Faydası Saymakla Bitmeyen Sebzeler Nelerdir?

Hepimiz biliyoruz ki sağlıklı olmak için daha fazla sebze yemeliyiz. Ama bazı sebzelerin sağlığınız için diğerlerinden daha iyi olduğunu biliyor muydunuz? Beslenme değeri yüksek bir yemek istiyorsanız, tabağınıza turpgiller ekleyin. Sadece anti-kanser santralleri olarak bilinmekle birlikte, bunların tüketimi kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak ve uzun ömürlülüğü arttırmakla ilişkilendirilmiştir. Sebep, turpgillerdeki sebzelerde bulunan eşsiz fitokimyasallarda yatmaktadır.

Turpgillerin Kalp Sağlığına Faydaları

Kanıt, turpgil sebzelerin vücudumuzun her hücresi içinde Nrf2 adı verilen güçlü bir transkripsiyon faktörünü aktive etme yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir. Bu protein, vücudumuzun iltihaplanmaya karşı koruma sağlayan kendi antioksidan enzimlerinin üretimini uyarır. Nrf2, Antioksidan Yanıt Elemanı (ARE) adı verilen genlerde bulunan spesifik bir sekansı bağlayarak çalışır.

Bazı fitokimyasalların varlığında, Nrf2, doğal antioksidan enzimler üretmek ve iltihaplanmaya karşı korumak ve bilinen bir kardiyovasküler hastalık nedeni olan oksidatif stresi azaltmak için hücrenin çekirdeğine gider.

Çalışmalar, turpgillerden elde edilen izotiyosiyanatların, Nrf2’yi aktive ettiğini, bu da endotelyal hücrelerde enflamatuar gen ekspresyonunu ve oksidatif stresi bloke ederek vasküler ağacın yaşlanmasını önlediğini gösterdi.

İzotiyosiyanat sülforafan tarafından aktive edildikten sonra Nrf2, enflamatuar hücrelerin bağlanmasını önlemek ve bu nedenle aterosklerotik plak gelişimini geciktirmek için endotel hücre yüzeyi üzerindeki yapışma moleküllerinin aktivitesini de bastırır.

Kanserle Mücadele ve Uzun Ömür

134.000 Çinli erkek ve kadının beslenmelerini, yaşam tarzı alışkanlıklarını ve tıbbi geçmişlerini araştıran araştırmacılar, yüksek turpgillerden sebze tüketimi ile kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanan ölüm riski ve tüm nedenler arasında bir ilişki buldular. 2011 çalışması ayrıca turpgillerden zengin bir beslenmeye sahip insanlar arasında uzun ömürlülük kaydetti.

Diğer gözlemsel çalışmalar, sebzelerin kansere karşı koruma sağlama yeteneğinde de benzer faydalar göstermiştir. Örneğin:

Haftada üç porsiyon turpgiller, prostat kanseri riskinde yüzde 41’lik bir azalma ile ilişkilendirildi.

Haftada bir veya daha fazla porsiyon lahana, pankreas kanseri riskinde yüzde 38’lik bir azalma ile ilişkilendirildi

Turpgillerden günde bir porsiyon meme kanseri riskinde yüzde 50’den fazla azalma ile bağlantılı.

Bu Yararlı Sebzeleri Günlük Tüketin!

Aşağıdaki sebzelerin mükemmel sağlık ve maksimum yaşam süresinin yükseltilmesi için gerekli olduğuna inanılmaktadır:

Sağlıklı Kalın, Turpgiller Yiyin!

Turpgillerdeki sebzelerde bulunan benzersiz antioksidanlar, insan hormonlarını değiştirme, bileşikleri detoksifiye etme ve toksik bileşiklerin insan DNA’sına bağlanmasını önleme ve toksinlerin kansere yol açabilecek DNA hasarına neden olmasını önleme yeteneğine sahiptir. Her gün beslenmenize hem çiğ hem de hafif pişmiş uzun ömürlü çeşitli sebzeleri de dahil edebilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status