayacağını veya bozmayacağını unutmayın. Sağlıklı yemekler planlamaya çalışın ve iyi sağlık ve refah için zaman zaman kendinizi şımartmanın tadını çıkarın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status