Süzme Peynir: Besin Değerleri ve Kalorisi

Süzme peynir birçok sağlıklı beslenme planında bir temeldir. Süt ürünleri, özellikle kilo vermeye veya sağlığını iyileştirmeye çalışan insanlar için faydalar sağlar. Ancak süzme peynir kalorileri ve beslenme, satın aldığınız markaya ve çeşidine göre değişebilir.

Ayrıca Bakınız: Süzme Peynir Faydaları

Süzme Peynirin Besin Değerleri

Aşağıdaki besin bilgileri 113 gr az yağlı (%2 süt yağı) süzme peynir için verilmiştir.

  • Kalori: 84
  • Yağ: 1,40g
  • Sodyum: 321mg
  • Karbonhidratlar: 4.3g
  • Lif: 0g
  • Şekerler: 4.1g
  • Protein: 11g

Birçok sağlıklı beslenen, nispeten düşük kalorili sayım nedeniyle süzme peynir tüketir. Akıllı tüketiciler genellikle az yağlı veya yüzde iki süzme peynir alırlar. Bu versiyon, lezzet için yeterli yağ sağlar, ancak normal çeşitlilik kadar değil. Peki, yağ ve kalori sayısı, farklı süzme peynir çeşitleri arasında nasıl karşılaştırılır?

Türüne Göre Süzme Peynir Kalorileri

Yağsız süzme peynir: yarım fincan porsiyon başına 80 kalori, 0 gram yağ, 0 gram doymuş yağ.

%1 süzme peynir: 90 kalori, 1.5 gram yağ, 1 gram doymuş yağ.

%2 süzme peynir: yarım fincan porsiyon başına 90 kalori, 2.5 gram yağ, 1.5 gram doymuş yağ.

%4 (normal) süzme peynir: yarım fincan porsiyon başına 110 kalori, 5 gram yağ, 3 gram doymuş yağ.

Bu süt ürününün tek bir porsiyonunun sadece 113 gr veya yarım bardak olduğunu unutmayın. Yemek zamanında, tabağınıza göre çok daha fazlasını toplamak çok kolaydır. Bu nedenle, kalori sayıyorsanız, tam porsiyon boyutunuzu dikkate aldığınızdan emin olun. Bir bardak süzme peynir yerseniz, kalorileri ve yağ içeriğini ikiye katlayacaksınız.

Karbonhidrat

Süzme peynir genellikle ilave şeker içermez, ancak süt ürünü olduğu için ürün porsiyon başına dört gram şeker (laktoz) sağlar. Süzme peynirinde lif veya nişasta yoktur.

Bazı aromalı süzme peynir çeşitlerinin daha fazla şeker veya ilave şeker içerebileceğini unutmayın. Örneğin, meyve veya ballı süzme peynir şekerde daha yüksek olacaktır.

Ayrıca Bakınız: Süt Ürünlerinin Sağlığımıza Yararları

Süzme peynirinin 113 gr bir porsiyonunun glisemik yükünün yaklaşık dört olduğu tahmin edilir ve bu da onu düşük glisemik bir gıda yapar.

Yağlar

Belirtildiği gibi, süzme peynirlerin yağ içeriği satın aldığınız türe göre değişir. Az yağlı süzme peynir, doymuş yağ (yaklaşık bir gram) ve az miktarda çoklu doymamış ve tekli doymamış yağ şeklinde üç gramın altında yağ sağlar.

Protein

Vücut geliştiriciler genellikle süzme peyniri atıştırmalık olarak veya yemeklerin bir parçası olarak seçerler. Çünkü hızlı ve uygun bir protein kaynağıdır. Tek bir porsiyon yaklaşık 11 gram kas geliştirme besini sağlar.

Ayrıca Bakınız: Whey Proteini Nedir?

Mikrobesinler

Süzme peynir mükemmel bir fosfor, kalsiyum, riboflavin ve B12 vitamini kaynağıdır. Bununla birlikte, bu süt ürünleri sodyumda yüksektir. Bu nedenle, tuzu azaltmaya çalışıyorsanız, bu sizin için en iyi seçim olmayabilir. Bununla birlikte, bazı markalar daha düşük sodyum içerir veya daha az sodyum içeren süzme peynirinin tuz katkılı versiyonları yoktur.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status