Yaban Mersininin 5 İnanılmaz Faydası ve Zararları Nelerdir?

Yaban mersini, iyi sağlık için çok yönlü bir tamirci olan polifenoller olarak bilinen bileşikler içerir. Bilim adamları, sağladıkları mikrobesinler nedeniyle yaban mersini için birçok fayda bulmuşlardır.

Ayrıca Bakınız: Yaban Mersini Besin Değerleri

Yaban Mersini Yemenin Yararları

Hafızayı Geliştirmek!

Yaban mersini, hafızanın korunmasına ve bilişsel düşüşün önlenmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Küçük bir çalışma, düzenli olarak yabanmersini suyu içen kişilerin hafıza testlerinde performansı arttırdığını (ve aynı zamanda depresyon belirtilerini azalttığını) gösterdi.

2012 yılında yayınlanan çok daha büyük, 2 yıl gibi süren uzun süreli bir çalışma, bilişsel yaşlanmayı geciktirme ile bulgular bulmuştur.

İltihapla Mücadele!

Yaban mersini, dutun antioksidan ve antienflamatuar aktivitelerinden sorumlu olan flavonoidler gibi fito (bitki) bileşenlerinde bol miktarda bulunur.

Yaban mersini de çok miktarda C vitamini içerir. Antioksidan görevi görür, yara iyileşmesine yardımcı olur, bağışıklığı arttırır ve yaşlanma karşıtı özellikler sağlar.

Kalp Krizi Riskini Azaltır!

Bir çalışmada, üç veya daha fazla hafta porsiyon yaban mersini gibi meyveleri yemek, kadınlarda kalp krizi riskini %32 azalttı. Yaban mersini, kısmen sağlıklı, dolgun lif bakımından zengin oldukları için çok faydalıdır.

Lif, tokluğa yardımcı olan, bağırsakları düzenlemeye yardımcı olan, kolesterolü kalpten uzaklaştırmaya yardımcı olan ve kan şekerini stabilize etmeye yardımcı olan karbonhidratın sindirilemez kısmıdır.

Yaban mersini ayrıca kan akışını iyileştirerek ve plak birikimini önleyerek kalbe fayda sağlayabilecek antosiyaninler, antioksidanlar içerir.

Kanser Riskini Azaltır!

Bazı araştırmalar, antosiyaninli yiyecekleri yemenin kanseri önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Antosiyaninler bir tür flavonoiddir ve yaban mersini de dahil olmak üzere parlak renkli meyve ve sebzelerde bulunurlar.

İnsülin Hassasiyetini Artırır!

Yaban mersini doğal olarak oluşan şeker içermesine rağmen, antosiyaninlerinin insülin duyarlılığını arttırdığı ve kan şekeri düzeylerini düşürdüğü görülmektedir. Bu, insülin direnci ve tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilecekleri anlamına gelir.

Ayrıca Bakınız: İnsülin Direncini Artıran Beslenme Önerileri

Alerjiler

Yaban mersini doğal bir salisilat kaynağıdır. Bu nedenle bu kimyasallara alerjiniz varsa – aspirinin aktif bileşenidirler ve diğer gıdalarda ve kişisel bakım ürünlerinde de bulunurlar – yaban mersini dikkatle yemelisiniz (bazı insanlar salisilatlara diğerlerinden daha duyarlı).

Yaban Mersini Zararları ve Yan Etkileri

Yaban mersini bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Doğal bir kan inceltici görevi gören salisilatlara ek olarak, yaban mersini kan pıhtılaşması için önemli bir besin olan K vitamini ile yüklenir. Bazı kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, salisilatlar ve K vitamini bakımından zengin gıdalar yemenin ilaçlarınız üzerindeki etkileri hakkında doktorunuzla konuşun.

Hafif buzlu bir görünüme sahip parlak mavi, sert, kuru, iyi yuvarlak, pürüzsüz tenli meyveler seçin. Kırmızımsı yaban mersini olgun değildir ve toplandıktan sonra olgunlaşmaz, ancak yemek pişirmede kullanabilirsiniz. Yumuşak, buruşmuş veya küf belirtisi olan meyvelerden kaçının.

Sezon dışı olduğunda, taze yaban mersini daha pahalı meyveler arasında olabilir. Uygun maliyetli ve aynı derecede sağlıklı bir seçim, smoothies, pişmiş ürünler ve hatta bir gece yulafla birlikte mükemmel bir lezzet katan dondurulmuş yaban mersini tercih etmektir.

Dondurulmuş meyveler genellikle en yüksek olgunlukta seçilir (en besleyici olduklarında) ve araştırmalar, dondurulmasının besinsel içeriklerini korumaya yardımcı olduğunu gösterir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status