Enginarın 7 İnanılmaz Faydası ve Zararları Nelerdir?

Beslenmenize enginar eklemek lif, mikrobesin ve antioksidan içeriği sayesinde sağlığın geliştirilmesine yardımcı olabilir ve bazı hastalıkları ve sağlık sorunlarını önleyebilir.

Ayrıca Bakınız: Enginar Besin Değerleri

Enginar Yemenin Yararları

Kalp Sağlığını Destekler!

Bir orta enginar 7 gram lif içerir ve günlük lif ihtiyaçlarınızın yaklaşık üçte birine katkıda bulunur. Lif, düşük koroner kalp hastalığı, inme ve hipertansiyon riski de dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahiptir

Enginar ayrıca iyi bir potasyum kaynağıdır, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek bir mineraldir. Orta boylu bir enginar 343 miligram potasyuma sahiptir (referans olarak, benzer büyüklükte bir muzda 422 miligram vardır).

Kolesterol Seviyesini Düşürebilir!

Enginar ayrıca kolesterol seviyelerini düşürerek kalp sağlığını da destekleyebilir. Lif, enginardaki bazı antioksidanlar gibi bu etkiye katkıda bulunur.

Enginar yaprağı ekstraktı çalışmaları, toplam kolesterol, LDL (“kötü”) kolesterol ve trigliseritlerin azaltılmasında etkili olduğunu göstermiştir.

Karaciğer Sağlığını İyileştirebilir!

Enginardaki en güçlü phytonutrientler arasında, karaciğer üzerinde güçlü olumlu etkileri olan ve toksinleri temizlemesine yardımcı olan sinarin ve silimarindir

Yaşlanmanın Etkileri!

C vitamini de dahil olmak üzere enginardaki antioksidanlar, vücudun oksidatif stres ve inflamasyonla savaşmasına yardımcı olmak için önemlidir. Bu süreçler, kronik ve yaşa bağlı birçok hastalıkta yer alır. C vitamini ayrıca hücrelerin onarılmasına yardımcı olur ve bağışıklık fonksiyonunu destekler.

2018’de yayınlanan bir başka araştırma, enginardaki bileşiklerin cilt üzerinde nasıl “anti-age etkileri” ürettiğini bahsetti.

Kemik Sağlığını Geliştirir!

Enginardaki K vitamini, kemik sağlığı ve kan pıhtılaşması için önemli olan yağda çözünen bir vitamindir.

Kanserle Savaşmaya Yardımcı Olabilir!

Araştırmalar, enginarların anti-kanserojen özellikler içerebileceğini gösteriyor. 2015 yılında yayınlanan bir çalışma (insanlarda değil, test tüplerinde kanser hücreleri üzerinde yapıldı), enginarlarda polifenollerin -antioksidan niteliklere sahip faydalı bitki bileşikleri – büyümeyi yavaşlattığını gösterdi.

Kanser hücrelerinin araştırılması. 2015 yılında yapılan bir başka çalışmada mezotelyomada benzer etkiler bulunmuştur.

Gastrointestinal Belirtileri İyileştirir!

Bazı ön araştırmalar, enginar yaprağı ekstresinin irritabl bağırsak sendromu (IBS) semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Ek olarak, enginardaki lif, diyabet, obezite ve reflü, ülser, divertikülit ve kabızlık gibi gastrointestinal hastalıklar riskinin azalmasına katkıda bulunabilir. Enginardaki lif, “iyi” bakterileri destekleyen ve bağırsak sağlığı için önemli olan prebiyotikler içerir.

Alerjiler

Asteraceae familyasındaki enginar ve ilgili bitkilere alerji, özellikle egzama veya saman nezlesine neden olabilecek çevresel bir alerji olarak mümkündür. Bu bitkilere alerjisi olan bazı insanlar, onları tutarken veya tüketirken enginar da dahil olmak üzere ilgili gıdalarla çapraz reaktivite yaşarlar.

Enginarın Zararları ve Yan Etkileri

Yaygın bir reçeteli kan inceltici olan Coumadin (warfarin) alırsanız, K vitamini alımınızın tutarlı olduğundan emin olmanız önemlidir, yani günlük olarak K vitamini içeren aynı miktarda yiyecek yersiniz. Daha iyi bir anlayışa sahip olabilmek için seviyenizi doktorunuzla tartışın.

Taze enginar satın alırken, kahverengi lekeler veya bölünmüş yaprakları olanlardan kaçının. Sıkı ve boyutları için ağır olan sıkı yaprakları olan enginarları seçin. Taze enginarları beş güne kadar plastik bir torbada saklayın ve pişirene kadar yıkamaktan kaçının. Dondurulmuş enginar dondurucuda altı aydan bir yıla kadar sürebilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status