İstiridyenin Kanıtlanan Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İstiridye, çeşitli sağlık yararları olan besinler açısından zengindir. Araştırmaların bu mütevazi deniz ürünleri hakkında ortaya çıkardığı bazı faydalar şöyledir:

Ayrıca Bakınız: İstiridye Besin Değerleri

İstiridye Yemenin Yararları

Bağışıklığı Artırır!

İstiridye çinko bakımından çok yüksektir, sadece 28 gr yetişkinler için önerilen çinko miktarını aşar. Çinko, bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar ve erken aşamalarda ek olarak sağlandığında soğuk algınlığının süresini azalttığı gösterilmiştir.

Yemek planınıza yıl boyunca istiridye eklenmesi, çinko eksikliğini önlemeye ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Kalp Sağlığını Destekler!

Deniz ürünleri, kalp için sağlıklı bir seçimdir ve istiridye içerir. Yetişkinler için haftada 200 gr deniz ürünü tüketmek daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilidir. Deniz ürünleri iyi bir yağsız protein ve omega-3 yağ asidi kaynağıdır.

İstiridye, kan basıncını düşürmeye yardımcı olan bazı potasyum bile içerir. Deniz ürünlerini diğer et türleri için değiştirmek, kalp sağlığını desteklemek için etkili bir stratejidir.

Osteoporoz Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir!

Ön çalışmalar, istiridye içindeki bazı bileşenlerin kemik yıkımı ve kaybından sorumlu osteoklast oluşumunu baskıladığını göstermektedir. Bu yararı doğrulamak için daha fazla insan çalışması gerekmesine rağmen, istiridye protein ve kalsiyum içeriğinin kemik sağlığı için umut verici olduğu görülmektedir.

Ayrıca Bakınız: Osteoporoz Nedir? Nedenleri

Sağlıklı Kilo Yönetimine Yardımcı Olur!

İstiridye, genellikle meze veya ana yemek olarak yenen yağsız bir proteindir. Birçok kızarmış veya ekmekli meze aksine, istiridye protein minimum karbonhidrat ve yağ ile sağlar.

Proteinin çeşitli iştah hormonlarını etkilediği, tokluk hissi sağladığı bilinmektedir. Dışarıda yemek yerken istiridye seçmek, kendinizi tam olarak tok hissetmenize ve daha az besinsel faydaları olan yüksek kalorili yemeklerden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Anemiyi Önler!

İstiridye gibi hayvansal gıdalardan gelen demir, vücut tarafından daha kolay emilir. Hayvansal gıdalardan bitkisel gıdalardan 2-3 kat daha fazla demir emer.

Ayrıca Bakınız: Anemi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Demir eksikliği anemisini önlemek için menünüze istiridye ekleyin. Ek olarak, istiridye, başka bir tür anemi (makrositik anemi olarak adlandırılır) riskini azaltan B12 vitamini içerir.

Alerjiler

Kabuklu deniz ürünleri alerjileri yaygındır ve istiridye maruziyeti ile tetiklenebilir. Semptomlar kurdeşen veya egzama gibi hafif ila şiddetli arasında, daha ciddi anafilaksiye kadar değişir. Kabuklu deniz hayvanlarına alerjiden şüpheleniyorsanız doktorunuza danışın.

İstiridyenin Zararları ve Yan Etkiler

Antibiyotikler ve penisilinlamin (romatoid artrit için bir ilaç) çinko ile etkileşime girebilir. İstiridye yüksek çinko içeriği nedeniyle, bu ilaçları aldığınız zaman dışında birkaç saat istiridye yememek akıllıca olacaktır.

Bağışıklık sistemi zayıf olan herkes çiğ istiridye yemekten kaçınmalıdır. Az pişmiş istiridye, bazı sağlık sorunlarına sahip kişiler için ciddi hastalıklara neden olabilir: diyabet, HIV, karaciğer hastalığı, alkolizm, kanser, hemokromatoz, steroid bağımlılığı ve bazı mide veya bağırsak hastalıkları. Yemek yerken sıcak sos, limon suyu veya alkol almak istiridye, hastalığa neden olan bakterileri yeterince öldürmez.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status