Trabzon Hurmasının 5 Mükemmel Faydası ve Zararları Nelerdir?

Yüzyıllar boyunca, Trabzon hurması meyveleri (yaprak ve tohum özü ile birlikte) bir dizi sağlık sorununu tedavi etmek için Doğu halk tıbbında kullanılmıştır. Cennet hurması ya da Akdeniz Hurması olarak da adlandırılır

İşte modern bilimin desteklediği bazı faydalardan yazımızdan devamında bahsediyoruz.

Ayrıca Bakınız: Trabzon Hurması Besin Değerleri

Trabzon Hurması Yemenin Yararları

Göz Sağlığını Korur!

Hurma, retinada birikme eğilimi gösteren iki tür beta karoten olan son derece yüksek bir lutein ve zeaksantin sunmaktadır. Bu bileşikler, yaşa bağlı makula dejenerasyonundan görme kaybına karşı koruyan antioksidanlar görevi görür.

Ayrıca, hurmaların C vitamini ve E vitamini içeriği de oksidatif hasara karşı koruma sağlar.

Beyin Sağlığını Geliştirir!

Trabzon hurması, çeşitli beyin yararları olan bir antioksidan olan fisetin adı verilen doğal bir bileşik içerir. Fisetin uzun süreli belleği geliştirir, nöronal disfonksiyonu önler ve yaşa bağlı bilişsel gerilemeye karşı korur.

Elma, çilek ve lotus kökünde de bulunabilen Fisetin’in ayrıca iskemik inmelerin neden olduğu beyin hasarını azalttığı bildirilmiştir. Ve serotonin seviyelerini artırarak, fisetin anti-depresan etkiler sağlar.

Kalp Sağlığını Destekler!

Kalp sağlığı söz konusu olduğunda, meyve ve sebzeler üstün. Çalışmaların büyük bir incelemesi, günde 10 porsiyon meyve ve sebze almanın kalp hastalığı oranlarını %28 ve erken ölüm riskini %31 azalttığını göstermektedir.

Hurmalardaki potasyum kan basıncını azaltırken, folat ve C vitamini felç ve kalp krizlerini önlemeye yardımcı olur. Meyve başına 6 gram lif ile, bir veya iki hurma yemek günde en az 25 gram tavsiyeye katkıda bulunur.

Kolon Kanserini Önlemeye Yardımcı Olabilir!

Hurma dahil olmak üzere turuncu ve sarı kategorisindeki meyvelerin kadınlarda kolon kanseri oranını azalttığı gösterilmiştir. Beta karoten içeriğinin kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını kontrol etmeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Hurma ayrıca iyi sindirim ve toksinlerin vücuttan düzenli olarak uzaklaştırılması için gerekli olan iyi bir lif kaynağıdır.

Osteoporoz Riskini Azaltabilir!

Trabzon hurması yaprakları, çeşitli rahatsızlıklara yardımcı olduğu düşünülen faydalı bitki bileşikleri bakımından zengindir. Son araştırmalar, persimmon yapraklarındaki polisakkaritlerin kemik parçalanmasından sorumlu hücreler olan osteoklastların genetik ekspresyonunu inhibe ettiğini buldukları için kemik sağlığı için potansiyellerini incelemiştir.

Ayrıca Bakınız: Osteoporoz Nedir?

Bu bulgular menopoz sonrası osteoporozun yanı sıra periodontitis ve romatoid artritin önlenmesinde olası faydaları göstermektedir.

Alerjiler

Trabzon hurması alerjileri nadirdir ancak mümkündür. Ek olarak, huş ağacı polenine alerjisi olan ve persimmons dahil olmak üzere bazı bitki bazlı gıdalar tarafından tetiklenen kişilerde oral alerji sendromu oluşabilir.

Hurma ile temas ettikten sonra alerji belirtileri fark ederseniz, tam bir değerlendirme için bir alerjistle konuşun. Tipik alerjik reaksiyonlar, kurdeşen, kusma, nefes almada zorluk ve baş dönmesi gibi semptomları içerir.

Trabzon Hurması Zararları ve Yan Etkileri

Mide ameliyatı öyküsü ya da mide sorunlarınız varsa, özellikle tamamen olgunlaşmadan önce yemekten kaçınmak en iyisidir. Olgunlaşmamış meyvelerdeki doğal bileşikler sindirilemeyen partikülleriyle (tohumlarda, derilerde vb. lif) birleştiğinde bezoar adı verilen bir oluşum gelişebilir. Bu bağırsak tıkanıklığının tipik olarak çözülmesi veya cerrahi olarak çıkarılması gerekir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status