Yumurta: Besin Değerleri ve Kalorisi

Yumurta hazırlamanın o kadar çok yolu var ki, onları sevmemek zor. Yumurtalar besin açısından yoğundur, yani içerdikleri kalorilere göre yüksek düzeyde vitamin ve mineral sağlar.

Yumurtalar mükemmel bir protein ve kolin kaynağıdır ve ayrıca A ve D vitaminleri ile birlikte birkaç B vitamini içerirler. Yumurtaları kaynatın, çırpın, kızartın veya pişirin, kullanışlı ve sağlıklıdırlar (ve bir zamanlar korkulduğu gibi kan kolesterol seviyelerine etkilerine bakış değişmiştir).

Ayrıca Bakınız: Yumurta Faydaları

Yumurtanın Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri büyük bir haşlanmış tavuk yumurtası (50g) için verilmiştir.

 • Kalori: 78
 • Yağ: 5g
 • Sodyum: 62mg
 • Karbonhidratlar: 0.6g
 • Lif: 0g
 • Şekerler: 0.5g
 • Protein: 6g
 • Kolin: 147mg

Karbonhidrat

Büyük bir yumurtada 1 gramdan daha az karbonhidrat sağlayan düşük karbonhidratlı bir besindir. Az miktarda şekerleri var ve lifleri yok.

Yağlar

Büyük yumurta başına 5 gram yağ vardır. Yaklaşık 1.6 gram doymuş yağdır ve geri kalanı çoklu doymamış ve tekli doymamış yağdır. Yumurtaları yağla hazırlamak (tereyağı veya yağda kızartmak gibi) yemeğinize yağ ve kalori katacaktır. Bir yumurtadaki yağın çoğu yumurta sarısında bulunur. Sarısı yaklaşık 55 kalori kombine yağ ve protein sağlar.

Protein

Yumurtalar yüksek kaliteli, tam protein için iyi bir kaynaktır. Çoğu yumurta beyazında bulunur: 4 ila 5 gram protein, 17 kalori ve tek bir büyük yumurta beyazında neredeyse hiç yağ yoktur. Yumurta akı da kilo vermeye yardımcı olabilecek bir amino asit olan iyi bir lösin kaynağıdır.

Vitaminler ve Mineraller

Yumurtalar önemli vitamin ve mineraller sağlar. D vitamini (kalsiyum emilimi için önemli), fosfor, A vitamini (sağlıklı görme, cilt ve hücre büyümesi için) ve vücudunuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürmek için ihtiyaç duyduğu iki B-kompleks vitamin içerir. Yumurtalar ayrıca çok iyi bir riboflavin, selenyum ve kolin kaynağıdır.

 • Kaz yumurtası: 105 kalori, 7.8g protein, 7.5g yağ (2g doymuş), 119mg kolin, 481mg kolesterol
 • Ördek yumurtası: 105 kalori, 7.2g protein, 7.8g yağ (2.1g doymuş), 119mg kolin, 499mg kolesterol
 • Bıldırcın yumurtası: 79 kalori, 6.5g protein, 5.5g yağ (1.8g doymuş), 132mg kolin, 422mg kolesterol

Yumurta Depolama ve Gıda Güvenliği

Yumurtaları buzdolabında saklayın. Yumurtaları genellikle satın alındığı tarihten itibaren yaklaşık üç hafta saklayabilirsiniz.

Çiğ yumurtalar gıda kaynaklı hastalıklara neden olan bakteriler taşıyabildiğinden, bunları güvenli bir şekilde kullandığınızdan emin olun. Buzdolabında saklayın ve iyice pişirin:

Çırpılmış yumurta ve omlet, görünür sıvı yumurta kalmayıncaya kadar pişirilmelidir.

Kızarmış yumurtalar ve haşlanmış yumurtalar, beyazlar tamamen kuruyana ve sarısı kalınlaşmaya başlayana kadar pişirilmelidir.

Nasıl hazırlanır?

Yumurtalar sadece kahvaltı zamanında değil, fırıncılar için bir zorunluluktur ve her ev aşçısı için çok yönlü bir malzemedir. Kepekli ekmek üzerine haşlanmış yumurta, günün her saatinde lezzetli bir yemek yapar. Çırpılmış yumurtadan hoşlanıyorsanız, sağlıklı ve tok tutucu bir yemek için ıspanak ve biraz peynir eklemeyi deneyin.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status