Tavuk Etinin Besin Değerleri, Kalorisi ve Faydaları Nelerdir?

Çoğu insan tavuk etinin sağlıklı olduğunu varsayar, ancak tavuğun besin içeriği kümes hayvanlarının nasıl hazırlandığına ve hangi bölümünü yediğinize bağlıdır.

Burada, bir tavuğun farklı kısımları için beslenme gerçekleri, ayrıca sağlık yararları ve dezavantajları hakkında bilgiler bulacaksınız. Böylece sağlıklı tavuk tariflerini beslenmenize nasıl dahil edeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Tavuk Etinin Beslenme Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgisi kemiği çıkarılmış bir tavuk budu için (114g) verilmiştir.

  • Kalori: 264
  • Yağ: 15,3g
  • Sodyum: 99mg
  • Karbonhidratlar: 0g
  • Lif: 0g
  • Şekerler: 0g
  • Protein: 29.6 g

Hazırlık sırasında kullanılan bileşenlere bağlı olarak, ihtiyacınız olandan daha fazla yağ ve sodyum tüketiyor olabilirsiniz. Kümes hayvanlarının hazırlanmasında tereyağı sıklıkla kullanılır ve bu da kümes hayvanının yağını ve kalorisini artırır ve genellikle lezzet için tuz eklenir. Bu ilaveler beyaz etin yağını ve kalorisini arttırır.

Tavuk derisi başka bir yağ ve kalori kaynağıdır. 28 gr kavrulmuş tavuk derisi (etsiz) 128 kalori ve 11 gram yağ sağlar. Kümes hayvanlarındaki kalorileri azaltmak istiyorsanız, yemekten önce tereyağı ve tuz aromalı derisini soyun.

Ayrıca Bakınız: Protein İçeren Besinler Nelerdir?

Tavuğun Farklı Kısımları İçin Besin Değerleri

Tavuğun farklı bir bölümünü yediğinizde beslenme içeriği değişiyor mu? Evet öyle. Tavuk göğsü genellikle en sağlıklı seçimdir. Çeşitli tavuk parçalarının besin içeriklerini karşılaştırdık.

Derisi olmayan bir orta pişmiş tavuk göğsü, 90 kalori, 13 gram protein, 0 gram karbonhidrat, 4 gram yağ, 1 gram doymuş yağ, 2 gram tekli doymamış yağ, 1 gram çoklu doymamış yağ ve 233 miligram sodyum sağlar .

Derisi ile pişmiş bir orta boy uyluk, 140 kalori, 14 gram protein, 0 gram karbonhidrat, 9 gram yağ, 3 gram doymuş yağ, 4 gram tekli doymamış yağ, 2 gram çoklu doymamış yağ ve 275 miligram sodyum sağlar .

Derisiz bir orta pişmiş fırında tavuk baget, 66 kalori, 11 gram protein, 0 gram karbonhidrat, 2 gram yağ, 1 gram doymuş yağ, 1 gram tekli doymamış yağ, 1 gram çoklu doymamış yağ ve 206 miligram sodyum sağlar .

Derisi olan bir orta pişmiş tavuk baget 97 kalori, 12 gram protein, 0 gram karbonhidrat, 5 gram yağ, 1 gram doymuş yağ, 2 gram tekli doymamış yağ, 1 gram çoklu doymamış yağ ve 241 miligram sodyum sağlar .

Derisi olmayan bir orta pişmiş tavuk kanadı 42 kalori, 6 gram protein, 0 gram karbonhidrat, 2 gram yağ, 0 gram doymuş yağ, 1 gram tekli doymamış yağ, 0 gram çoklu doymamış yağ ve 87 miligram sodyum sağlar .

Derisi olan bir orta pişmiş tavuk kanadı 86 kalori, 8 gram protein, 0 gram karbonhidrat, 6 gram yağ, 2 gram doymuş yağ, 3 gram tekli doymamış yağ, 1 gram çoklu doymamış yağ ve 143 miligram sodyum sağlar .

Tavuk kanatlarının genellikle kalori, yağ ve sodyum ekleyebilecek diğer tatlarla hazırlandığını unutmayın.

Ayrıca Bakınız: 70 Yaş Üstü İnsanlar İçin Protein Gereksinimleri

Tavuk Yemenin Sağlığımıza Faydaları

Tavuk, az yağlı protein için mükemmel bir kaynak olabilir. Tavuk ayrıca çok iyi bir selenyum, fosfor, B6 vitamini ve niasin kaynağıdır. Seçtiğiniz pişirme yöntemine bağlı olarak, tavuk da sodyumda düşük olabilir.

Yağ veya tuzlu baharat eklemeden akıllı bir hazırlama yöntemi kullanırsanız, tavuk yemek sağlıklı beslenme programınıza fayda sağlayacaktır. Tavuk çok yönlü olduğundan, salatalara, sandviçlere ve çorbalara eklemek için hazırlanmanın sayısız yolu vardır ve yemeklerinizi daha besleyici hale getirebilir.

Tavuk Nasıl Güvenli Hazırlanır ve Saklanır?

Önceden kesilmiş, hazır ambalajlı ve kullanıma hazır tavuk parçaları satın alabilirsiniz. Birçok aşçı için, bu uygun paketlerin seçilmesi, sağlıklı yemeklerin pişirilmesini kolaylaştırır. En kolay seçim kemiksiz, derisiz tavuk göğsüdür. En ekonomik seçim genellikle bütün tavuk satın almak ve tüm tavuk parçalarını kullanmaktır.

Tavuk pişirirken, gıda güvenliği amacıyla kümes hayvanlarını uygun iç sıcaklığa kadar pişirdiğinizden emin olun. Üreticiler, tavuğun sıcaklığını test etmek için bir et termometresi kullanmanızı önerir. Termometreyi etin kalın bir kısmına yerleştirerek kemiğe temas etmediğinden emin olmalısınız.

Çiğ tavuk hazırladığınız tahtalar ve bıçaklar dahil tüm yüzeyleri iyice temizlediğinizden emin olun. Çoğu uzman, tavuk hazırlamak için plastik kesme tahtaları kullanmanızı önerir, çünkü bunlar bulaşık makinesine yerleştirilebilir ve daha yüksek bir sıcaklıkta temizlenebilir

Tavuk yemeklerini yedikten sonra kalanları buzdolabında kapalı bir kapta saklanmalıdır. Tavuk da dokuz aya kadar dondurulabilir.

Tavuk Eti Pişirmenin Sağlıklı Yolları

Tavuk hazırlama şekliniz yemeğinize yüzlerce kalori ekleyebilir. Sağlıklı bir kiloya ulaşmaya veya korumaya çalışıyorsanız, tavuk pişirmenin sağlıklı bir yolunu bulmaya değer.

Tavuğun göğüs etinin kavrulması, kızartılması veya haşlanması genellikle en sağlıklı hazırlama yöntemleridir. Eti yağ veya tereyağında kızartmak veya sote etmek önemli miktarda yağ ve kalori ekleyecektir. Tavuğu un ve diğer içeriklerle kaplamak da karbonhidrat sayısını artıracaktır.

Son olarak, sağlıklı yemeklerinizi planlarken tavuk etine hangi çeşnileri eklediğinizi düşünün. Lezzetli iken barbekü sosu, zeytinyağı veya sosları gibi popüler tavuk çeşnileri eklemek kalori ve yağ alımınızı artıracaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status