Evde Diş Beyazlatmak İçin 9 Basit İpucu

Herkes; inci gibi bembeyaz dişlere sahip olmak, karşısındaki insana çekinmeden gülümseyebilmek ister. Bunun için de diş ve diş eti sağlığı, yani bembeyaz dişler büyük önem taşır. Tabii bütün bunların yolu da ağız ve diş sağlığını ihmal etmemekten, dişlerin bakımını düzenli olarak yapmaktan geçiyor. Peki bunun için ne yapmak gerekir, nelere dikkat edilmeli? Hepimizin bildiği gibi; sağlıklı ve bembeyaz dişler için ilk kural dişlerin düzenli olarak fırçalanmasıdır. Günde en az iki kez olmak üzere diş fırçalamak, sağlıklı bir gülüş ve sağlıklı dişler için atılan ilk adımdır.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Sağlıklı bir ağız ve diş sağlığı için, bembeyaz dişler için illaki servet ödemek gerekmiyor. Evde de doğal yöntemlerle diş beyazlatmak mümkün. İşte Evde diş beyazlatmak için 10 basit ipucu.

1) Karbonat

En etkili doğal diş beyazlatma yöntemlerinin başında karbonat gelir. Evde hemen her şeyde kullanılan karbonat. Temizlikten, koku gidermeye, yemeklerden, hamur kabartmaya kadar pek çok alanda kullanılan bir üründür karbonat. Karbonat aynı zamanda doğal ve etkin bir diş beyazlatma ürünüdür. Karbonatın diş beyazlatmada nasıl kullanılacağına gelince; kullanmış olduğunuz diş macununu ıslatın ve karbonata batırın, sonra da dişlerinizi bu şekilde fırçalayın. Bu işlemi haftada en az 2 kez tekrarladığınızda dişlerinizin beyazlamaya başladığını göreceksiniz.

2) Limon

Özellikle salataların ve çorbaların vazgeçilmezlerinden olan limon diş beyazlatma konusunda da oldukça etkili bir üründür. Bir fincanın dörtte biri kadar karbonat üzerine, yarım limonu sıkın. Daha sonra ikisini karıştırarak köpürmesini sağlayın. Elde ettiğiniz karışım tam olarak köpürdükten sonra bunu pamuk ile dişlerinize sürün. Yaklaşık 2-3 dakika kadar bekledikten sonra temiz bir diş fırçası ile dişlerinizi fırçalayın. Bu işlemi haftada bir kez tekrarlayın. Daha fazla yapılması diş minesine zarar verebilir.

 3) Karbonat-sirke-tuz

Diş beyazlatmada en etkili yöntem olan karbonattan bahsetmiştik. Buna ek olarak; daha etkili bir sonuç almak için karbonatla birlikte sirke ve tuz da kullanılabilir. 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı sirke ve 1 çay kaşığı sofra tuzunu karıştırın. Kullanmış olduğunuz diş fırçasını, elde ettiğiniz bu karışıma batırarak dişlerinizi bu şekilde fırçalayın. Bu işlemi yapmaya başladıktan sonra dişlerinizde ki lekelerin gittiğini ve dişlerinizin beyazlamaya başladığını göreceksiniz. Bunu haftada 1 yada 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

4) Çilek

Yazın habercisi olan çilek, diş beyazlatma konusunda da etkili olan gıdalar arasında yer alıyor. 2 tane çileği bir çatalla ezin ve püre kıvamına getirin. Daha sonra bunu dişlerinize sürün ve bir süre bekledikten sonra dişlerinizi fırçalayın, ağzınızı iyice çalkalayın. Dişlerinizdeki plakların yok olduğunu, lekelerin çıkmaya başladığını ve dişlerinizin beyazlamaya başladığını göreceksiniz.

 5) Muz

Sağlık için son derece faydalı bir besin olan muz, diş beyazlatma konusunda da önemli bir yere sahip. Yediğiniz muzun kabuğunu yumuşak ve hafif hareketlerle dişlerinize sürün. Bu işlemden sonra macun kullanmadan, diş fırçasıyla dişlerinizi fırçalayın. Muzun içindeki magnezyum dişlerinizin beyazlamasına yardımcı olacaktır.

6) Portakal

Kışın C vitamini takviyesi sağlayan portakal, aynı zamanda diş beyazlatma yöntemidir. Portakalın kabuğunun beyaz kısmını dişlerinizi ovalayın ve macunsuz olarak dişlerinizi fırçalayın. Bir başka yöntem de kuru defne yaprağını portakal rendesine karıştırın. Sonra bu karışımı dişlerinize sürün ve bir süre bekledikten sonra dişlerinizi ve ağzınızı çok iyi çalkalayın.

7) Sofra Tuzu

En az karbonat kadar etkili olan bir diğer ürün de sofra tuzu. Tıpkı karbonat gibi sofra tuzuna da diş fırçasını batırıp dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Beyaz dişlere kavuşmak uzun sürmeyecektir.

8) Gliserin

Kozmetik başta olmak üzere pek çok alanda kullanılan Gliserin diğer ürünler olmasa da etkili bir diş beyazlatma yöntemidir. İlk önce dişlerinizi normal şekilde fırçalayın, sonra fırçanın üzerine birkaç damla gliserin damlatıp tekrar fırçalayın.

9) Ada çayı

Her ne kadar çay dişlerde leke yapsa da ada çayı bunun tam tersi dişlerdeki lekeleri giderir ve beyazlatmaya yardımcı olur. Ilık suya iki yemek kaşığı ada çayı ekleyin. Daha sonra bu suyla gargara yapın. Bir başka yöntem de ada çayı yapraklarını çiğnemek.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status