Limonun 6 Mucizevi Faydası ve Zararları Nelerdir?

Limonların sağlığımıza yararları öncelikle meyvenin sağladığı yüksek C vitamini seviyesine atfedilir.

Ayrıca Bakınız: Limon Besin Değerleri

Limon Yemenin Yararları

C Vitamini Eksikliğini Önler!

Limonlar, C vitamini eksikliğini yönetmek için tarih boyunca kullanılmıştır. 1700’lerin sonlarında İngiliz Donanması, C vitamini eksikliğinin neden olduğu bir iskorbazın limon ve portakal yiyerek iyileştirilebileceğini keşfetti.

Bugün, iskorbüt, gelişmiş ülkelerde 10 mg kadar az C vitamini ile önlenebileceği düşünüldüğünde nadir bir hastalıktır.

Gelişen Kalp Sağlığı!

Çalışmalar, daha yüksek bir C vitamini alımının, koroner kalp hastalığı ve inme de dahil olmak üzere azalmış kardiyovasküler hastalık (CVD) riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Uzmanlar yararın muhtemelen kardiyovasküler hastalığa yol açabilecek oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olan limonun antioksidan içeriğinden kaynaklandığını belirtmektedir.

Ancak büyük bir derlemenin yazarları bulgularını perspektife koymaya dikkat ettiler. Araştırmalar, C vitamini eksikliğinin kardiyovasküler hastalıktan daha yüksek bir ölüm riski ile ilişkili olduğunu ve C vitamininin bazı gruplarda endotel fonksiyonunu ve lipit profillerini biraz iyileştirebileceğini öne sürerken, kardiyovasküler risk veya mortaliteyi azaltmak için destek için çalışmaların C vitamininin yaygın kullanımı için yeterli desteği sağlamadığı sonucuna varmışlardır.

Ayrıca Bakınız: Limonlu Suyun Faydaları

Yaşlanma Karşıtı Etki!

C vitamini güçlü bir antioksidandır. Antioksidanlar, oksidatif stresin neden olduğu hücre hasarını önlemeye yardımcı olur. Antioksidanların yaşlanma süreci üzerindeki olası etkileri hakkında araştırmalar devam etmektedir.

Cilt sağlığını iyileştirmeye veya hatta yaşlanmayla ilişkili belirli hastalıkların önlenmesine yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Ancak şimdiye kadar çalışma sonuçları karışıktır.

Gelişen Göz Sağlığı!

Ek olarak, araştırmacılar daha yüksek C vitamini alımının yaşa bağlı makula dejenerasyonunu (AMD) ve kataraktları (yaşlı erişkinlerde görme azalmasının yaygın nedenleri) tedavi etmeye veya önlemeye yardımcı olup olamayacağını araştırmaktadır. Şimdiye kadar, çalışma sonuçları tutarsızdı, ancak araştırmalar devam ediyor.

Daha İyi Bağışıklık Fonksiyonu!

C vitamininin bağışıklık fonksiyonunda önemli bir rol oynadığı gösterilmiştir. Aslında, çoğu soğuk algınlığı tedavisini önlemek veya yönetmek için C vitamini kullanır.

C vitamininin soğuk algınlığının tedavisi veya önlenmesine gerçekten yardımcı olup olamayacağını araştıran çalışmalar karışık sonuçlar vermiştir. Birkaç büyük çalışma, günde yaklaşık 250 mg almanın belirli spesifik popülasyonların soğuk algınlığı insidansını azaltmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir, ancak diğer çalışmalar genel popülasyonda hiçbir fayda göstermemiştir.

Kanserden Korunma!

Limondaki gibi antioksidanlar, kanser üzerindeki potansiyel etkileri açısından araştırılmaktadır.

Uzmanlara göre, artan antioksidan seviyeleri, kanser gelişimi ile ilişkili serbest radikal hasar tiplerini önleyebilir. Serbest radikaller vücutta hücresel hasara neden olabilecek kimyasallardır. Bazı çevresel toksinlere (sigara dumanı gibi) maruz kalmak vücudunuzdaki serbest radikalleri artırabilir ve hatta vücudun daha fazla serbest radikal üretmesine neden olabilir.

Ancak araştırmacılar hala antioksidanların kanserle savaşma veya önleme gücüne sahip olup olmadığını bilmiyorlar. Antioksidanların gıdalardan antioksidan takviyelerine karşı etkisini araştırmak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Şimdilik, herhangi bir fayda olup olmadığından emin olmak için yeterli kanıt yok.

Alerjiler

Narenciye alerjisi olan kişiler limondan veya limon veya limon kabuğu rendesi ile yapılan ürünlerden kaçınmalıdır. Narenciye alerjisi yaygın değildir, ancak bazı kişilerde sorunlu olabilir.

Limon veya portakal kabuğunun solunmasına bir tepki olarak astım raporları da vardır. Limona alerjiden şüpheleniyorsanız, bir alerji uzmanından yardım isteyin.

Limonun Zararları ve Yan Etkileri

Limon suyundaki asit, mineyi dişlere yapıştırarak zayıf ve hassas hale getirebilir. Sık sık limonlu su içmeye eğilimliyseniz, pipet kullanmak dişlerinize asit maruziyetini azaltabilir.

Uzmanlara göre, limon ile ilaç etkileşimleri olup olmadığı bilinmemektedir. Bununla birlikte, bir çalışma, erkekler testten önce limon suyunu aldığında bazı nükleer görüntüleme testleri üzerinde olumlu bir etki olabileceğini göstermiştir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status