Ergenlerde Sivilce Nasıl Geçer?

Ergenlik dönemlerinde ortaya çıkan sivilceler boyun, yüz, göğüs ve sırt bölgelerinde yoğunlukta görülmektedir. Hormonsal değişimler ve cildin yağlanması sebebiyle oluşan bu sivilceler, cildinizde herhangi bir leke ve iz bırakmaksızın giderilebilmektedir. Ergenlerde sivilce nasıl geçer? Sorusunu yanıtlandırmak ve size cilt bakımlarınız hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cildinizi havluyla sert bir şekilde kurulamak ve vücut lifi kullanmanız tahrişlere ve cildinizde oluşabilecek aşınmalarla birlikte aknelerin çıkmasına yol açabilir. Cildinizi yıkama esnasında tahriş edici ve sert hareketlerde bulunmamanız gerekiyor. Yüzünüz için kullanacağınız kimyasallar ve lifler sivilcelerin artmasına sebep olur. Bu sebeple, yüzünüzü ılık su ve hafif bir sabunla yıkamanız gerekmektedir.

Yağlı yiyecekler ve çikolata tüketiminden kaçınmalısınız. Sivilcelerin oluşma sebepleri arasında; deri hücrelerinin deforme olması ve gözeneklerin tıkanmasıyla birlikte ortaya çıkan bakteriler etkili olmaktadır. Cildinizde sivilce oluşumunu tetikleyecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmalı ve Ergenlik sivilcelerinin önüne geçmelisiniz.

Ergenlik Sivilcesi Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Yağ oranı yüksek içeriğe sahip kozmetik ürünlerine dikkat etmeli ve uzak durmalısınız. Cilt gözeneklerinizi kapatabilecek allık ve pudralar, krem bazlı fondötenleri kullanmamalısınız. Hafif mineral özüne sahip ve pudra özellikle kozmetikleri tercih etmenizin, gözeneklerinizin tıkanmasında azalmaya yol açabileceğini bilmelisiniz.

Cildinizin büyük ihtiyacı olan nemi karşılayabilmeniz için bol miktarda su tüketmelisiniz. E Vitamini ve A Vitamini içeriğe sahip sebze ve meyvelerden yararlanmalısınız. Özellikle, yeşil yapraklı sebzeler arasında bulunan; brokoli ve ıspanak E Vitamini, havuç, biber ve şeftali de A vitamini açısından son derece faydalıdır.

Ergenlerde Sivilce Nasıl Geçer?

Ergenlik Sivilcelerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ergenlik sivilcelerinden kurtulmak istiyorsanız, sivilcenin bulunduğu kısma elinizde dokunmamalı ve iltihabın yayılmasının önüne geçmelisiniz. Farkında olmaksızın yüzünüzle oynama alışkanlığınız varsa, hızlı bir şekilde bundan vazgeçmeniz gerekmektedir.

Cep telefonlarınızın cildinize değmemesine özen göstermelisiniz. Terli olduğunu anlarda vücudunuzda terin kurumasını beklemeksizin duşunuzu alabilirsiniz. Terin, sivilce oluşumunu etkileyen bir faktör olduğunu bilmelisiniz.

Cildinizde yer alan sivilceleri sıkarsanız, yayılmasını ve daha kötü olmasını sağlarsınız. Bu sebeple, sivilcelerinizi sıkmamalı ve geçmesini beklemelisiniz. İltihapların cildinizde dağılması sonucunda ise, sivilceleriniz 2 katı olarak geri dönüş yapacaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status