Kıymanın 4 İnanılmaz Faydası ve Zararları Nelerdir?

Kıymanın temel sağlık yararları, sağladığı önemli proteinin yanı sıra vitaminleri ve minerallerinden gelir.

Ayrıca Bakınız: Kıyma Besin Değerleri

Kıyma Yemenin Yararları

Hücrelerin Oluşturulmasına Yardımcı Olur!

Protein, kas dokusunu korumak ve vücudunuzda her gün meydana gelen çeşitli biyolojik süreçler için gereklidir. Bu makro besin, vücudunuzun kemik, kas, kıkırdak, cilt ve kan oluşturmasına yardımcı olur. Dana etindeki selenyum, DNA sentezi için de gereklidir.

Ayrıca Bakınız: Makro Besinler Nelerdir?

Bağışıklık Sistemini Artırır!

Dana eti, tiamin (B1), riboflavin (B2), niasin (B3), piridoksin (B6), folat (B9) ve kobalamin (B12) dahil olmak üzere birkaç B vitamini içerir. Bu B vitaminleri, sığır etinde de bulunan çinko ile birlikte, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunması için önemlidir.

Vücudunuz B vitaminlerini depolayamadığı veya üretemediği için, bunları beslenmenizde tüketmeniz gerekir.

Hormon Üretimini Destekler!

B vitamini niasin ayrıca cinsel hormonlarının üretimi de dahil olmak üzere birçok vücut sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Selenyum tiroid fonksiyonu için gereklidir.

Demir Depolarını Yeniler!

Vücudunuz, kırmızı kan hücrelerini yapmak için diğer fonksiyonların yanı sıra demire ihtiyaç duyar. Diyet demir, sığır eti ve diğer hayvan proteinlerinde bulunan hem olmayan hem de hem formda gelir. Heme demiri vücudun kullanımı için daha kolaydır, bu nedenle anemiyi ve düşük demirden kaynaklanan diğer problemleri atlatmaya yardımcı olmak için çok fazla tüketmeniz gerekmez (hem olmayan demir yerine).

Alerjiler

Dana eti alerjisi olabilir. Et alerjisi olanlar, kurdeşen, kaşıntılı cilt, baş ağrısı, astım veya ciddi vakalarda anafilaksi gibi semptomlar yaşayabilir. Sağlık uzmanınız, bir et alerjiniz olup olmadığını belirlemek için çok çeşitli testler sağlayabilir ve varsa yönetmenize yardımcı olabilir.

Kıymanın Zararları ve Yan Etkileri

Kırmızı ette yüksek bir diyet yemek, artmış kolorektal kanser riski de dahil olmak üzere kardiyovasküler ve diğer sağlık sorunları ile ilişkilendirilmiştir. Bu sağlık riskleri, tüm kırmızı et türleri için geçerlidir, ancak öğle yemeği eti ve işlenmiş kırmızı etler için daha kötüdür. Bu nedenle, doktorlar kırmızı ve işlenmiş etlerin tüketimini sınırlamayı önerir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status