Siyah Nokta Maskeleri (Basit Tarifler)

Siyah Nokta Maskeleri, özellikle yüz kısmında gözeneklerin tıkanması nedeni ile meydana gelen siyah noktalar bayanların korkulu rüyası olarak bilinmektedir. Sivilce oluşumuna yardımcı olan ve burun kısmında etkili olan siyah noktalar cilt gözeneklerinin kirle dolması nedeni ile kendini göstermektedir.

Genel olarak gençlik çağlarında meydana gelerek sıklaşan siyah noktalarla başa çıkmak için genel olarak gözenekler sıkılarak kurtulmaya çalışılır. Ancak siyah noktaların sıkılarak patlatılması veya elle oynanması da yüz kısmında yara oluşmasına yardımcı olacağından dolayı ve yüzde iz bırakacağı için hiç hoş olmayan görüntülere de neden olmaktadır. Bu sebeple cilt temizliğinin rutin olarak yapılması, siyah noktaların belli süreler içinde temizlenmesi cilt sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır.

Siyah noktalar için eczanelerde hijyenik yüz yıkama suları ve bantlar şeklinde bazı kozmetik ürünler bulunmaktadır. Ancak evde doğal yollarla hazırlanabilen siyah nokta giderici maskelerde hazırlamak mümkündür. İşte bu nedenle makalemizde ev doğal yöntemlerle kolaylıkla hazırlanabilecek maskelerde bir kaçını sizlerle paylaşmak istedik.

Tarçın Ve Ballı Siyah Nokta Maskesi

Doğal ve sağlıklı bir antibiyotik niteliğinde olan bal özellikle bakterilerin temizlenmesine karşı yardımcı olarak siyah nokta ve sivilcelerin meydana gelmesini engellemesinin yanı sıra açık olan gözeneklerin temizlenmesinde çok etkilidir. Tarçın ve ballı siyah nokta temizleyici maskeyi bu şekilde yapabilirsiniz.

1 çorba kaşığı süzme balı 1 tatlı kaşığı toz tarçınla güzelce harmanlayarak siyah noktaların bulunduğu kısımlar ilk sırada olmak üzeri parmak uçlarınızla yüzünüzün tamamına hafif masaj hareketleriyle sürün. Yapılacak dairesel masaj hareketleriyle 5-6 dakika kadar cildinize masaj uyguladıktan sonra ılık su yardımıyla yüzünüzü yıkayarak temizleyin.

Siyah Nokta Maskeleri

Naneli Ve Zerdeçallı Siyah Nokta Maskesi

Nane ve zerdeçal bünyelerinde barındırdığı bileşenler sayesinde, açık gözenekleri temizlemenin yanı sıra ebatlarının da küçülerek daralmalarına yardımcı olurlar. Bu nedenle açık gözeneklere göre çok daha az yağ ve kir toplanmasını sağladığı için siyah noktaların daha az meydana gelmesini sağlayabiliriz.

Nane ve zerdeçal maskesinin yapımı için ilk olarak 1 tatlı kaşığı kuru nane yada 1 tutam taze nane yardımıyla nane çayı hazırlayın. Ardından demlenmiş çayın bir tatlı kaşığı toz zerdeçala azar azar ilave edilerek karışımı krem kıvamına gelene kadar karıştırın.

Ardından elde edilen yoğun kıvamlı maskeyi siyah noktaların bulunduğu bölgeler başta olmak üzeri tün yüzünüze dairesel masaj hareketleriyle sürerek yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar bekleterek ılık su yardımıyla yıkayarak temizleyin.

Karbonatlı Siyah Nokta Maskesi

Siyah noktaların giderilmesi için kullanılan karbonat maskesi diğer maskelere göre en basit maskelerden biridir. Maske yapımı için 1 çorba kaşığı karbonatı cam bir kasenin içine alarak üzerine azar azar su ilavesiyle krem kıvamı alıncaya kadar harmanlayın.

Elde edilen karbonatlı maskeyi en fazla meydana gelen bölgelere parmak uçlarınızla masaj yaparak sürerek maskenin yüzünüzde kurumasını bekleyin. Uygulanan karbonat maskesi açık gözenekleri kaplayan fazla kir ve yağı alarak cilt de bulunan ölü hücreleri temizler. Karbonat maskesi aşırı olarak sık sık uygulanırsa ciltte kurumalara neden olabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status