Fıstığın Sağlığımıza 5 Faydası ve Zararları Nelerdir?

Fıstık, besin değerlerinin ötesinde, metabolizmayı geliştiren ve bazı hastalıkların önlenmesine yardımcı olan bazı besinler sunar.

Ayrıca Bakınız: Fındık Besin Değerleri

Fıstık Yemenin Yararları

Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcı Olur!

Bademlerin sağlık gıdası olarak bir üne sahip olmasına rağmen, kan şekeri kontrolü söz konusu olduğunda fıstıkların benzer faydalar sağladığı ortaya çıkıyor.

Fıstıklardaki doğal yağlar, aynı anda tüketilen diğer gıdaların glisemik indeksini azaltmada etkilidir. Fıstık, hem açlık kan şekerini hem de postprandiyal seviyeleri (yemekten sonra) kontrol etmeye yardımcı olur.

Kilo Kaybını Destekler!

Yer fıstığının kilo kaybını destekleyebileceği birçok mekanizma vardır.

Yer fıstığı içindeki lif ve protein tokluk hissini arttırır. Fıstıkların kalorisi yüksek olmasına rağmen, fıstıktaki yağın bir kısmı sindirime dirençlidir ve vücut tarafından tamamen emilmez.

Yer fıstığı tüketimi aynı zamanda daha yüksek istirahat enerjisi harcamasıyla sonuçlanarak genel kalori yakımını arttırır. Kilo kaybı için bir yemek planına yer fıstığı dahil etmek, hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştırabilir.

Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir!

Paris’teki Descartes Üniversitesi’nden yapılan 2016 tarihli bir incelemeye göre, resveratrol (fıstıklarda bulunan bir antioksidan) kardiyovasküler inflamasyonu azaltmaya ve kan damarlarını gevşetmeye, dolaşımı arttırmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor.

Ayrıca, artan resveratrol konsantrasyonları, ateroskleroz (arterlerin sertleşmesi) ve koroner arter hastalığına yol açabilecek LDL oksidasyonundaki bir azalma ile ilişkilendirilmiştir.

Yer fıstığı içindeki lif ve sağlıklı yağlar da kalp sağlığı için faydalıdır. Kan basıncınızı izliyorsanız, ilave sodyumdan kaçınmak için tuzsuz fıstık seçin.

Safra Taşı Riskini Azaltabilir!

Fıstık, kan kolesterolü seviyesi üzerinde safra taşlarının gelişimini etkileyebilecek yararlı etkiler gösterir. Safra kesesi taşları, safra kesesi içinde gelişen birçok çözünmemiş kolestrolden oluşan sertleştirilmiş sıvı topaklarıdır.

Haftada beş kez fıstık veya fıstık ezmesi tüketmek safra kesesi hastalığında %25’lik bir azalma ile ilişkilidir.

Alzheimer Hastalığı Riskini Azaltabilir!

Yer fıstığı E vitamini ve B vitamini, niasin bakımından yüksektir. Büyük nüfus çalışmalarında, gıdalardan alınan niasinin, 65.4 yaşın üzerindeki yetişkinlerde bilişsel düşüş oranını azalttığı gösterilmiştir.

Takviyeler yardımcı olmamakla birlikte, fıstık gibi gıdalardan yüksek E vitamini alımının Alzheimer hastalığını %70’e kadar azaltabileceği gösterilmiştir. Yer fıstığı, beyin sağlığı için kazanan bir kombinasyon sağlar.

Alerjiler

Yer fıstığı alerjileri, ABD nüfusunun en az %1’ini ve çocukların %2-5’inden herhangi birini etkileyen en yaygın ve potansiyel olarak tehlikeli gıda alerjilerinden biridir (yüzde, alerjinin tanımına bağlı olarak değişir).

Yıllar geçtikçe, özellikle daha önce yer fıstığına maruz kalmayan çocuklar arasında fıstık alerjileri tırmanmaya devam ediyor.

Bu nedenle, gıda üreticilerine fıstık – diğer yedi yaygın alerjenden (süt, yumurta, balık, kabuklu deniz ürünleri, ağaç kuruyemiş, buğday ve soya fasulyesi) herhangi biriyle birlikte ürün etiketlerinde belirgin bir şekilde listelenir. Ürün diğer gıda ürünlerinde fındık kullanan bir tesiste üretiliyorsa, bazı üreticiler “yer fıstığı içerebilir” gibi ifadeler içerebilir. Bu, özellikle alerjiniz varsa gizli fındıklardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Yer fıstığı alerjileri hafif ila hayatı tehdit eden arasında değişebilir. Nadir durumlarda, anafilaksi olarak bilinen, şiddetli döküntü veya kurdeşen, nefes darlığı, hırıltılı solunum, hızlı kalp atış hızı, yüzün veya boğazın şişmesi belirtileri görülür. Tedavi edilmezse, anafilaksi şok, koma, kalp veya solunum yetmezliğine ve ölüme yol açabilir.

Her ne kadar birçok ebeveyn fıstık alerjisi olgusu tarafından dehşete düşse de, uzmanlar, yer fıstığının fıstıklara karşı duyarlı hale getirmek ve alerjiden kaçınmak için çocuğun diyetine erken verilmesini önerir.

Fıstığın Zararları ve Yan Etkileri

Yer fıstığı içindeki resveratrol, aşırı tüketildiğinde kan pıhtılaşmasını önleyebilir. Bu, bazı kan incelticilerin yan etkilerini artırabilir, burun kanaması, kolay morarma, karın ağrısı, idrarda kan (hematüri) ve ağır adet kanamasına neden olabilir.

Bazı ilaçlarla potansiyel olarak etkileşime girerek toksisitelerini artırabilir. Bunlar:

  • Alerjiyi tedavi etmek için kullanılan antihistaminikler
  • Anksiyete ve uykusuzluk tedavisinde kullanılan benzodiazepinler
  • Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan kalsiyum kanal blokerleri
  • Erektil disfonksiyon ilaçları
  • HIV enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılan HIV proteaz inhibitörleri
  • Yüksek kolesterol tedavisinde kullanılan statinler

Resveratrol de içeren kırmızı şarap bu etkiyi daha da artırabilir. Fıstık, fıstık ezmesi veya kırmızı şarap yedikten sonra, özellikle fazla tüketildiyse, doktorunuza normal yan etkiler hakkında bilgi verin.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status