Karidesin 5 Önemli Faydası ve Zararları Nelerdir?

Karides, eskiden düşündüğünüzden daha sağlıklı. İşte daha sık karides sipariş tüketerek edebileceğiniz sağlık yararlarından bazıları aşağıda yer alıyor.

Ayrıca Bakınız: Karides Besin Değerleri

Karides Yemenin Yararları

Kalp Sağlığını Geliştirir!

Minimum işleme ile hazırlandığında, karides bütün bir gıda ve yağsız protein kaynağıdır. Karides, homosistein düzeylerini etkileyen iyi bir kolin kaynağıdır, kalp hastalığı için önemli bir işarettir.

Karides kolesterol içermesine rağmen, neredeyse doymuş yağdan yoksundur. Daha yeni araştırmalar, diyette kolesterol değil, gıdadaki doymuş yağ olduğunu ve bu da kalp hastalığı riskini artırdığını gösteriyor.

Sağlıklı Hamileliği Destekler!

Çoğu deniz ürününün aksine, karides neredeyse sıfır cıva içerir, bu da hamilelik sırasında deniz ürünlerinin sağlık yararlarını kazanmak isteyen kadınlar için daha güvenli bir seçimdir.

Ayrıca, karides, hamilelikte demir, B12, kalsiyum, çinko, kolin ve protein. Hamileyken güvenli bir şekilde hazırlanan karideslerin tadını çıkarın.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur!

Kilo vermekten tartışmasız daha zor olanı, gıdaları uzak tutmaya çalışmaktır. Neyse ki, karides gibi yüksek proteinli yiyecekler yardımcı olabilir.

Çalışmalar, proteinin birden fazla iştah hormonu yolunu etkilediğini ve kaybolan kilo alımından kaçınmayı kolaylaştırdığını göstermektedir. Proteinde daha yüksek ve karbonhidratlarda daha düşük bir yemek düzeninin izlenmesi tokluğu arttırır ve doğal olarak gıda alımını düzenler.

Beyin Sağlığına Fayda Sağlayabilir!

Karides gibi gıdalardan gelen kolinin bilişsel işlev için yararlı olduğuna dair bazı kanıtlar vardır. Araştırma sınırlı olmasına rağmen, inme hastalarında demans ve nörolojik hasar tedavisinde kolin düşünülmektedir.

Ek olarak, kril yağının, karideslerde de bulunan astaksantin ve omega-3 yağ asitleri nedeniyle nöroprotektif etkiler sağladığı gösterilmiştir.

Kemikleri Güçlendirir!

Karides, kemik sağlığının korunmasında rol oynayan çeşitli besinler sunar. Biraz kalsiyum, magnezyum ve selenyum sağlamanın yanı sıra, karides her şeyden önce mükemmel bir protein kaynağıdır.

Büyük prospektif çalışmalar, protein alımıyla ilişkili kemik kırıklarında önemli azalmalar olduğunu göstermektedir. Karides gibi gıdalardan gelen zayıf bir protein kaynağı dahil olmak, yaşlı erişkinlerde osteoporozun önlenmesi için özellikle yararlı olabilir.

Alerjiler

Kabuklu deniz ürünleri alerjileri yaygındır ve tipik olarak karides, ıstakoz ve yengeç reaksiyonunu içerir. Kabuklu deniz ürünleri alerjisi olan çoğu insan hala balık ve yumuşakça yiyebilir (tarak ve midye gibi). Kusma, mide krampları, nefes darlığı, boğaz sıkışması, kurdeşen ve baş dönmesi kabuklu deniz hayvanı alerjisinin olası belirtileridir.

Kabuklu deniz hayvanlarına alerjiden şüpheleniyorsanız, resmi bir teşhis ve yönetim planı için bir doktorunuzla konuşun. Kabuklu deniz ürünleri alerjisini yönetmek, gıda etiketlerini okumayı öğrenmek ve çapraz kontaminasyonu önlemek anlamına gelir.

Karides Yemenin Zararları ve Yan Etkileri

Sülfitlere karşı duyarlıysanız, kabukta doğal bir renk değişikliği reaksiyonunun oluşmasını önlemek için bazı karides çeşitlerine sülfit püskürtüldüğünü belirtmek gerekir. Eklenen sülfit miktarı minimumdur ve reaksiyona neden olmak için genellikle yeterli değildir. Üreticilerin etikette sülfit kullanımını belirtmeleri gerekmektedir.

Karides çiğ veya pişmiş, taze veya dondurulmuş, hazır, tütsülenmiş, salamura edilmiş, kurutulmuş veya konserve olarak satın alınabilir.

Karideslerin boyutu “küçük” ile “jumbo” arasında değişmektedir, ancak bu ticari terimler resmi düzenlemelerle tanımlanmamıştır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status