Tereyağı: Besin Değerleri ve Kalorisi

Tereyağı, sütü kremadan ayırarak, ardından kremayı katı bir kütleye dönüşene kadar çalkalayarak yapılır.

İnek sütü tereyağı eskiden bir günah keçisi olmuştur ve şimdi doğal bir doyurucu yağ kaynağı olarak bir şekilde doğrulanmıştır. Sizin için doğru olup olmadığı değerlerinize, tercihlerinize ve kişisel sağlık ihtiyaç ve hedeflerinize bağlıdır.

Ayrıca Bakınız: Tereyağı Faydaları

Tereyağının Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri, bir çorba kaşığı tuzsuz tereyağı için verilmiştir.

  • Kalori: 102
  • Yağ: 5g
  • Sodyum: 2mg
  • Karbonhidratlar: 0g
  • Lif: 0g
  • Şekerler: 0g
  • Protein: 0.1g

Karbonhidrat

Tereyağında karbonhidrat yoktur, bu da onu düşük karbonhidratlı, düşük glisemik bir gıda yapar.

Yağlar

Tereyağındaki kaloriler yağdan gelir. Tereyağında farklı yağ türleri olsa da, yağın çoğu doymuş yağdır (yemek kaşığı başına 7 gramın biraz üzerinde). Bir çorba kaşığı tereyağında 30.5 miligram kolesterol vardır.

Protein

Sütten yapılmış olmasına rağmen, tek bir porsiyon tereyağı neredeyse hiç protein sağlamaz.

Vitaminler ve Mineraller

Tereyağı tüketirken az miktarda A vitamini alabilirsiniz: 1 çorba kaşığı başına 97 mikrogram, bu kadınlar için önerilen günlük ödeneğin yaklaşık %14’ü ve erkekler için %11’dir.

Tereyağı Depolama ve Gıda Güvenliği

Bazı insanlar tereyağını mutfak tezgahında tutar, bu nedenle tost ve diğer yiyeceklere sürülmesi yumuşak ve kolaydır. Ancak tereyağı üreticileri, ürünü üzerinde yazan yönergelerine göre soğutmanızı önerir.

Tereyağı, satın alma tarihinden itibaren dört aya kadar dondurulabilir. Orijinal kabında dondurulmalıdır. Çözüldükten sonra 30 gün içinde kullanılmalıdır.

Nasıl hazırlanır?

Tereyağı genellikle çoğu yemeğin yıldızı değil, bir vurgu veya hazırlama yönteminin bir parçasıdır. Birçok fırın yemeği için ve patates ve karnabahar gibi püresi sebzelerin hazırlanmasında önemli bir bileşendir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status