Kilo İle Sivilce Arasında Bağlantı Var Mı?

Kilo alma tüm organları olumsuz yönde etkilediği gibi cildi de negatif yönde etkilemektedir. Aşırı kilolu olan kişilerde genellikle ciltlerinde çıkan sivilceler problem haline gelebilmektedir.

Kilo Almak Sivilce Yapar Mı?

Kilo alımı kişinin hormonsal yapısını ve işleyişini tamamen değiştirmektedir. Kilo ile ciltte oluşan sorunlar arasında yakın bir ilişki mevcuttur. Kilo artışı ile artan vücuttaki androjen seviyesi sivilcelerin de artmasına neden olur.  Özellikle ergenlik dönemi geçiren 13-16 yaş grubu gençlerde sivilce psikolojinin de bozulmasına sebebiyet vermektedir. Sivilce oluşumunda etkili olan, yağ bezlerinin aşırı bakteri üretmesi, hormonsal bozukluklar, kötü beslenme alışkanlıkları, stres gibi nedenler vardır.

Sürtünme, terleme, aşırı tahriş, naylon ev sentetik kıyafetler ve aşırı dar giyinme gibi sebepler de sivilcenin oluşmasına neden olur. Ergenlik ve menopoz dönemlerinde artan kilo artışı sivilceleri de beraberinde getirebilir. Özellikle gençlerde görülen yanlış beslenme sivilceyi tetikleyen besinlerle daha da büyük problemler oluşmasına sebep olur.

Aşırı baharatlı, aşırı yağlı yiyecekler, fast foodlar, kızartmalar ve çikolatalar hem kilo alımına neden olur hem de ciltte fazla yağı depolayarak sivilce oluşturur. Kilolu kişilerin düzenli egzersiz yapması sık sık banyo yaparak cildinin yağlı kalmasını önlemesi de uzmanlar tarafından ön görülmektedir.

Kilolu Kişiler Nasıl Sivilceden Kurtulur?

Sağlıklı ve sivilcesiz bir cilde sahip olmak için mutlaka kilo vermek gerekmektedir. Aşırı kilo nedeni ile oluşan sivilcelerde eczaneden alınan sivilce ürünleri de çözüm olmaz. Bir doktor gözetiminde kan tahlili yolu ile hormonlara bakılmalı ona göre bir tedavi uygulanmalıdır. Kilolu kişiler mutlaka doktor kontrolünde sivilce problemlerine çözüm aramalıdırlar, her bünye farklı olduğu için birine iyi gelen çözüm diğeri için yan etki yapabilir.

Sivilcenin Nedeni Fazla Kilolarsa Detoxlara Yönelmekte Fayda Var!

Eğer ideal kilonuzun %20’sinden daha fazlaysanız, karaciğerde depolanmakta olan yağların da arttığı söylenebilir. Bu durum, başta yüzünüzde olmak üzere vücudunuzun pek çok bölümünde oluşacak sivilcelerin de nedenidir. Bu aşamada, hem kilo vermenizi hem de sivilcelerden kurtulmanızı sağlayacak olan kürlerden yararlanabilirsiniz.

Kilo İle Sivilce Arasında Bağlantı Var Mı?

Maydanoz Suyu Kürü:

Maydanoz suyu kürü, vücuttan toksinlerin atılmasını ve kilo vermeyi sağlayan bir kürdür. Aynı zamanda karaciğer yağlanmasına da iyi gelir. 21 gün boyunca, sabah ve akşam olmak üzere yarım demet maydanozu kaynatıp, içerisine yarım limon sıkıp içtiğinizde sivilcelerinizde belirgin bir oranda azalma görülecektir. Bunun yanı sıra, kişisel özelliklere göre değişebilecek olsa da ortalama olarak 3-4 kilo vermeniz beklenir.

Elma Sirkesi Kürü:

Elma sirkesi kürü sivilcelere hem doğrudan uygulayabileceğiniz hem de içebileceğiniz bir kürdür. Sabah ve akşam aç karnına 1 bardak suyun içerisinde 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek tüketebilirsiniz. Tadını lezzetlendirmek ve kan şekerinizi dengelemek için tarçın da eklemeniz mümkün. Ayrıca pamuğun üzerine dökebileceğiniz sulandırılmış elma sirkesi sayesinde cildinizi doğal bir tonikle temizlemiş olursunuz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status